Quantcast
Channel: Digitest
Viewing all 434 articles
Browse latest View live

MPman Gyropode G1 tasakaaluliikuri abil kulged ulmeliselt nii kooli kui poodi

$
0
0

Tasakaaluliikurid on populaarsust kogunud juba pikemat aega ja nende hoog ei paista raugevat. Tänavapildis kohtab aina tihedamini hõljuklaudadel lapsi ringi kihutamas. Selleks, et ka endale sobiv leida, oleme täna testimisse võtnud ühe populaarseima mudeli MPman Gyropode G1.

 

Erinevad mudelid

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikur

Üldjoontes eristatakse tasakaalukulgureid nende suuruse poolest. Täpsemalt öeldes rataste suuruse poolest. Enamlevinud suurused on 6,5”, 8” ja 10” ratastega hõljukid. Väiksemate ratastega isendid sobivad rohkem siseruumides sõitmiseks ja neid on kergem kaasas kanda. Suuremate ratastega lauad on raskemad, kuid õhkkummid pakuvad paremat pehmendust liikudes auklikematel teedel ning takistustest ülesõit on sujuvam.

Lisaks on mõnedel mudelitel kaasas ka juhtpult, mille abil on võimalik sõiduk sisse lülitada. Uhkemaid uforattaid leiab isegi integreeritud Bluetooth kõlaritega, et sõidu ajal oma lemmikmuusikat kuulata. Laias laastus on kandevõime kõikidel mudelit 120 kg, väiksematel mudelitel võib see olla ka kuni 100 kg. Oluline on ka jälgida, et sõiduki opereerija oleks vähemalt 20 kg. Vastasel juhul ei avaldu piisavalt survet, et õhuhõljuk hakkaks liikuma. Antud ülevaates paneme välitingimustes proovile 6,5” ratastega tasakaalusõiduki, et näha kui edukalt on võimalik sellega näiteks kiirelt poes käia.

 

Välimus ja disain

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikur

Tasakaaluliikurite ülesehitus on iseenesest lihtne – kaks ratast, mida juhitakse kahe pedaali abil on omavahel keskelt ühendatud kandva raamistikuga. Sõiduki ees on uhked tulukesed, mis vastavalt sõidustiilile vilguvad. Sõiduki peal on samuti kaks indikaatortuld, milles üks hoiatab, kui hõljuk ei suuda ennast tasakaalustada ja teine tuluke näitab aku laetuse taset. Roheline patarei ikoon viitab sellele, et aku on ilusti täis ja sõiduks valmis. Aku tühjenedes muutub ikoon punaseks.

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikur

Laadimispesa ja sisselülitamise nupp asuvad kõrvuti tagaküljel. Olen kohanud ka kulgureid, millel asuvad need põhja all. Kumbki lahendus ei ole iseenesest ideaalne, sest külje pealt on neid keeruline üles leida ja pika kompamise peale surud ikka näpu laadijapessa. Kui metalne nupp on viimaks üles leitud saab kerge vajutusega sõiduki sisse lülitada ja sellest annab märku ka helisignaal. 10” ratastega hõljukitel on suurte rataste tõttu ka suuremad rattakoopad, mis teevad sellest kohmakama liikuri.

Samas 6,5” liikuri disain on väga voolujooneline ja igaüks peaks endale sobiva leidma ning valik on äärmiselt kirju – alustades ühevärvilisest ja pärlmuttervärviga üle võõbatud laudadest kuni graffitikujunduseni välja.

 

Lisatarvikud

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikurTasakaaluliikurile on mõistlik juurde osta ka silikoonist kate, mis kaitseb põrutuste ja kriimustuste eest.

Tasakaaluliikuritele on võimalik ümber tõmmata ka silikoonist kate, mis kaitseb põrutuste ja kriimustuste eest. Üsnagi mõistlik, kuna korpuse kahjustused on kerged tekkima ning olen kuulnud, et trendikas on ka kleepsudega enda kulgurit kaunistada, et kaitsta korpust vigastuste eest.Silikoonkattest olulisem on kindlasti kandekott. Umbes 10 kg raskust seadet on käe otsas päris väsitav tassida ja seetõttu muretsevad targemad endale kandekoti, kuhu mahub ka laadija ilusasti ära.

Kellel saab villand jalgadega tasakaalustamisest võib endale soetada ka kardikomplekti, mis võimaldab muuta iga tavalise tasakaaluliikuri omamoodi kardiautoks. See teeb tasakaaluliikuriga sõitmise kordi lihtsamaks, turvalisemaks ja mis seal salata ka lõbusamaks. Komplekt koosneb kahest juhthoovast, raamist ning mugavast plastist istmest. Just iste on see, mis teeb edasise liikumise turvalisemaks, kuna oht maha kukkuda on minimaalne. Raam on lihtsalt pikendatav vastavalt jala pikkusele ning sobib 6,5–10′′ ratastega seadmetele. Kandevõime on samas kuni 100 kg, sobides sellega nii lastele kui täiskasvanutele.

 

Esimene sõit

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikur

Tasakaalulauaga sõitmiseks tuleks valida sobiv ilm. Tormituule, vihma või lumega ei ole kõige targem hõljuma minna, aga sombune pärastlõuna sobib ideaalselt. Vaatamata sellele, et tasakaaluliikurid on ilmastikukindlad, vastates IP54 tasemele, ei tasu läbi lompide siiski sellega sõita. Kuid tolmu ja veepritsmete eest on need üldiselt kaitstud.

Esmakordsel sõitmisel tasub igal juhul hoida millestki või kellestki kinni, sest pedaalid on tundlikud ja enda tasakaalu valearvestus lennutab kulguri jalge alt hetkega minema. Minu kogemus on näidanud, et maksimaalselt kulub lauaga sõitma õppimiseks viis minutit.

Tasakaalukulgur on pärast sisselülitamist koheselt valmis sõitmiseks, kuid ssmasel vaatlusel on isegi keeruline otsustada kummalt poolt hõljuki otsa ronima peaks – õnneks aitab illustreeriv pilt pakendil otsuse langetada ja loogika järgi peaks indikaatortuled ikkagi ette poole suunatud olema. AGA, see ei tähenda, et teist pidi sellega sõita ei tohiks. Kulgur töötab mõlemat pidi ju samamoodi. Millise jalaga hõljukile astuda jääb sõitja otsustada ning minu puhul oli selleks vasak jalg. Siinkohal tasub mainimist, et turvalisuse huvides võiks jala otsas olla mugavad ja kinnise ninaga jalanõud.

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikurTurvalisuse huvides võiks jalas olla mugavad ja kinnise ninaga jalanõud.

Niisiis, kui primaarne jalg on pedaalil, tuleb päka ja kannaga õrnalt katsetada, kui tundlik on sõiduk. See annab koheselt esmase tunnetuse kätte ning ilmselt kõige keerulisemaks osutub teise jala tõstmine liikurile ilma, et siruli kukuks. Seetõttu on ülimalt oluline hoida päka ja kanna vahelist surveasetust võrdselt. Kui teine jalg on õnnelikult pedaalile sätitud, siis tuleb endiselt rahulikuks jääda ja säilitada tasakaal. Tähtis on tunda ennast lõdvestunult ja tunnetada keha raskuskeset.

Tasakaaluliikuriga sõitmiseks ei ole niivõrd vaja kasutada jalgu kui keha s.t kallutades ennast ettepoole liigub raskus ette poole ja sõiduk võtab suuna otse. Sarnaselt kallutades ennast kergelt tahapoole, liigub kulgur tagurpidi. Keeramiseks vasakule tuleb õrnalt suruda parema jala päkaga pedaalile ja vastupidi. Paari minutiline harjutamine teeb juba meistriks.

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikur

Rulasid ja tõukkerattaid väljasuretada prooviva tasakaalulauaga on lust sõita. Liigse pingutuseta võib saavutada kiiruse 10 km/h ja seda ületades annab laud helisignaaliga märku. Hilisemal katsetamisel eirasin märguannet ja kogusin kiirust, et ennast ja kulgurit proovile panna. Ei läinud kaua kui olin ninali maas, põlv marraskil ja tasakaaluliikur veeres oma teed – seega tasub helisignaali kuuldes hoog maha võtta.

Otsustan võtta suuna poe poole, mis muidu on 10 minutilise jalutuskäigu kaugusel. Esimesed sada meetrit mööduvad sekunditega, kuid siis jõuan ristmikuni, kus mul ei jää muud üle, kui hõljuki otsast maha ronida. Siinkohal võib linnaisasid tänada, sest korrastamata kergliiklusteedel sõitmine on paras peavalu. Kus on aga madalad ülesõidud ja mõnus sile asfalt, saab vurada täiel rinnal. Kõrvalvaatajate pilkude saatel jõudsin 10 min asemel kohale kolme minutiga ja seda ilma igasuguste vigastusteta. Julge hundi rind on tasakaalus!

 

Kokkuvõte

mpman-gyropode-g1-tasakaaluliikur

Tasakaaluliikuritel on kergelt sõltuvust tekitav iseloom. Kes on korra proovinud sõita, siis sellel hakkavad jalad sügelema ja nii ka minul. Maksimaalselt on võimalik ühe laadimisega sõita ligi 20 km ja see vahemaa sai mõnekümne minutiga täis. Siledatel teedel on sõit väga sujuv, aga probleemiks ei ole ka teeperved ning lühema muruga kaetud pinnad. Linnapildis on suurimaks murekohaks kõnniteeservad, aga madalamad neist ei paku suurt väljakutset.

Oluline on tasakaalu hoida ja enne takistust kiirust mõnevõrra suurendada. Rahumeeli saab ka laugematest mägedest üles sõita. Proovisin ka üsna järsust kaldteest üles sõita ning väikesel kiirusel see isegi õnnestus.

Kes otsib lapsele nutisõltuvuse vastu ravimit, siis tasakaaluliikur hoiab tunde aktiivsena. Võib tunduda, et seismine ei nõua erilist pingutust, aga tegelikkuses on kasutuses väga mitmed lihased, mis võivad poole tunni jooksul juba tunda anda. Lõpetuseks soovitaksin kindlasti kõigil proovida, mis tunne on peaaegu hõljuda mööda tänavaid või parke. Väikeste ratastega MPman saab sama edukalt õues hakkama kui 10” laud ning jalatrenn ja hea tuju on igal juhul garanteeritud.

 

Ulmelised ja erinevate kujundustega MPman Gyropode G1 tasakaaluliikurid leiad Photopointi veebikaubamajast ››


Fujifilm X-Pro2 vs Olympus PEN-F – kas ilu sünnib patta panna?

$
0
0

Fujifilm X-Pro2 ja Olympus PEN-F on äratanud tohutut huvi eelkõige iseäraliku välimuse ja tavalisest kõrgema hinna tõttu. Kui palju on selles hinnas tegelikku väärtust ja kui palju tuleb juurde maksta lihtsalt laheda disaini eest?

Fujifilmi ja Olympuse hübriidkaamerad on saanud üpris populaarseks ja mina isegi olen neid soovitanud sageli peegelkaamerate asemel. Hübriidkaamerate rivistuses haigutab kõige odavamate ja kõige kallimate kaamerate vahel tohutu hinnavahe, mis ulatub isegi enam kui 1000 euroni. Kui peegelkaamerate puhul on eristamine lihtsam, jaotus algtaseme kaamerate, edasijõudnuile mõeldute ning päris profiriistade vahel on üpris selge, siis hübriidkaamerate puhul selline traditsioon puudub. Kas 1000-1500 eurot hübriidkaamera peale kulutada on ikka mõistlik?

Võtsime hetkel kaks erilise välimusega hübriidkaamerat, et vaadata, milles nende saladus peitub ja mida nende ostmiseks kulunud lisaraha eest õigupoolest juurde saab. Kuna tegemist on hübriidkaameratega, siis ei sattunud vastamisi mitte Canon ja Nikon, vaid hoopis Fujifilm ja Olympus. Alles see oli, kui võrdlesime kahte entusiastidele mõeldud kaamerat, Olympus OM-D E-M10 II ja Fujifilmi X-T10, ning tõdesime, et need on küll sarnased, kuid erineva iseloomuga. Kas tavalise fotohuvilise jaoks kõrgem hind annab nii palju lisaväärtust, et tasuks mõelda X-Pro2 või PEN-Fi ostmisele?

 

Olympus PEN-F

 

Teravustamises on Olympus Fujifilmi kaamerast kiirem, vähemalt nende objektiividega, mis minul kaamerate ees kasutada oli: Fujifilmi puhul 35 mm ja Olympuse puhul 25 mm objektiiv. X-Pro2 teravustamine ei ole aeglane, aga kujutan ette, et sporti või muud kiiret tegevust pildistades võiks nuriseda. Mina pildistan inimesi ja asju, mis eest ära ei jookse, ent isegi nii on märgata, kuidas PEN-F laseb rahuloleva „valmis!” piiksatuse kuuldavale varem kui X-Pro2. Minu kasutuskogemuse järgi peamiselt ühe punkti teravustamist kasutades oli erinevus Olympuse kasuks pidev, sõltumata valgusoludest ja avast, kuid erinevate objektiividega võib tulemus olla teine.

Ka Olympusel on pea kõik nupud, kangid ja rattakesed kohandatavad, välja arvatud üks. Kui Fujifilm arvas, et ISO-väärtust ei tohiks saada muuta mitte millegi muu kui selleks mõeldud ebamugava tõstetava rattasüsteemiga, siis Olympuse insenerid on kindlad, et kaamera kere esiküljel olev filtrite ja värviprofiilide nupp on püha ja selle toimimist ei peaks saama muuta. Ja ei saagi. Kui sa ei kasuta kaamerasse sisseehitatud värvifiltreid, siis on see nupp sinu jaoks lihtsalt iluasi ja sisuliselt kasutu.

Pildid, mis mõlemast kaamerast tulevad, on väga head, siin üllatust pole.

Pildid, mis mõlemast kaamerast tulevad, on väga head, siin üllatust pole. Mõlemal kaameral on vanemate mudelitega võrreldes uus sensor, Olympusel 16megapikslise asemel 20megapiksline ja Fujifilmil samuti 16megapikslise asemel 24megapiksline. Sensorivärskendus on teretulnud, kuid kummagi kaamera puhul ei ole erinevus vanemate mudelitega revolutsiooniline. Mõlema puhul torkab silma vähem müra kõrgel tundlikkusel ja laiemaks nihkunud dünaamiline ulatus.

X-Pro2 ja X-Pro1 erinevus on palju suurem kui X-Pro2 ja X-T1 vahel, samas kui PEN-F-i ja Olympuse vanemate mudelitega võrreldes nii suurt erinevust ei ole. Kui sul on Olympus E-M5 II või isegi E-M10 II, siis ainult sensori pärast pole mõtet PEN-F-i osta. Sama võiks öelda mööndustega ka X-Pro2 kohta: vahetamaks välja X-T1 või X-E2, peaks olema lisaks sensorile ka mõni muu hea argument.

Ka Olympusel on pea kõik nupud, kangid ja rattakesed kohandatavad, välja arvatud üks: kere esiküljel olev filtrite ja värviprofiilide nupp.

 

Mõlemal kaameral tegelikult ju on ka. Olympusel on varuks kaval trikk, kus sensori nihutamisega saavutatakse 50megapiksline pilt, kuid see töötab korralikult ainult statiivilt ja siis ka soovitatavalt päästikuviitega. Isegi kaamerat niisama lauale või käsipuule toetades jääb tihti sisse värin, mis pildi ära rikub. X-Pro2 uudseks trumbiks on kaks mälukaardipesa, mida pole varem hübriidkaameratel nähtud.

Mõlemal kaameral on väga hea kohandatavus ja ergonoomika ning parandatud pilditöötlusalgoritmid ning X-Pro2 on viimaks esimene Fujifilmi hübriidkaamera, mille videorežiim kohe ahastama ei pane, kuid filmiprojektide jaoks pole see kaamera ikkagi veel mõeldud. Kui plaanid lisaks fotole tegeleda kõvasti ka videoga, siis vaata hoopis Sony või Panasonicu kaamerate poole. Miinuspoolelt väärib mainimist, et mõlema kaamera aku peab peegelkaamerate mõistes suhteliselt nutuselt vastu, umbes 250–350 pilti, sõltuvalt sellest, kui palju sa ekraani vaatad.

 

Olympus PEN-F hübriidkaameraga pildistatud fotod

 

 

 

 

 

 

 

Fujifilm X-Pro2

 

X-Pro2 puhul torkab esimese asjana silma see, et kaamera on iseäralikult suur. Hübriidkaamerate algne argument oli nende väiksus, kuid X-Pro2 kohta see ei kehti. X-Pro2 on mõeldud kaameraks, mille esmane funktsioon on olla fotograafi käepikendus ning tagada võimalikult mugav ja kvaliteetne pildistamine. Kas sa kannad seda taskus, kotis või kohvris, on selle kaamera puhul täiesti sekundaarne.

Tõsi on küll see, et pea samaväärse hulga – kui ehk isegi mitte rohkemgi – funktsioone on Olympus suutnud kõikvõimalike kangide ja kettakeste alla mahutada PEN-F-i kerele, mis on X-Pro2 kerest tunduvalt väiksem. Muidugi, Fujifilmi kaameral on sees füüsiliselt suurem sensor, ühe mälukaardipesa asemel on neid kaks ja kõikide liikuvate osade alla on peidetud ilmastikukindluse tagavad tihendid.

Vanema X-Pro1 mudeliga võrreldes on välistest muudatustest statiivikeere nüüd objektiivi keskmega samal joonel, särikompensatsioonirattal on –2 kuni +2 asemel –3 kuni +3, mõne nupu asukoht on nihkunud ja mõni nupp lisandunud, kuid üldjoontes on säilinud tuntav sarnasus vanema mudeliga.

Hübriidpildiotsija on samasugune, nagu seda võib leida X100T seest, ja keerates ette fikseeritud fookuskaugusega objektiivi, saab menüüst valida selle vaatevälja näitava kadreerimisraami. Kaamera juhikud on kõik just sellised, nagu oleme harjunud Fujifilmilt ootama: ülevaatlikud ning peaaegu kõik õiges kohas. Mõne veidra valiku on Fujifilm juhikute paigutamisega siiski teinud. Kiirmenüü nupp Q kipub vahel jääma pöidla alla ja tahtmatult ekraanimenüüd aktiveerima, kuid see  on väike mure võrreldes ISO valikuratta innovatsiooniga.

Säriaja ja ISO valikurattad on kombineeritud niimoodi, et kui ketast niisama keerata, muutub säriaeg, kuid kui ketta „krae” üles tõsta, muutub tundlikkus. Paraku rikub tegelikkus disainerite hea teooria ära, sest kettakesel eksisteerib ka vahepealne asend, kus sulle tundub, et sa oled seda juba piisavalt üles tõmmanud, kuid tegelikult ei ole, ja ISO asemel muudad sa säriaega. Kiiruga ISO väärtust muuta pole võimalik, see tegevus nõuab alati täit tähelepanu. Pimedas või ka lihtsalt ilma vaatamata käsikaudu sa seda samuti teha ei saa, sest seda ei saa kinnistada ka ühelegi valikurattale. Funktsiooninuppudele saab kinnistada küll Auto-ISO komplekti valimise, kuid mitte konkreetse ISO-väärtuse valimist. M-režiimil pildistamise, kus sul on tarvis tihti ISO-väärtust muuta, teeb see ebamugavaks. Ekraanimenüü kaudu ju saab, aga veidi ärritab see, et füüsiline juhik justkui on olemas, kuid seda ei saa mugavalt kasutada.

Vanema X-Pro1 mudeliga võrreldes on mõne nupu asukoht on nihkunud ja mõni nupp lisandunud, kuid üldjoontes on säilinud tuntav sarnasus vanema mudeliga.


Keeratav-kallutatav ekraan on sisuliselt standard ka heade peegelkaamerate juures, aga X-Pro2 küljes seda pole. Miks? Ilmselt selleks, et mitte etteruttavalt varsti ilmuva X-T2 võimalikke ostjaid kaotada. PEN-F on eriti käest pildistamisel liikuva ekraani tõttu märksa mugavam, sa saad sellega küünitada üle aia või pildistada maa ligidalt ilma püksipõlvi mustaks tegemata.

Kuigi pealtnäha on PEN-F ja X-Pro2 sama masti kaamerad ning keerukus- ja mugavusaste näib siiski suhteliselt võrdne olevat, tuleb pildistamises selge vahe välja.

Kuigi pealtnäha on PEN-F ja X-Pro2 sama masti kaamerad ning keerukus- ja mugavusaste näib siiski suhteliselt võrdne olevat, tuleb pildistamises selge vahe välja. Olympuse kompaktsel kerel on samuti justkui kõik olemas, ent aktiivsete parameetrite vaatamiseks tuleb kiigata ekraani, sest kettalt on näha vaid särikompensatsioon. See lõhub meditatiivsust ja teeb pildistamise tehnilisemaks. Fujifilimi kaamera koos ette keeratud avarõngaga objektiiviga on fotograafi jaoks tööriistana läbipaistvam. PEN-F-iga peab rohkem nikerdama ja nuppudega jändama. See mõjub igaühele erinevalt: mõnda see segab, ent teise arvates on nii normaalne. Lõppude lõpuks oleme niikuinii harjunud pidevalt digitaalsete kaamerate ekraane vaatama, ega pildid selle pärast tegemata jää.

Uus trend näib olevat eraldi fookuspunkti valimise kangi lisamine kaamera kerele. See on olemas nii X-Pro2, aga ka uuel Nikon D500 peegelkaameral. Esmalt tundub, et see on ruumi raiskamine ja no kes seda ikka kasutaks, aga kui see kord juba olemas on, siis on see mugav abivahend. Väikese teravussügavuse juures võib fookuspunkt teinekord keskpunktile teravustamise ja sellele järgneva ümberkadreerimise käigus rändama minna, aga traditsioonilisel moel kohmaka neljasuunalise menüürattaga pole teravustamispunkti kuigi mugav muuta. Mina tabasin pärast X-Pro2-ga pildistamist end kogu aeg PEN-F-i kerelt seda nuppu otsimast, sest nüüd tundus mitme liigutuse tegemine fookuspunkti määramiseks mõttetult aeganõudev.

 

Fujifilm X-Pro2 hübriidkaameraga pildistatud fotod

 

 

 

 

 

 

MIks on need kaamerad nii kallid?

Aga ikkagi – miks on need kaamerad nii kallid? Kas tõesti moodustab osa hinnast nende retrovälimus? Aus vastus oleks, et jah. Kui võtta kumbki kaamera ja võrrelda seda sama hinnaklassi peegelkaameratega, siis kaldub kaalukauss puhtalt tehnilise võimekuse järgi pigem peegelkaamerate kasuks. Kui vajad lihtsalt tööriista, siis ei ole kumbki kaamera majanduslikult mõeldes kõige parem valik. X-Pro2 kere hinna eest saaksid kas juba täiskaaderkaamera või korraliku APS-C sensoriga peegelkaamera koos hea objektiiviga.

„Aga,” võib nüüd küsida, „milles siis selliste kaamerate mõte üldse on ja miks nii X-Pro2 kui PEN-F-i ümber nii palju kära tehakse?” Kui oled selline inimene, kellele meeldib enne iga suurema otsuse tegemist koostada Exceli tabel ja kõik argumendid numbritesse ümber panna, siis sealt see välja ei tulegi. Kasutusmugavus ja kaamera unikaalsed võimalused – aga ka kiiksud – annavad kaamerale iseloomu, mida ei saa numbrites väljendada.

Nii X-Pro2 kui PEN-F on kaamerad, mis kannavad endas seda emotsionaalset väärtust, millest ei saa andmelehte vaadates aru.

Nii X-Pro2 kui PEN-F on kaamerad, mis kannavad endas seda emotsionaalset väärtust, millest ei saa andmelehte vaadates aru. Osa hinnast moodustab tajutav väärtus, mis on olemas just neil mudelitel, kuid mida pole konkurentide igavama ja asisema väljanägemisega kaamerail. Sa võid tahta selle eest rohkem raha välja käia, kuid rangelt võttes pole see vajalik.

 

 

Head ja vead

Fujifilm X-Pro2 + Fujinon XF 35mm 1.4

Hoolimata paarist veidrast disainiotsusest on siiski tegemist seni parima X-seeria kaameraga. X-Pro2 pole ainult pegalt luksuskaamera, vaid ka töövahend.

Olympus PEN-F + M.Zuiko Digital ED 25mm f/1.8

Tõeliselt lahe ja mõnusate võimalustega PEN-F oli 2016. aasta kõige stiilsem fotoaparaat ja pildikvaliteedilt üks paremaid Four Thirdsi sensoriga kaameraid.

 

Kokkuvõtteks

X-Pro2 näol on Fujifilm loonud X-seeria parima mudeli. Tänu suuremale elektroonilisele pildiotsijale ja kallutatavale ekraanile on X-T1 endiselt teatud tüüpi fotograafia jaoks etem, kuid kokkuvõttes on X-Pro2 vaat et parim APS-C-sensoriga hübriidkaamera. Olympus PEN-F ei ole mitte niivõrd suur hüpe edasi, kuivõrd pigem kõrvale, sest E-M5 II ja E-M1 on mõne külje pealt paremad, kuid PEN-F on ikkagi väga unikaalne ja stiilne ning, mis peamine, ilusa kaamera puhul pole ohvriks toodud pildikvaliteeti.

Ülevaade ilmus algselt ajakirja [DIGI] 2016. aasta juunikuu numbris.

Sony A9 – hübriidkaamera, mis kvalifitseerub olümpiale

$
0
0

Augusti algul möödus 9 aastat sellest, kui Olympus ja Panasonic oma Micro Four Thirds kaameratüübi välja kuulutamisega hübriidkaameratele aluse panid. Kogu selle aja on hübriidkaamerad – eriti just profifotograafide tasandil – jäänud peegelkaamerate varju. Peamiselt autofookuse tõttu, mis olevat peeglitega võrreldes lootusetult aeglane. Või siis elektroonilise pildiotsija tõttu, mis on optilisega võrreldes ebaloomulik kasutada.

Sony A9 hübriidkaamera muudab sellist jõudude vahekorda võimsalt ja lõplikult. Lõpuks ometi eksisteerib hübriidkaamera, mis on täpselt samas liigas elitaarse duoga Canon EOS-1D X Mark II featuring Nikon D5. Ja mitte lihtsalt samas liigas, vaid nii mõneski aspektis neist kahest sammukese eespool. Võib-olla ainult valgusjõuliste superteleobjektiivide puudumine Sony valikus on see põhjus, miks spordiväljaku äärne armee veel peeglitega klõbistama peab. Küll aga Sony sellegi puuduse mõne aasta pärast korrigeerib.

Sony A9 on keerukas kaamera, täis palju erinevaid funktsioone ja võimalusi. Selle mõne päeva jooksul, mil see aparaat minu kasutada oli, ei jõudnud ma testida läbi kõiki omadusi. Allolev arvustus annab edasi minu üldised muljed ja samuti kõige olulisema – teravustamiskiiruse ja sarivõtte koostoimimise keerulisemates valgusoludes kõrgema ISO taseme juures.

 

Tehniline tulevärk

 

Sony A9 kõige olulisemaks iseloomustajaks on kiirus. A7R II oma 43 MP sensoriga on pigem rahuliku pildistamise jaoks, A9 on aga valmistatud spetsiaalselt kiire liikumise pildile püüdmiseks ja sobib seega spordi- pressi- pulma jne fotograafide tööriistaks. Kaamera pildistab 20 MP sarivõtterežiimil jälgiva teravustamisega kuni 241 (pakitud 12-bitist) RAW faili järjest. Vaikse, elektroonilise “katikuga”.

See sarivõttekiirus on fenomenaalne. Ma soovitan – vaata, millises fotopoes Sony A9 kaamera väljas on, võta enda kõige kiirem SD-mälukaart kaasa ja mine proovi seda sarivõtet. 20 kaadrit sekundis – see on ju praktiliselt sama kiire nagu videosalvestus (standardne video kaadrisagedus on 24 fps)!

A9 puhul on ülioluline see, et kiire sarivõte on kombineeritud jälgiva teravustamisega. See tähendab, et kui sa pildistad kiirelt sinu poole liikuvat sportlast 20 kaadrit sekundis, siis hoiab A9 autofookus sportlase teravana esimesest kaadrist kuni viimaseni.

Kindlasti peab eraldi välja tooma, et puhtalt kiire piltide täristamine ei anna fotograafile praktikas suurt midagi. A9 puhul on ülioluline see, et kiire sarivõte on kombineeritud jälgiva teravustamisega. See tähendab, et kui sa pildistad kiirelt sinu poole liikuvat sportlast 20 kaadrit sekundis, siis hoiab A9 autofookus sportlase teravana esimesest kaadrist kuni viimaseni. Sarivõtte ajal, Lock-On autofookuse režiimis kontrollib kaamera kogu aeg teravust, saab aru millises suunas teravustatud objekt liigub ja hoiab teravust sellel nagu ükski teine fotokaamera.

Teravuse hoidmiseks on sensoril 693 faasituvastusega teravustamispunkti – need punktid on jaotatud üle terve kaadri nii et ükskõik kuhu objekt kaadris liigub (kasvõi päris äärealadele), A9 suudab selle ikka teravana hoida. Sellest teravustamisest kirjutan koos pildinäidetega täpsemalt allpool.

Sony A9 olulisemad tehnilised andmed ja omadused

  • Uue, nö “kihilise” konstruktsiooniga pildisensor teeb võimalikuks 20x kiirema andmete lugemise sensorilt. Mitte ainult piltide salvestamine ei muutu selle tõttu kiiremaks, vaid samuti ka autofookus ja särimõõtmine. Sest hübriidkaamerate puhul tulevad ka need andmed pildisensorilt

  • Sensori tundlikkus ISO 100–51 200, laiendatav ISO 50–204 800
  • Keresisene 5-teljeline värinastabilisaator, kuni 5 stoppi. Keresisene värinastabilisaator muutub veelgi tõhusamaks koostoimes Sony E-bajonetiga objektiivide sees oleva optilise stabilisaatoriga. Enamikul objektiividel ei ole stabilisaatorit mõnel aga on
  • 20 kaadrit/sek sarivõte koos autofookuse ja särimõõtmisega – kuni 241 kaadrit pakitud RAW faili
  • Kiireim säriaeg mehaanilise katikuga:1/8000 sek. Kiireim säriaeg elektroonilise katikuga: 1/32 000 sek
  • Video salvestamine XAVC S, AVCHD või MP4 vormingus. Video salvestamiseks kasutab A9 kogu sensori pinda (mitte ainult osa sellest, nagu suure sensoriga fotokaamerad tavaliselt). Kõik 24.2 megapikslit salvestavad videot, mis 4K klipi filmimise ajal vähendatakse koheselt kaamera sees 4K mõõtu. Sellisel salvestusprotsessil saadud video on tavalisest teravam ja igatpidi kvaliteetsem.
    • 4K UHD videosalvestus kaadrisagedusega 24/30 fps, andmesagedusega 100 Mbps
    • Full HD videosalvestus kaadrisagedusega 50/25 fps, andmesagedusega 50 Mbps
    • FullHD salvestus aegluubis video jaoks kaadrisagedusega 100 fps andmesagedusega 100 Mbps
    • 3.5mm mikrofoni ja kõrvaklappide pesad
    • S Log režiim kahjuks puudub
  • 3-tolline puutetundlik kallutatav LCD ekraan. 1440 000 pikslit.
  • 0,78× suurendusega 3,68 megapiksline OLED pildiotsija. Praktiliselt viivituseta pilt ka kiiremal kaamera liigutamisel. Ilus, suur, terav pilt. Viivitusevaba, sest standardseks pildiotsija kaadrisageduseks on 120 fps. Elektroonilise katikuga pildistamisel 60 fps.
  • Bluetooth, WiFi ja NFC ühendused – võimalik juhtida kaamerat mobiiltelefoni abil, ühendada kaamera telefoniga GPS-sildistamiseks, või fotode saatmiseks
  • Lisaks tavalistele USB ja HDMI ühendustele on A9 kaameral ka täismõõdus 1000Base-T Gigabit Ethernet pesa. See teeb võimalikuks kiire andmete saatmise FTP kaudu. Või krütptituna, üle FTPS ühenduse, kui seda vaja peaks olema
  • Kaks mälukaardipesa. Ülemine toetab SD mälukaarte kuni UHS-I kiirusteni. Alumine toetab ka UHS-II standardile vastavaid SD-mälukaarte. Sony UHS-II mälukaardiga on maksimaalseks teoreetiliseks kirjutamiskiiruseks 299 Mb/s
  • A9 korpus koosneb magneesiumsulamist paneelidest ees, ülal ja taga. Ning lisaks veel magneesiumsulamist raamist, mis toetab kõiki seesmisi detaile. Objektiivi bajonett on Sony sõnul tugevam kui senine – kinnitatud korpuse külge nelja asemel kuue kruviga. Ka minu Sony A7R kukkus sel suvel õnnetult ja alumine bajonetikruvi murdus korpuse küljest lahti. Pärast kiiret esipaneeli vahetust võis pildistamine muretult jätkuda. Loodetavasti peab A9 kukkumistele paremini vastu
  • A9 korpus on Sony sõnul tolmu- ja niiskusekindel. Kas sellega ka vihmas pildistada võib, seda Sony ei ütle. Igaks juhuks eriti ei soovitaks
  • NP-FZ100 liitiumaku – uhiuus, senistest A7-seeria kaamerate akudest enam kui 2x vastupidavam. Võimaldab pildistada ühe laadimiskorraga kuni 480 kaadrit (CIPA).

 

Alumine mälukaardipesa toetab UHS-II standardile vastavaid SD-mälukaarte: maksimaalseks teoreetiliseks kirjutamiskiiruseks on 299 Mb/s!

 

Käsitsemismugavus

 

Võrreldes ükskõik millise täiskaadersensoriga peegelkaamera korpusega on Sony A9 kere väiksem ja suuremaga harjunud pihku tahes-tahtmata nii mugavalt ei sobitu. Oma kaalukategoorias on A9 aga kahtlemata väga hea kasutamismugavusega kaamera – võrreldes seniste A7 seeria keredega on siin mitmed disainilahendused paremaks muudetud. Toon välja kolm olulisemat, mis mulle kohe esimesel vaatlusel väga meeldisid.

  1. Kaamera taga olev valikuratas. Senine plastine logisev valikuratas, mis läbi aastate ja erinevate Sony fotoaparaatide on olnud ikka samasugune, on suurem ja kuid pöidla all kindlama ja tihkema käiguga. Hea seadistusi muuta
  2. Videosalvestamise nupp, mis seni oli kaamera külje peal. Kui seda tarvis oli, siis oli seda halb alla vajutada. Kui seda aga vaja polnud, siis kippus see ikka omatahtsi alla vajutuma.  A9 kaameral on see nupp ilusti korraliku suurusega ja pildiotsija allnurgas. Seal seda juba niisama lihtsalt kogemata alla ei vajuta
  3. Mälukaardi luuk on päris külje peal ja selle avamine käib pisikese heebliga väga mugavalt.

Lisavõimalused seadistusi füüsiliste nuppude abil muuta on proffide jaoks alati tervitatavad. A9 kaamera ülaosas, paremal pool on eraldi ketas, millest saab muuta sarivõtterežiime. Selle all on vanade Minolta filmikerede eeskujul teravustamisrežiimide valiku ketas. Kaamera taga on heebliga AEL nupukombinatsiooni asemel profistiilis joystick – mugavaks teravustamispunkti nihutamiseks.

Väiksem korpus vajab harjumist. Nupud on selle peal üheskoos ja näppe peab kõverdama rohkem kui Canoni 5D Mark või Nikoni 8xx seeriaga pildistades. Lõpuks taandub aga kõik sellele, millega harjunud oled.

 

 

Üleüldine pildikvaliteet

Sony täiskaadersensoriga hübriidkaamerate pildikvaliteet on algusest peale suurepärane olnud. Erandiks ei ole loomulikult ka A9. Kõrgema ISO tasemega pildistatud RAW fotosid töödeldes meenutasid A9 failid mulle Sony A7S kaamera pildifaile. Koleda digimüra asemel on ka ISO 2000 juures hoopis ilus teraline struktuur, mida saab Lightroomis mahedamaks tõmmata “Masking” heebli abil. Müraeemaldust on tarvis lisada vaid minimaalselt, pildi üldine teravus on suurepärane ja dünaamiline ulatus veab töötlejal suu kõrvuni.

DxOmark sensoritestides jääb Sony A9 mitme punktiga alla nii A7R kui ka A7R II kaameratele. Praktikas mina mingit halvemat kvaliteeti ei tunnetanud – ei dünaamilises ulatuses ega ka digimüra tasemes kõrgemate ISO väärtuste puhul.

Siin all mõned fotod, mis on pildistatud rahulikumas keskkonnas:

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 44mm. Säriaeg: 1/14, ava: f/14, ISO 100. Pildistatud statiivilt.

 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 70mm. Säriaeg: 1/20, ava: f/2.8, ISO 1600. Pildistatud käest.

 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 70mm. Säriaeg: 1/50, ava: f/2.8, ISO 1600. Pildistatud käest.

 

 

Kiirus kiirus kiirus

Minu igapäevakaamera on A7R. Suurepärase fotokvaliteediga täiskaader, kuid samas üks aeglasemaid, mis viimastel aastatel tehtud. Selle kaameraga pildistan ma enamasti väga kontrollitud keskkondades ja peaaegu alati manuaalse teravustamisega. Sony A9 kaamera puhul peab testima teravustamiskiirust äärmuslikes tingimustes. Leidsin ideaalilähedase testimiskeskkonna Eesti Maaülikooli spordihoones, võrkpallitreeningu ajal. Valgus oli selles saalis halb – aknast peksis sisse heledam taustavalgus, laevalgustid olid kõrgel, vaheldumisi kollakama ja rohelise tooniga ning jätsid saali pigem hämaraks. Võrkpalli mängivad üliõpilased olid aga tasemel ja hüppasid kiiresti ja kõrgele. Kui mina, kes ma ju tavaliselt kiiret liikumist ei pildista, sellistes oludes häid tulemusi saan, siis saab need tulemused küll ainult hea kaamera arvele kirjutada.

Muidugi ma sain häid tulemusi. Vähemalt mulle endale tundub nii. Lülitasin kaamera jälgivale teravustamisrežiimile. Seadistasin aparaadi pildistama pakitud RAW faili ja keerasin parempoolse ketta sarivõtte peale. See peaks siis olema see 20 kaadrit sekundis.

Pildistasin, ja jälgisin imetlusega läbi pildiotsija, kuidas vilkuvad teravusetäpid – olles kord mängija teravaks saanud – olid nagu kleebituna tema küljes.

Pildistasin, ja jälgisin imetlusega läbi pildiotsija, kuidas vilkuvad teravusetäpid – olles kord mängija teravaks saanud – olid nagu kleebituna tema küljes. Olenemata sellest, kui kiirelt mängija minu poole liikus või kui varjus ta aknast sisse tuleva valguse taustal oli. Peegelkaameraga pildistades on kaadri keskel mingi piiratud ala, mille sees jälgiv teravustamine toimib. Sony A9 kaamera puhul võis aga liikuv subjekt sattuda kasvõi kaadri äärealale – ka seal olid faasituvastusega teravustamispunktid olemas ja hoidsid kenasti fookust. Vaatame:

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 30mm. Säriaeg: 1/400, ava: f/3.5, ISO 2000. 

 

20 fps sarivõte. See on üks seeria ühest hüppest.

Hüppe algus. Jälgige, et mängija on alguses kaamerast üsna kaugel – varvas on kollase joone juures.

Hüppe ja sarivõtte lõppuaader. Mängija on hüppel jõudnud kaamerale oluliselt lähemale. Jälgiv teravustamine on teda aga sellegipoolest fookuses hoidnud.

 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 67mm. Säriaeg: 1/400, ava: f/4, ISO 2500. 

 

Veel üks Sony A9 pluss peegelkaamerate ees. Kadreeringut liikuva mängijaga kaasa vedades ning samal ajal sarivõtet lastes näeb A9 elektroonilisest pildiotsijast kadreeringut ilma peegelkaameratele omase vilkumiseta. Nii saab liikumise peal kadreeringut täpsemalt ja mugavamalt kontrollida. CANON EOS-1D X MARK II ja Nikon D5 kaamerate sarivõtte ajal näeb samuti kadreeringut, kuid üles-alla liikuv peegel tekitab pildiotsijas omapärase vilkumise.

 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 34mm. Säriaeg: 1/400, ava: f/3.5, ISO 2000. 

Mitmes Sony A9 ülevaates, mida ma olen lugenud nimetatakse üheks kaamera miinuseks aeglast puhvri tühjenemist. See on see, kui pead pärast sarivõtet natuke ootama, et failid kaardile kirjutatud saaksid ja sa uut sarivõtet pildistada saad. Ma arvan, et nende ülevaatajate aeglane puhvri tühjenemine tulenes ehk tavalise kiirusega UHS-I mälukaardist. Mina kasutasin kaamera alumises mälukaardilahtris UHS-II mälukaarti ja mingeid probleeme mul puhvri tühjenemisega ei olnud. Võrkpallihüpete puhul ma muidugi ka ei pildistanud järjest 241 faili – loogiline, et nende salvestamine vahemälust kaardile võtab aega.

 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 70mm. Säriaeg: 1/400, ava: f/4.0, ISO 2500. 

 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 67mm. Säriaeg: 1/400, ava: f/4.0, ISO 2500. 

Sony A9 + FE 24-70mm f/2.8 GM @ 42mm. Säriaeg: 1/400, ava: f/3.5, ISO 2000. 

 

Kokkuvõtteks

Sony A9 on kõige profim hübriidkaamera, mis kunagi tehtud. Samas on see aga ka kõige kallim hübriid, sest kere hind (selle ülevaate kirjutamise ajal 5200€) ei jää palju alla Canoni ja NIkoni kõige profimatele peegelkaameratele.

Rahulike motiivide, nagu maastik ja stuudiotööd, pildistajale ei ole Sony A9 kaamera väga mõistlik valik, sest suurema megapikslite hulgaga, paberil veidi parema dünaamilise ulatuse ja värvusedastusega Sony A7R II kaamera saab kätte väga hea objektiivi võrra soodsama hinnaga. Kes aga ajab füüri kokku pulmade ja muude ürituste pildistamisega, või teenib rämedat rahhi spordifotograafia alal, see proovigu parem Sony A9 teravustamine ära. Võib juhtuda, et hakkab meeldima.

 

• Sony A9 hübriidkaamera Photopointis »

Manfrotto seljakott Pro Light – universaalne, vastupidav ning peaaegu ideaalne

$
0
0

Manfrotto nimi ilmselt ei vaja lähemat tutvustust ühelegi fotohuvilisele ning põhiliselt on nad tuntud statiivide ja fotokottide poolest. Just põhjusel, et fotokotte on valikus niivõrd palju erinevaid, võib just selle õige välja valimine tunduda esialgu suure katsumusena.

Käesoleva ülevaate staariks olev Manfrotto Pro Light (MB PL-3N1-36) seljakott aga teeb valimise veidi lihtsamaks just oma universaalsusega. Kott sobib nii professionaalsele fotograafile, kel on tarvis suurt hulka (see on küll subjektiivne) varustust kaasas kanda, videograafile või isegi droonilennutajale. Samuti on kotil hulganisti väikeseid lisataskuid, kus hoida mälukaarte, akusid, saatjaid, laadijaid ja muud väiksemat, mida tarvis kaasa võtta. Ka on mitmeid aasasid, et rihmadega siduda statiiv või monopod koti külge (ja mitte ükshaaval, vaid korraga).

 

Kott numbrites
Koti tüüp Seljakott
Materjal Nailon, RipStop, Sünteetiline kangas
Välimised mõõdud 49 × 35 × 28 cm
Sisemise põhiosa mõõdud 46,5 × 31 × 17 cm
Muude tarvikute tasku mõõt 15 × 31 × 17 cm
Sülearvutitasku mõõt 47 × 31 × 4 cm
Koti kaal 2010 grammi
Mis tüüpi varustusele mõeldud Foto- või videovarustus, droon
Mahutab Kaamera kere
7 objektiivi
Droon
Statiivikinnitus Jah


 

Disain

Nagu mitme teise Manfrotto koti puhul, on ka käesoleva ülevaate staaril veres Kata kottide DNA. Nimelt on ülemine osa mõeldud isiklike asjade hoiustamiseks ning alumine osa on töövarustuse jaoks. Siiski on kõik vaheseinad liigutatavad ning kui tõesti on niivõrd mitu lisakere või -objektiivi, saab ka ülemisse osasse tekitada iga objektiivi jaoks eraldi kaitsud taskuke.

Kui nüüd koti mõõtudele pilk peale visata, on aru saada, et tegu on kotiga, millel on seinad tugevalt polsterdatud kaitsmaks ülikallist foto- ja videovarustust või drooni – sisemised mõõdud on päris palju väiksemad kui välimised. Kui kott on “droonirežiimil”, mahutab see lisaks DJI Phantom seeria droonile ka puldi (Mavic ning Spark droonidest rääkimata, nende jaoks ei pea isegi eraldi ruumi tegema). Olenemata sellest, mida on tehtud põhiosaga, on alati olemas küljelt eraldi lukuga avatav sülearvutitasku, mis mahutab kuni 15″ seadme.

Pildil on näha, et kõik kaameravarustus koti alaosas olevasse kaamera jaoks eraldatud osasse ei mahtunud ning ülemisse osasse sai vaheseinaga veel kahe seadme jaoks ruumi tehtud.

Kott droonirežiimil. Sisse mahub ilusti ära DJI Phantom seeria droon. Phantom seeria droonist väiksem Mavic mahub veelgi lahedamalt, jättes rohkem ruumi lisavarustusele.

Koti välisosas on kaks lisataskut mõlemal küljel. Külgedel olevate taskute lukud avanevad samas suunas ning vaatamata sellele, et neil on ka tasku sees õmmeldud lisariie, mis peaks takistama asjade välja kukkumist, siis ei ole need kuigi efektiivsed kui kott on maas esikülg ülespoole. Enamasti sellises asendis see ka on, sest vaid nii saab ligi alumises sektsioonis asuvale fotovarustusele. Seega võiks kas või üks taskustest avaneda vaid ülevalt.

Lisaks on kaks mahukat lisataskut ka koti esiküljel, täpsemalt alumist sektsiooni katva osa peal. Sinna saab mahutada akusid, välgusaatjaid või muud nodi ning need avanevad õiges suunas olenemata, kas kott on püsti või pikali.

Ka rihmad pole niisama rihmad, millel saab vaid pikkust muuta. Esiteks on neil kiirkinnitusklamber, millega saab näiteks vasaku rihma parempoolse klambri külge kinnitada ja vastupidi. Sellisel moel on võimalik kinnitada kott risti üle rinna ühe rihmaga, mis teeb võimalikuks koti kiirelt küljele libistamise. See tuleb kasuks olukordades, kus on tarvis kaamerat kotist hoida kui samas tuleb ette olukordi, kus on tarvis kaamera kiiresti kätte saada.

Mõlemad rihmad risti üle rinna paigutades tõstab turvalisust ning aitab raskust tuua õlgadelt ära. Samuti on koormuse suunamiseks võimalik rihmade ülaosast reguleerida koti kaldenurka kas rohkem vastu õlgasid, või eemale. Kui aga on soov kotti käes kanda, siis on selle jaoks koti tipus käepide. See aga võiks olla 90-kraadi pööratud sest kui kotti tõsta, jääb käe asend ebaloomulikuks.

Lisaks traditsioonilisele seljakotile, on võimalik teha kotist ühe rihmaga kott või panna rihmad risti üle rinna.

Kui kott on üle ühe õla, on seda lihtne enda ette libistada ning seejärel küljelt kiiresti kaamera haarata.

Kotiga on komplektis kaasas ka vihma- ning päikesekaitse. Kuigi kott ise on vihma tõrjuvast materjalist, siis asjad saavad sees üpris kiiresti märjaks (allikas: suve kõige hullem sadu tuli just siis kui ma olin põllu peal, kus polnud isegi ühtegi puud, mille alt mingitki varju otsida!). Kergema vihmaga küll ei saa sisu nii kiirelt märjaks, kuid see on siiski vaid minutite küsimus. Sel puhul on vihmakaitse asendamatu kaaslane, mis laseb natuke kauem rahulik olla kartmata, et tehnikaga midagi juhtub.

Küljetaskuid kiirustades avades võivad neist asjad välja kukkuda. Lukk võiks avaneda ülespoole, mitte allapoole.

Vihma- ning päikesekaitse katab terve koti ning hoiab asjad sees kuivad ja temperatuuri stabiilsemana.

Väikse miinusena võib välja tuua ülemise sektsiooni siseküljel asuva lipiku, mis alatihti kipub luku vahele jääma. Selle võib muidugi ära lõigata, kuid selle küljes on koti seerianumber ning QR-kood. Samuti võiks sellised asjad olla juba algusest peale läbimõeldud, et ei peaks hakkama ise miskit ära lõikama.

 

Reaalses kasutuses

Mahutavust näeb ülalolevatelt piltidelt ning vaheseinu saab ümber tõsta vastavalt vajadusele. Kui aga tahta kotti kasutada sel moel, et ei ava iga kord tervet esikülge, tekivad mõngingased keerulisemad olukorrad. Koti mõlemal küljel on klamber, mis ei lase lukul edasi liikuda. See tähendab, et alumise, ehk kaamera, sektsiooni esipaneel ei avane täielikult ning tehnika saab kätte vaid alumisest osast. Kui on tarvis ligi pääseda kaamerale, ühele lisaobjektiivile ja näiteks kahele Speedlite tüüpi välgule, pole probleemi. Kui on tarvis tehnikat laduda ka tahapoole, siis nende kätte saamiseks tuleb kotti rohkem avada.

Koti keskosas asuvad shtlid jäävad sellises asendis kättesaamatuks

Seljas aga on kott ülimalt mugav. Kui kõik kraam kokku nii raske poleks, siis ei paneks tähelegi. Samas raskuse all ägades ei hakka kott õlga soonima tänu korralikult pehmele rihmale ning ka õige rihmade reguleerimise korral ei suru alaseljale. Seega kõik probleemid võib panna vabalt enda nõrga füüsise süüks – kott teeb kõik endast oleneva, et võimalikult mugav olla.

Ka vastupidavus on kotil eeskujulik. Otseselt rappinud ma seda ei ole, kuid kõvas vihmas ning korra tsikliga mudasse sattumist on ette tulnud (teeskleme, et koti omanikud seda praegu ei lugenud), samuti on mul selle külge igapäevaselt kinnitatud kaks kompaktseks käivat softboxi ning MK055XPRO3-BHQ2 statiiv (mis mulle pärast arvustuse kirjutamist meeldis nii väga, et ostsin ära). Statiivi raskus ei ole pärast üpris pikaaegset kasutust veel miskit välja venitanud, seega materjal hoiab küll.

 

Kokkuvõte 

Selge on see, et tegu on kotiga fotograafile, kel on tarvis koti sisse ning väljapoole kinnitada palju erinevaid lisaseadmeid. Selle jaoks on kott ka ideaalne, samas ohverdades asjade kätte saamise mugavust ning sellega tegutsemise kiirust, mis on ka mõistetav. Kes statiivi, monopodi või muid lisaseadmeid koti külge ei kinnita ning mitmeid lisataskuid ei vaja, võib vabalt vaadata lihtsamate fotokottide poole. Enim avaldab koti puhul muljet muidugi selle kandmismugavus – liigset survet ei saa ükski koht ning kõik raskus on suurepäraselt laiali jaotatud, sobides suurepäraselt ka pikemaks kandmiseks.

+ Koostekvaliteet!
+ Kandmismugavus! 
+ Funktsionaalsus
+ Mahutavus
+ Kasutusmugavus
– Ei ole ühtegi nii suurt miinust, et peaks eraldi välja tooma

Manfrotto seljakott Pro Light (MB PL-3N1-36) Photopointi veebikaubamajas >>

AirPods – parim asi, mis iPhone’iga juhtunud

$
0
0

Ehkki sellest, kui Apple otsustas iPhone’i juures loobuda kõrvaklapipordist on möödas juba üle aasta, siis on mul siiani meeles see kisakoor, mis selle peale lahti läks. Ei aidanud isegi see, et Apple telefoniga tavaliste kõrvaklappidega kasutamiseks adapteri kaasa andis. Melomaanide solvumiskisa kõlas taevani, sest nüüd ei saanud nad oma hi-fi tasemel klappe telefoniga kasutada. Häbilugu.

Pisut etteruttavalt võin aga öelda, et Apple’i poolt oli tegu õige taktikalise sammuga, sest tulevik on paratamatult juhtmevaba. Juhtmega klapid on tulevikus vaid mõnele äärmuslikule muusikagurmaanile. Selle väite suurepäraseks tõestuseks on Apple AirPods juhtmevabad kõrvaklapid.

Apple AirPods klapid said tõeliseks müügihitiks kohe peale turuletoomist. Tegelikult ei jätkunud neid pikka aega vabamüüki, sest tellimusi oli niipalju, et need pikki kuid letile ei jõudnudki. Ameerikas läbiviidud rahulolu-uuringud näitasid, et kasutajad olid AirPods’idega isegi rohkem rahul kui oma iPhone’idega! See aga pole sugugi väike asi.

 

Välimus

Apple AirPods on Apple’i disainikeele apoteoos – minimalistlik, valge, läikiv, ilma teravate nurkadeta.

Apple AirPods on Apple’i disainikeele apoteoos – minimalistlik, valge, läikiv, ilma teravate nurkadeta. Kõige rohkem meenutab klappide laadimiskarbi kuju esimesi Apple iPode. Ainukese puudusena võin öelda, et selline läikiv ümbris on varmas igasuguseid kriime koguma. Kuigi hoian seda telefoniga samas taskus, kus muud kola ei ole üldse, on see poole aasta jooksul kattunud arvukate kriimudega, mis õnneks pole eriti silmatorkavad.

Klapid ise aga meenutavad üks-ühele Apple EarPods’e, milledelt kaabel asendatud väikeste valgete torukestega. Klappide turuletulekul kostis mitmeid hääli, mis kritiseerisid neid torukesi väitega nagu jätaks see klappidest niimoodi äärmiselt friigiliku ja naeruväärse mulje. Reaalsus õnneks nii hull ei ole ning täna need klapid tänavapildis mingit tähelepanu ei tõmba.

Klappide turuletulekul kostis mitmeid hääli, mis kritiseerisid neid torukesi väitega nagu jätaks see klappidest niimoodi äärmiselt friigiliku ja naeruväärse mulje. Reaalsus õnneks nii hull ei ole.

 

Kasutamine

 

Siin tahaks taas tagasi disaini juurde pöörduda. Nimelt tunneb hea tootedisaini ära sellest, et toodet on hea kasutada. Ning tuleb tunnistada, et kuigi olen kasutanud kümneid erinevaid klappe, siis oma kasutusmugavuselt ületavad AirPods’id neid peaaegu mäekõrguselt.

Kõik algab sellest, et tänu juhtmete puudumisele sa praktiliselt ei tunnegi, et klapid on kõrvas. Klapid ise kaaluvad vaid mõne grammi ning kui kaablid neid füüsiliselt ei sikuta, siis vähemalt alguses tekib tunne nagu tuleks muusika sinu peast.

Tänu juhtmete puudumisele sa praktiliselt ei tunnegi, et klapid on kõrvas. Klapid ise kaaluvad vaid mõne grammi ning kui kaablid neid füüsiliselt ei sikuta, siis vähemalt alguses tekib tunne nagu tuleks muusika sinu peast.

Peale klappide turuletoomist väitsid mitmed hääled, et need klapid ei püsi kõrvas, vaid kaovad esimesel võimalusel. Well, ringiliikudes pole need klapid mul kordagi kõrvast kadunud. Aegajalt on mind külastanud tunne, et klapid kohe-kohe kukuvad, kuid reaalsuseks pole see veel saanud. Küll aga on klapp mõned korrad takerdunud kotirihma taha või riietesse, kui olen jopet selga pannud või seljast võtnud. Küll aga on mul siin üks nõuanne, kui tunnete, et klapid vähegi ebakindlalt kõrvas püsivad – ärge hoidke klappe kõrvas kui te parasjagu muusikat ei kuula, sest siis te ei saa aru, kui klapp kõrvast lahkub. Suvel palavaga pidin üle elama mõned hirmuhetked, kui avastasin, et higisest kõrvast oli üks klapp jalutama läinud peale ümberriietumist. Samas aga tean inimest, kes kasutab AirPods’e peamiselt telefoni hands free’na ja ühte klappi korraga.

Internetis on saadaval hulgaliselt erinevaid lisandeid-abivahendeid, mis peaksid kindlustama klappide kõrvas püsimise, kuid olles mõnda neist proovinud, koguvad need nüüd mu sahtlis tolmu.

Mis puutub klappide funktsionaalsusesse, siis on need vahepeal seoses iOS 11 saabumisega üle elanud 100% funktsionaalsuse kasvu. Ajal, kui AirPods’id minu kätte sattusid, oli võimalik vaid ühele klapile topeltkoputusega muusika peatada. iOS-i värskendusega saab teisele klapile koputades vahetada lugusid või aktiveerida Siri. Valida tuleb aga üks funktsioon korraga st kas lugude vahetamine (kas edasi või tagasi) või siis Siri. Paraku ei saa klappidega reguleerida helitugevust, kuid minul on selle juures abiks hoopis Apple Watch.

Apple’i kombeid tundes on mul ainult hea meel, et klappide funktsionaalsus töötab lisaks Apple Music’ule ka näiteks Spotify’ga. Aastaid varem poleks Apple ilmselt nii helde olnud.

Ise kasutan ma AirPods’e peamiselt kodust tööle ja töölt koju liikudes ning klappide akuga pole seini veel mingeid probleeme olnud. Teatavasti piisab nende jaoks veerandtunnisest laadimisest, et kolm tundi muusikat esitada. Nii on mul pikemate jalutuskäikude puhul tulnud need vahel ka vutlarisse laadima panna.

 

 

Heli

 

Kõrvaklappide puhul ei saa helist üle ega ümber. Isegi selliste pisikeste kõrvatopitavate punnide puhul nagu Apple AirPods. Kuigi suuremad melomaanid suhtuvad üldiselt sellistesse kõrvasisestesse klappidesse põlguse ja üleolekuga, siis olles kasutanud üle kümne erineva sedasorti klapimudeli, võin kinnitada, et ka sellise miniatuurse formaadi juures võib helikvaliteet erineda uskumatult palju.

Kui ma kunagi apgreidisin oma Shure 215 klapid Shure 535 peale, siis ei tahtnud naeratus mu suult esimestel kuudel kustuda. Üldiselt aga kasutajad sedasorti klappidele kuigi kõrgeid nõudmisi helikvaliteedi suhtes ei esita. Apple on oma algoritmide abiga need tagasihoidlikud nõudmised igatahes mitmekordselt ületanud, klappidel on lihtne, kuid musikaalne signatuur, heli ei ärrita ega väsita kõrva. Arvestades Apple’i suhteid dr. Dre’ga võiks arvata, et klappide heli on märksa bassisem, kuid õnneks on Apple’i insenerid suutnud end talitseda.

Kohati on mul isegi tunne, et koostöös Apple Music’uga võiks nende heli vahel isegi valjem olla. Spotify’ga ma sellist efekti täheldanud ei ole.

 

Kokkuvõtteks

 

Kui sul on iPhone ja sa kasutad sellega ka klappe, siis ei saa ma aru, miks pole sa endale veel AirPods’e soetanud. Isegi hinda ei saaks siin argumendiks tuua, eriti kui arvestada, et ka iPhone ise pole just säästuklassi telefon. Need on nägusad, enam kui normaalse heliga ja suure tõenäosusega kõige mugavamad kasutada koos iPhone’iga. Siiski, juhul, kui sulle pole senini absoluutselt sobinud Apple EarPods klapid, siis soovitan vaadata kuhugi mujale ja otsida midagi muud.

 

Click & Grow Smart Garden – kasvata ürte või ilulilli aastaringselt

$
0
0

Nutiajastu aednike parim sõber Click & Grow on välja tulnud järjestikku juba kolmanda ürdiaiaga, mis kannab nimetust Smart Garden.

Eelmise, Smart Herb Garden generatsiooniga võrreldes, on kõige silmnähtavama ning rohkem elevust tekitava värskenduse läbi teinud masina korpus. Lisaks uutele värvidele, milleks on beež, valge ja hall, muudeti ka materjale, mis annavad nutiaiale nüüd veelgi luksuslikuma tunde ning välimuse. Märkimisväärselt arendati edasi veel aia valgustuslahendust ning taimede vee kogumise loogikat, mis aitab taime kasvule oluliselt kaasa.

 

Sisu

Igale toidusõbrale on oluline, et lauale jõudev roog oleks maitsev ning tervislik. Aastaringselt on Eesti kliimas värskete maitsetaimede kasvatamine keeruline, kuid Click & Grow nutiaed teeb selle hoopis väga lihtsaks. Ühendad masina vooluvõrku, lisad vett ning asetad vahetatavad taimekapslid potti. Ülejäänu teeb masin juba Sinu eest ära, jättes Sulle ainult rõõmu värskete maitsetaimede ja marjade söömisest.

Neile, kellel söödava vastu nii suur huvi ei ole, on valikus ka mitmeid ilutaimi nagu näiteks mätashari, petuunia ning Eesti rahvuslill – rukilill.

click-and-grow-smart-garden
click-and-grow-smart-garden
click-and-grow-smart-garden

Click & Grow nutiaiaga tuleb kaasa kõik taimede kasvatamiseks tarvilik. Koos masinaga on kaasas ka esimesed taimekapslid, mille sees sirgumist ootav basiilik.

Taimekapsli topside puhul on oluline silmas pidada, et pärast taime eluaja lõppu on tarvis selle plastikust kapsel alles hoida, sest uute refill taimedega on kaasas ainult ilma plastikuta Smart Soil mulla kogum. Igas komplektis on neid kogumeid tervelt kolm tükki, mis tähendab korraga kolme taime kasvatamist.

click-and-grow-smart-garden

 

Kasutamine

Pärast nädalast muretut kasvamist hakkavad taimetopsidest pead tõstma esimesed basiilikuvõrsed ning -lehed. Kasvuhoone omadusi loovad plastikust kuplid tuleks eemaldada siis, kui taimed on võrsunud kupli laeni.

click-and-grow-capsuleInfograafik Click&Grow taimekapsli tööpõhimõttest

 

Veel nädal kuni paar ja juba tulebki lambi kõrgust tõsta, et liiga lähedal põlev valgus värskelt kasvanud lehti ära ei kõrvetaks – lambi reguleerimiseks vajalikud postid on nutiaiaga kohe kaasas. Nüüd, kui suur töö on tehtud ja taimed kenasti suureks kasvanud, ei jää muud üle, kui tehtud töö vilju nautida ja – kokkama!

click-and-grow-smart-gardenBasiilik – pärast ühenädalast kasvamist

Kui oled suureks kasvanud basiiliku lehed toidu maitsestamiseks ära kasutanud, jätkab masin taimede toitmist vee, toitainete ning piisava valgusega veel pikka aega. Samal ajal kasvatades juurde ka pidevalt uusi lehti.

Lambi valgustsüklid on reguleeritavad: lamp põleb 16 tundi ja puhkab 8 tundi – nii tekib taimedele ööpäeva tsükkel. Lambi valgustusaja algus on reguleeritav seadme vooluvõrku ühendamisega.

click-and-grow-smart-gardenPärast kuuajast kasvamist.

 

Kokkuvõtteks

Click & Grow ürdiaiaga on väga lihtne kasvata soovituid maitsetaimi või ilulilli aastaringselt ning sõltumata eelnevatest kogemustest aianduses. Üsna tihti vaevatakse pead küsimusega, mida kinkida inimesele, kellel on kõik olemas? Mul on soovitus – kinkige Click and Grow Smart Garden! Tegemist on nii efektse kui ka praktilise tootega, mille üle on kõigil kindlasti hea meel.

 

 

Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD G2

$
0
0

Viis aastat tagasi esitles Tamron värinastabilisaatoriga 24-70mm f 2,8 objektiivi. Tegu oli tõelise tööloomaga, mis nii mõnegi elukutselise fotograafi Tamroni usku meelitas, sest sellest obektiivist sai arvestatav konkurent Canoni ja Nikoni profiklassi standardsuumidele. Hinnalt soodsam, kuid pildikvaliteedilt samaväärne ning varustatud stabilisaatoriga – need kolm omadust panid nii mõnegi skeptiku Tamronit hoopis teise pilguga vaatama.

Nüüd on Tamron aga otsustanud hea veel paremaks teha ja sündinud on teise generatsiooni 24-70 f 2,8, millel kõiki omadusi veelgi timmitud, et rahuldada ka kõige kapriissema fotograafi nõudmised. Niigi väga tõhus värinastabilisaator on uuel mudelil vaiksem, sujuvam ja tõhusam. Äärealade teravus tänu uuele vääristusele parem. Vinjett väiksem, vähem sisepeegeldusest tekkivaid helke, sujuvamad fookusest väljas alad, ehk ilusam bokeh.

 

Objektiivi üldine iseloomustus

Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD G2 objektiiv sobib nii pool- kui täiskaader peegelkaamerate ette. Mina testisin seda koos Canon 1D mark IV kaameraga. Objektiiv on üsna raske kaaludes umbes 900 grammi. (Eelkäijast ligi 100 grammi võrra raskem.)

Mõni 24-70mm objektiiv leidub iga tootja valikus, sest tegu on väga praktilise fookuskauguste vahemikuga, millega saab tehtud enamiku pilte. Reportaažid, portreed, loodus, linna- ja maastikuvaated, perepildid, pulmad, tooted, reisifotod – see objektiiv katab kõik need žanrid.

24 mm ots lubab kaadrisse haarata reisidel silmatud hingematvad maastikuvaated, samas kui 70mm on juba lühike teleobjektiiv, millega jäädvustada pilkupüüdvad portreed. Tegu on must-have tööriistaga, mis kulub ära nii hobipiltnikule kui ka elukutselisele fotograafile.

Aga aitab sisejuhatusest, keerame objektiivi kaamera ette ja vaatame järgi, kuidas sellega pildistada on.

 

Reaalses kasutuses

F2,8: 1/30 sec; ISO 500; 70mm

Valgusjõuline f 2,8 ava lubab pilti teha ka kehvades valgusoludes ja kui kasutada maksimaalselt lahtist ava 70mm juures, muutub taust meeldivalt uduseks.

Värinastabilisaator on praegusel pimedal ajal suureks abiks. Objektiivi tutvustus lubab, et uuendatud stabilisaator võimaldab kasutada lausa 5 stoppi pikemat säriaega, kuid inimeste pildistajana ei saa mina säriaegasid lõpmatult pikemaks venitada, sest modelli liigutamise tõttu võib pilt ka stabilisaatorist olenemata udune tulla. 2-3 stoppi pikemat säri kasutasin aga pidevalt ja pildid tulid teravad. Muidugi ei jäänud pikkade säriaegadega käest pildistades vaid stabilisaatorile lootma, vaid aitasin terava pildi saamisele omalt poolt sellega kaasa, et seisin, kaks jalga tugevalt maas ja võimalusel toetasin ka õlga seina vastu, et keha statiivina töötaks. Ei lobisenud päästiku vajutamise ajal ja palusin ka modellidel hästi paigal olla.

Kui üldiselt lähtun pildistades rusikareeglist, et säriaeg võiks olla vähemalt sama mis fookuskaugus, ehk siis 200mm objektiiviga pildistades 1/200 sec, 100mm objektiiviga 1/100 sec jne, siis uue Tamroniga kasutasin võrdlemisi julgelt 70mm juures 1/30 sec säriaega. Pildistasin küll igaks juhuks rohkem kaadreid, kui tavaliselt, sest eks uduseid pilte sattus nii aeglase säriga sekka omajagu, kuid üldiselt tegi stabilisaator väga head tööd.

Objektiivi teravus on igati eeskujulik. Täiesti lahtise avaga pisut pehmem, mis on üsna tavaline nähtus, aga alates f4 on ta väga terav.

F4: 1/125 sec; ISO 100; 52mm

Hämaras pildistamisega saab objektiiv väga hästi hakkama, autofookus on kiire ja täpne ning ka vähekontrastsel pinnal teravustab hetkega ning ei hakka saagima.

F2,8: 1/60 sec; ISO 640; 64mm

 

F2,8: 1/60 sec; ISO 640; 70mm

 

F5,6: 1/160 sec; ISO 125; 55mm

 

Mingeid moonutusi ma fotodelt ei leidnud. Ka piltide servad olid selged ja puhtad – ei mingeid venitusi, ega värvilisi “halosid”. (Kromaatiline aberratsioon avaldub tavaliselt pildi servades värviliste kontuuridena ja eriti hästi on seda näha peente mustrite ümber nagu näiteks puuoksad.)

F3,5: 1/200 sec; ISO 100; 70mm

 

F2,8: 1/80 sec; ISO 1250; 70mm

 

F2,8: 1/80 sec; ISO 1250; 60mm

 

F2,8: 1/60 sec; ISO 250; 70mm

 

Kokkuvõtteks

Olen Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD G2 eelkäijat lugematuid kordi fotograafidele soovitanud, sest see on parima hinna-kvaliteedi suhtega standardsuum, mida ma proovinud olen. Uus ja täiustatud mudel maksab selle ülevaate kirjutamise hetkel küll üsna soliidsed 1399 eurot, kuid tegu on tõesti praktilise ja usaldusväärse tööriistaga, mis on oma hinda igati väärt. Valgusjõuline püsiv ava f 2,8, tõhus värinastabilisaator, terav ja moonutustevaba pilt – mida enamat oskakski soovida.

Graafikalaud fototöötlejale või joonistajale: Wacom Intuos Pro L 2017

$
0
0

Võtsin hea meelega kinni võimalusest kasutada paar nädalat uut Wacom Intuos Pro L graafikalauda. Minu vana armas Wacom Intuos3 M on juba terve igaviku töötanud (olen vist kogu ülejäänud tööks vaja mineva tehnikaarsenali selle aja jooksul paar korda välja vahetanud) ja ei kavatse veel niipea ära surra, aga kui see peaks juhtuma, siis on ju kohe asendust vaja ja olen mõelnud just Wacom Intuos Pro peale.

 

Karbist välja

 

Esimene elamus on Intuos Pro karbist välja võtmine. Karp on mõõtmetelt suur, kogukas ja ilus. Seda küll ära visata ei raatsi, pealegi on ta nii tugev, et seda saab vabalt kasutada graafikalaua transportimiseks kui on vaja näiteks mõneks ajaks maale sõita ja seal tööd teha. Algul kartsin, et äkki ei mahu see graafikalaud mu töölauale äragi, aga kui karbi lahti tegin, siis selgus, et probleemi ei ole – karp on tunduvalt suurem kui Intuos Pro ise.

Karp nii tugev, et seda saab vabalt kasutada graafikalaua transportimiseks kui on vaja näiteks mõneks ajaks maale sõita ja seal tööd teha.

Kõik lisad on kenasti eraldi süvenditesse paigutatud ja avastamist on küllaga. Graafikalauaga on kaasas puutepliiats (Wacom Pro Pen 2), uue ja üllatava disainiga pliiatsihoidja, mille sees on kahte sorti tagavarapliiatsiotsad, USB juhe, õpetus, erinevat värvi rõngad pliiatsi jaoks ja proovikaart kolme erineva graafikalaua kattematerjaliga (sile, tavaline ja kare), mida saab lisana juurde osta.

CD-plaati draiveritega kaasas ei ole, niisiis tuleb endal Wacomi lehelt sobiv draiver otsida. See on lihtne ja kui olen vana draiveri arvutist eemaldanud, siis läheb uus draiver peale. Intuos Pro 2017 töötab bluetoothi abil ka ilma juhtmeta aga minu töömonstrum vajab juhet. Niisiis peale kohustuslikku restarti juhe külge ja graafikalaud lauale.

 

Graafikalaud

 

Intuos Pro on õhukese disainiga, üldmõõtmed on 430x287x8mm, aktiivne tööala on 311x216mm, toekas (1,3 kg), püsib kindlalt paigal, kuidagi tihe ja üleni tekstuurne. Kuna puuteala kattematerjaliks on vaikimisi mitte smooth vaid standard, mis on paberit meenutava tekstuuriga – pliiats ei libise nii hõlpsalt, siis tundub, et pean oma harjumuspärase pliiatsi-graafikalaua vahelise vajutustundlikkuse astme natuke pehmemaks sättima. Vastasel juhul on hõõrdejõud liiga suur ja hakkab minema väga palju pliiatsiotsi, sest need kuluvad karedamal materjalil kiiremini.

Kuigi pliiatsiotste vahetamine on lihtne – uue, lameda kujuga pliiatsihoidja saab lahti keerata ja see peidab endas pliiatsiotste varu ning selle küljes on ka pliiatsiotste eemaldaja ja paigaldaja. Lisaks saab pliiatsihoidjat ilmselt kasutada ka naela seina löömiseks, sest ta on raske, metallist põhjaga ja meenutab mulle ühelt Islandi mustalt rannalt korjatud kive. Värviliste rõngastega saab oma pliiatseid eristada, juhul kui neid on mitu ja nad on näiteks erinevalt programmeeritud. Või kui tööruumis on mitu Intuos Pro graafikalauda ja pliiatsit kasutavat inimest, saab igaüks oma pliiatsi erineva värviga rõngastada ja nii ei lähe need omavahel sassi.

Uue, lameda kujuga pliiatsihoidja saab lahti keerata ja see peidab endas pliiatsiotste varu.

Olen küll mõlemakäeline, aga harjunud graafikalauda eranditult vasaku käega kasutama ja seetõttu olengi Wacomi toodete suur austaja – nad on alati selle peale mõelnud, et nende tooteid saaks kasutada käelisusest olenemata. Intuos Pro on sümmeetriline – tuleb lihtsalt graafikalauda 180 kraadi pöörata, juhe teisele poole ühendada ja Wacomi kasutajaliideses valida variant ExpressKeys Right.

 

Puutepliiats

Puutepliiats on natuke väiksem kui ma olen harjunud, meenutab “päris” kirjutusvahendit ja tundub käes väga mõnus. Ja mis põhiline – ta on pagana kiire ja täpne. Puutetundlikkuse astmeid on nii pliiatsi mõlemal otsal 8192. Kaldenurga tundlikkuse astmeid on 60. Sellest piisab vabalt nii professionaalseks fototöötluseks kui digimaali- ja joonistamisega tegelemiseks. Et Wacomi survetundlikkust täiuseni vallata, oleks ilmselt hea võtta kõrvale üks Tai Chi kursus.

Puutepliiats meenutab “päris” kirjutusvahendit, tundub käes väga mõnus ja mis põhiline – ta on pagana kiire ja täpne.

Pliiats on patareideta, sel on kaks nuppu küljel ja ülemises otsas “kustukumm”. Nii nuppe kui “kustukummi” saab ümber programmerida ja sama kehtib ka graafikalaua funktsioonklahvide kohta, millele lisandub veel keskel asuv radiaalne menüü, millel on kaheksa valikut pluss ringi välimine osa, millel näppu edasi-tagasi libistades saab pilti sisse-välja suumida ning üles-alla ja paremale-vasakule liigutada ning neid valikuid saab samuti muuta. Kui veidi aega pühendada, siis saab endale tõeliselt ajasäästliku töövoo paika seada.

Kõigele lisaks on graafikalaua küljel nupp, millega saab aktiveerida käelised puutežestid, mida on 10 ja mis on samuti programmeeritavad. Eriti oluline on see just vasaku käega töötades – pidevalt kasutusel olevad kiirvalikud Ctrl+Z, Ctrl+A, Ctrl+D, Ctrl+C, Ctrl+V, D, X, Schift+Ctrl+S, jne. asuvad ju klaviatuuri vasakul poolel, nii et need on mõistlik graafikalaua funktsioonklahvideks või žestideks sättida.

Puutetundlikkuse seaded.

Graafikalaua nuppude seaded.

Ekraanile kuvatavate nuppude seaded.

 

Lõppsõna

Kõik need võimalused panevad mul liblikad kõhus lendama ja mõtlen, et tõenäosusteooria järgi läheb mul ükskord ikka kohvitass töölauale ümber või et äkki peaks oma vana Wacomi lapsele kinkima ja uue Intuos Pro L graafikalaua koju tooma.


Manfrotto Pixi Mini statiivikomplekt kaamera ja nutitelefoni jaoks – jõuluteemalises kinkekarbis

$
0
0

Enne kui arvustuse juurde asume, püüame leida vastuse küsimusele, milline on ideaalne kingitus. Briti instituudi juhtivate teadlaste arvates peaks kingitus olema efektne, kvaliteetne, kasulik, rõõmustama saajat ning olema kingituse tegijale taskukohane. Midagi pole teha, tuleb sellega nõustuda ka allakirjutanul. Ning, bingo – Manfrotto XMASKIT3 Pixi kinkekomplekt vastab täielikult kõigile neile nõudmistele. Kuhjaga. Sealjuures ka ülisoodsa hinnaga.

 

Välimus

Kõigepealt pakend. Kui ma läksin enne testimist Photopointi sellele statiivikomplektile järele, siis võtsin kaasa ühe keskmise suurusega üleõlakoti, et küllap peaks see komplektike sinna ära mahtuma. Aga võta näpust – pakend täitis terve standardsuurusega poekilekoti. Tõsine vau-efekt. Karp on piisavalt ilus ja pühadeteemaline juba isegi ilma pakkimata, niiet mulje avaldamine ja imetlevad pilgud on garanteeritud. Pakend jätab mulje asjast, mis maksab kordades enam, kui on antud toote kampaaniahind Photopointis.

Loodetavasti ei kahane see imetlus karpi avades, sest tegelikult võtavad nii statiiv kui ka Mclamp telefoniklamber üpris väikese osa karbi sisust. Samas aga on ka karp ise piisavalt kvaliteetne, et seda kasvõi koduses majapidamises kasutusele võtta.

Nii karbis asetsev ministatiiv kui ka Mclamp telefoniklamber on omakorda pakendatud plastümbristesse. Manfrotto kiituseks tuleb öelda, et mõlemad tooted saab muidu tülikast kestast välja ilma kääre, nuge või muid abivahendeid kasutamata.

Nii statiiv kui ka klamber on mehelikult (või peaksime ütlema asjalikult) mustad, väikeseks erandiks statiivi helehall kuulpea, klambri punased ’padjad’ ning meeldiva finessina ka punane Manfrotto logoga nupp, mille abil saab statiivi kuulpea asendit reguleerida-fikseerida. Välimus on igati professionaalne nagu Manfrottolt üldiselt oodata võikski.

Kasutamine

 

See Manfrotto statiivikomplekt põrmustab vähemalt minu silmis väidet, et midagi ostes saab inimene reeglina seda, mida asja hind väärt on. Ehkki antud komplekti hind pole märkimisväärne, rõõmustas mind antud toodete koostekvaliteet ja disain kordades rohkem selle hinnakategooria asjadele omane. Ehkki enamus materjalist on plastmass, on see igati toekas ja jätab täiesti usaldusväärse mulje. See tunne kinnistus ka statiivi kasutamisel. Kindlustunnet lisab ka viimsete pisiasjadeni läbimõeldud disain.

Ehkki antud komplekti hind pole märkimisväärne, rõõmustas mind antud toodete koostekvaliteet ja disain kordades rohkem selle hinnakategooria asjadele omane.

Statiivi jalgade otsad on kummised, mis hoiab ära nende libisemise näiteks siledal lauapinnal, jalgade kuju on selline, mis lubab neist kokkusurutuna mugavalt kinni hoida, kui telefoni koos statiiviga käes hoida. See on muuseas suurepärane mõte, sest statiivi poolt moodustuvast käepidemest on telefoni käes hoida palju kindlam ja turvalisem, kui seda servadest kinni hoides sõrmede vahele suruda nagu telefoni pildistamisel ikka hoitakse. Ühtlasi tekitab see käepide kasutamisel omalaadse gimbali, mis näiteks video tegemisel vähendab märkimisväärselt käte värinast tekkivat moonutust.

Tahaksin kiita ka kena nupukest, mis muudab kuulpea asendi muutmise ülimalt kergeks ja mugavaks.

Ehkki tegemist on ministatiiviga, siis kitsamasse püksitaskusse statiiv kindlasti ei mahu, vaid eeldab kotti või vähemalt avaramat jope- või mantlitaskut. Veel mõistlikum on aga seda lihtsalt kotiga kaasas kanda, sest instrumendi kaal pole kuigi märkimisväärne.

Mclamp telefoniklamber on varustatud koguni kahe kinnituskeermestikuga, millega seda statiivi külge kinnitada – nii horisontaalse kui vertikaalsega. Tõsi küll, minu fantaasia ei suutnud lahti hammustada, miks peaks telefoni kinnitama statiivile horisontaalselt, kuid nutikas kasutaja leiab sellele kindlasti mingi rakenduse. Telefoniklamber on lisaks varustatud veel spetsiaalse tugijalaga, mis võimaldab asetada telefoni lauale mugava nurga all, olgu siis filmimiseks või ekraanil toimuva vaatamiseks. Tõsi, jalake võiks minu maitse jaoks veidi toekam olla, hetkel tundub see olevat nö ahela kõige nõrgem lüli. Samas kindlasti ka kõige tähtsusetum.

Telefoniklamber on lisaks varustatud veel spetsiaalse tugijalaga, mis võimaldab asetada telefoni lauale mugava nurga all

Kui tegu pole just vloggeri või tootefotograafiga, siis on statiivile meie elus üpris vähe kasutust, kuid vähemalt enda jaoks leidsin ma sellele igapäevase ja väga praktilise rakenduse. Kasutades statiivi hoopis telefoni käepidemena sain ma pildistamiseks juurde palju enam julgust, eriti kui tegu on kalli tippklassi telefoniga. Tänu disainile on viimased tihti libedad kui lutsukalad, kuid tänu statiivist moodustunud käepidemele, on kõik mu telefonid mul kindlalt ’konksu otsas’ ja telefoni turvalisuse asemel võin ma mõelda märksa loomingulisemalt. Seda enam, et tänu klambris varjul olevale vedrule sujub telefoni klambriga ühendamine nagu lepase reega. St sujuvalt.

Põhimõtteliselt võib telefoni kogu aeg hoida telefoniklambri embuses, sest sinna vahele mahtus suurepäraselt ka minu keskmisest paksemas ümbrises olev iPhone 7 Plus. Muuseas Mclampi vahele võib julgelt paigutada ka kõige kallima telefoni, sest esiteks püsib see seal täiesti kindlalt ja teiseks ei jäta klambri poolpehmest silikoonist ’põsed’ telefonile mitte vähimatki jälge

Kui nüüd sellesse pisut siirupisesse jõuluarvustusse ka paar pipratera raputada, siis oleks ju väga tore olnud, kui statiivi igat jalga oleks saanud ka eraldi fikseerida nagu kõrgema klassi statiividele omane, kuid siis oleks komplekti niigi magus hind ilmselt veel eriti ulmelisena tundunud.

Tahaksin kiita ka kena nupukest, mis muudab kuulpea asendi muutmise ülimalt kergeks ja mugavaks.

Kokkuvõtteks

Kui tavaliselt kasutavad statiivi nö profid ja edasijõudnud asjaarmastajad, siis Manfrotto ministatiivi koos klambriga võib soovitada igaühele, kes telefoni ka pildistamiseks kasutab. Statiivi telefoni fikseerimiseks kasutada on üks asi, aga mina soovitaks seda suuresti just selle käepideme tõttu, mille statiiv moodustab, kui selle jalad kokku suruda. See lisab filmimisel ja mõistagi ka pildistamisel kindlustunnet ka algajale pildistajale ning muudab paremaks nii videote kui piltide kvaliteedi.

Lisaks pakub ministatiiv uusi ja põnevaid vaatenurki näiteks endlite tegemisel alt üles, hoides samas ära hinnalise kõnetoru kontakti räpase maapinnaga.

Kui kellelgi on veel leidmata ideaalne jõulukink oma nutitelefoniga pildistavale lähedasele või tuttavale, siis soovitan kiiremas korras jalad selga võtta ja Photopointi vudida või e-poes tellimus sisse anda. Vähem kui 25 eurot maksvaid Manfrotto XMASKIT3 Pixi Mini statiivikomplekte võib sealt osta kasvõi tervele suguvõsale või töökollektiivile.

GoPro Hero6 Black – videote tegemine pole veel nii lihtne ja lõbus olnud

$
0
0

2016. aasta oli GoPro jaoks üks raskemaid – nägime aktsiahinna langust, praaktoodete tagasikutsumisi, tooteliini ümberstruktureerimisi, koondamisi ning tootevaliku kärpimist. Ettevõte nägi just tulevases Hero6 Black seikluskaameras päästerõngast, mille abiga sellest august välja ronida. Ning seni tundub, et see on õnnestumas sest kasumirida on jälle roheliseks muutumas. Samas on GoPro kaubamärk endiselt niivõrd kõva ning paljudel endiselt võrdub just vaid GoPro seikluskaameratega.

Eelmine mudel – Hero5 tõi GoPro seikluskaamerates üpris suure muutuse. Kadus ära kaitsekest ning ilma kestata on võimalik minna kuni 10 meetri sügavusele vee alla. Varasemalt oli kindlasti vaja eraldi kesta, et üldse vett kannataks. Samuti ilmusid häälkäsklused. GoPro Hero6 Black on selle mudeli edasiarendus kuid võrreldes eelkäijaga vähemalt paberi peal igast otsast parem – 4K lahutusvõimega suudab kaamera nüüd filmida 60 kaadrit sekundis, mitte nagu Hero5 slaidshow 24 kaadrit sekundis. Samuti tuli 240 fps full HD klippide võimalus ning andmevahetus kaamera ning nutiseadme vahel on nüüd kuni 3x kiirem kui varasemalt. Väidetavalt on ka dünaamiline ulatus tervelt 1 stopi võrra parem. Igal juhul tundub olevat muljetavaldava edasiminekuga ning vaatamegi nüüd tehnilisi andmeid veidi lähemalt.

 

Tehniline pool kirjalikult
Mudel GoPro Hero6 Black
Stabilisaator Jah, elektrooniline
Video lahutusvõime [4K UHD] 3840 × 2160 60p
[4K UHD] 3840 × 2160 30p/25p
[2.7K] 2704 × 1520 120p/100p
[2.7K] 2704 × 1520 60p/50p
[2.7K] 2704 × 1520 30p/25p
[1440p] 1920 × 1440 60p/50p
[1440p] 1920 × 1440 30p/25p
[FullHD] 1920 × 1080 240p/200p
[FullHD] 1920 × 1080 120p/100p
[FullHD] 1920 × 1080 60p/50p
[FullHD] 1920 × 1080 30p/25p
[HD] 1280 × 720 60p/50p
Aegluubis video [2.7K] 2704 × 1520 120p/100p
[FullHD] 1920 × 1080 240p/200p
[FullHD] 1920 × 1080 120p/100p
Video salvestusvorming MP4 (Video: H.264/MPEG-4 AVC)
MP4 (H.265/HEVC)
Andmetihedus 78 Mbps
Lahutusvõime fotorežiimis 12 megapikslit
Foto sarivõte 30 kaadrit/sek
Ekraan 2-tolline puutetundlik TFT LCD
Ühendused 1 × USB-C 3.1, 1 × microHDMI, WiFi, Bluetooth
GPS Jah
Mõõdud 45 x 65 x 35 mm

Väliselt ei ole mingeid muudatusi toimunud. Kui omad nii Hero5 Black kui ka uut Hero6 Black mudelit, tee julgelt selged märgised peale, millega neid on lihtne eristada. Kuigi kaamera enda peal on mudelinumber olemas, siis seda on nii halvasti näha, et sellest ei ole kasu. Kui kest ümber on, siis seda pole üldse näha. Sellel muidugi on oma pluss – ühilduvus erinevate seadmetega on mõlemal täpselt sama ning Karma Grip stabilisaatori ning Karma drooniga kasutamine käib täpselt samamoodi.

Samuti on kaamera taga endiselt 2-tolline puutetundlik ekraan kuid kui kaamera panna kõrvuti eelkäijaga, on näha ka seal vahet. Uue ekraan on kirkamate värvidega ning tundub olevat igati parem.

 

Filmimine

Hero6 on saanud täiesti uue ning just selle kaamera jaoks tehtud pildiprotsessori GP1, mis põhiliselt ongi põhjuseks, et 4K lahutusvõimega filmimine 60 kaadrit sekundis võimalikuks sai. Samuti on võimalik 1080p lahutusvõimega filmida 240 kaadrit sekundis (!!) eelneva “vaid” 120 asemel. Nii saab eriti super aegluubis analüüsida oma lumelauaga käbarassekäimisi või kellelgi naljakat kukkumist youtubesse laadida.

Tänu uuele protsessorile on ka video kvaliteet parem kui kunagi varem. Värvid on kirkad, joonis ilus – see kõik tähendab, et otse kaamerast saab juba väga head materjali, mida ei pea hakkama hiljem töötlema. Videotöötlus sellele, kes pole seda varem teinud, on ikka väga suur ning tüütu asi ja Hero6 hea meelega jätab selle osa vahele. Filmid, kuidas bemmiga põllul külje ette saab, seejärel lükkad lihtsalt youtubesse ja laigid tulevad.

Hea asi, mis mind päästis mõnes olukorras, on filmimise alustamise võimalus nii et kaamerat ei lülita eelnevalt sisse. Vajutad lihtsalt pealolevat nuppu ning kaamera läheb käima ja alustab kohe ka filmimist. Super lahendus kiiretes olukordades, kus hetk läheb kiirelt mööda ning midagi jääb kaadrisse püüdmata sest enne oli tarvis kaamera käima saada, otsida filmimisnuppu jne.

Stabilisaatorit on võrreldes eelkäijaga samuti parendatud kuid see on endiselt vaid elektrooniline. Ühtegi liikuvat osa, mis füüsiliselt pilti stabiliseeriks – ei ole. Kuid stabilisaator on väga rahuldav. Kaamerat käes hoides ning kõndides jääb loomulikult üles-alla liikumine ning värin videos selgelt näha, kuid näiteks ratta peal või pea küljes töötab see väga efektiivselt. Tähele peab panema, et 4K 60 kaadrit sekundis ning 1080p 200 kaadrit sekundis videote ajal stabiliseerimine ei toimi.

Aku eluiga on väga lühike, eriti kui kasutada ekraani ning filmida 4K lahutusvõimega. Protsendid kukuvad kiiresti ja alguses võib tunduda, et äkki on midagi valesti. Ei ole – nii võimekas kaamera lihtsalt nõuab palju energiat. Esimese investeeringuna igasuguste kinnituste asemel tuleks teha lisaakudesse. Laadimisaeg ei ole kuigi pikk – seinakontaktist läbi kaamera laadides võtab aega vähem kui poolteist tundi.

Eelmainitud häälkäsklused, mis olid küll juba eelmises mudelis olemas, töötavad suurepäraselt. Käisin ringi ning käskisin kaameral salvestamist alustada, peatada, märkida ära HiLight (funktsioon, millega saab videotele järjehoidjaid lisada, et hiljem mingeid kindlaid kohti oleks lihtsam leida), vahetada režiimi jne. Mingeid probleeme ei tekkinud kui tegu ei olnud just väga mürarikka kohaga.

Näidisvideo, millele pole lisatud mingeid efekte (peale muusika). 1080p 60 kaadrit sekundis:

 

3-Way kinnitus sai kiirelt üheks mu lemmikuks. Seda saab kasutada nii käsistatiivina kui ka kuskile pinnale asetamiseks.

Kinnituse asendit saab muuta kolmest liigendist.

Quik

Läbi nutitelefoni on loomulikult juba pikka aega olnud võimalus kaamerat juhtida ning mälukaardile salvestatud materjali sirvida. Nüüd aga on väljas ka uus rakendus Quik, mis teeb salvestatud materjalist valmisvideo täitsa ise valmis. See kõik on imelihtne! Filmi oma GoProga vingeid videosid, seejärel ava GoPro rakendus nutiseadmes (kui see juba pole lahti, et sellega video filmimist alustada, lõpetada jne), tõmba filmitud materjal alla (mis käib väga kiiresti). Seejärel vali välja, millistest videotest tahad, et Quik enda versiooni kokku paneks ja oota natuke aega kuni seade hakkab juba ise automaatselt mängima kokkumonteeritud videot! Hämmastav!

Okei, see on küll ülilihtne aga mitte nii ideaalne, kui ülalkirjeldatu. Ega see ikka tegelikult täitsa päriselt ei tea, milliseid kohti sa tahad videosse alles jätta ning mida mitte. Selle parandamiseks on aga väga lihtne kasutajaliides, millega klippide järjekorda muuta, neid lõigata, lisada värve, effekte jne.

Tõesti, videote monteerimine ei ole eales veel NII lihtne olnud. Unusta ära mitmetunnised monteerimisajad, keerulised programmid jne. Tegu on revolutsiooniga videote töötlemises ning nende jagamises (kõlab nagu uue pesupulbri reklaam aga see on päriselt elumuutev asi).

Smart Cuts

Ei saa tegelikult suurte kiidusõnade saatel nii lihtsalt minema. Ülalmainitud funktsioon, mille abil rakendus vaatab, mis kohti videosse jätta ning mida mitte, on nimetatud kui Smart Cuts. Kindlasti on tegevusi, kus see toimib suurepäraselt kuid näiteks kardisõidus see ei toimi. Ei toimi ka siis kui kaamera on statsionaarne. Kardisõidus oli kaamera mul pea küljes ning rakendus jättis alles need kohad, kus hoog oli kõige suurem kuid erilist tegevust ei toimunud (sirgel sõites). Olukorrad, kus kiirus langes, lõikas see sujuvalt välja kuigi need olid näiteks spinnid, külg ees kurvis sõites jne mida just tahaks näha. Selle vastu oleks lihtne rohi – võimalus ise lõigata videost välja huvitavamad kohad. See on ka praegu võimalik, kuid iga uue koha jaoks tuleb video uuesti laadida, paika panna ning lõigata. Võimalust ühest klipist mitu kohta võtta (nagu suudab teha automaatika), veel ei ole. Olen siiski üpris kindel, et midagi sellist on varsti tulemas.

Quik video kardisõidust:

Kasutajaliides on must ning lihtne:

Kokkuvõte

Kaamera osas on edasiminek märgatav ning kvaliteet on tipp. Kasutusmugavus, lihtsus, kompaktsus ning tippklassi videokvaliteet teevad sellest kaamerast ühe ihaldatuima seikluskaamera praegusel turul. Kindlasti aitab sellele kaasa ka GoPro nimi, mis on muutunud juba rahva suus üldnimetuseks ükskõik, millise seikluskaamera kohta. Siiski peab mainima, et tegu on hetkel kõige kallima seikluskaameraga omas klassis ning soodsama raha eest saab juba Sony FDR-X3000R, millel on optiline pildistabilisaator, 4K salvestus 100 Mbit/s kuid samas kaadrisagedus on ikka vaid 30 kaadrit sekundis. Seega on mõlemal omad plussid-miinused.

Tahaks Quiki vigade ja puuduste eest punkte maha võtta, kuid samas kripeldab sees, et see oleks veidi ebaaus nii värske toote suhtes (a ma teen seda ikkagi). Jah, sellel on puudusi kuid ma usaldan GoProd piisavalt arvamaks, et need saavad peagi lahendatud. Tegu on ilusa ning loogilise rakendusega, mis enamasti töötab tõrgeteta ning enamik vigasid tunduvad olevat pisivead. Olles omanud varasemalt mitut GoProd ning hetkel mitte ühtegi, tekkis uue kasutamise käigus taas kihk see endale soetada. Kaamera lausa ajab tegema ägedaid asju, minema välja, proovima uusi liigutamist nõudvaid tegevusi ning Quik rakenduse olemasolu tagab selle, et sealt ei teki taaskord tohutult ruumi võtvaid videoklippe, mida keegi ei viitsi monteerida ega ammugi kellelegi näidata. Nüüdsest jõuavad filmitud asjad reaalselt kuskile üles kellelegi vaatamiseks ning on ilma mingisuguse vaevata energilise muusikaga, mis läheb videoga kokku ning jätavad üldiselt professionaalse mulje.

GoPro Hero6 Black seikluskaamera Photopointi veebikaubamajas >>

Roccat Khan Pro kõrvaklapid – väejuht sõjameeste seas

$
0
0

Roccati kõrvaklappe on minu käest läbi käinud mitmeid, kuid vähemalt ühe asja poolest eristuvad Khan Pro kõrvaklapid teistest – esimest korda minu mäletamist mööda on nendel klappidel nimi, mis tähendavad midagi, millel on seos võitlemise või sõdimisega. On küll ka Roccat Cross, kuid ülejäänud Roccati klapimudelid kõlavad nagu ülejäänud Roccati toodete nimed – tuttavlikult, kuid täiesti sisutult.

Nimi Khan kõlab uhkelt ja pealikuvääriliselt ning kindlasti tekitas selline nimi minus huvi mainitud toote vastu. Khaanid teatavasti juhtisid mongoleid, kes hoidsid oma hirmu all kogu tollast teadaolevat tsiviliseeritud maailma. Erinevalt aga ülejäänud väepealikutest olid khaanid tuntud sellepoolest, et ei veetnud oma elu luksuses, vaid vähemalt lahinguretkedel jagasid oma sõjameestega sarnast kõva küljealust ja tagasihoidlikku toidusedelit. Peale mõnenädalast testimist sai mulle tõenäoliselt selgeks, miks Roccat oma uusimad klapid just niimoodi nimetas.

 

Pakend ja sisu

Roccat Khan Pro pakend järgib Roccati traditsioonilist disainikeelt – mehelikult must, siniste ja valgete aktsentidega. Ühesõnaga mitte midagi eristuvat teiste Roccati pakendite seas.

Väheüllatav on ka pakendi sisu, milleks on klapid ja kaabel-adapter, mis ühendab kõrvaklappide ja mikrofoniotsikud üheks 3,5-tolliseks otsikuks.

Küll aga pani mind pisut kulmu kergitama see, et Roccat oli karpi lisanud ka trükise – kõrvaklappide manuaali. Ma ei saa aru, miks peaks üldse mingil võrgumängudega seotud tootel olema kaasas pabermanuaal, veel vähem ei saa ma aru, miks üldse peaks klappidele mingid juhtnöörid kaasa panema. Lõppude lõpuks pole ju tegu mingi keeruka elektroonikaimega, vaid suhteliselt lihtsakoelise seadmega.

 

Välimus

 

 

Oma välimuselt on Khan Pro khaanilikult tagasihoidlik ning välimusega eriti ei hiilga ega teiste klappide seast silma ei paista.

Välimusega Khan Pro eriti ei hiilga ja teiste klappide seast silma ei paista.

Suurimaks dekoratiivseks elemendiks muidu mustal taustal on paremal klapis laiutav hõbedane Roccati logo, kuid ka see on mehelikult lakooniline ning sarnaneb pigem lahinguautasuga.

Ainult tekstiiliga kaetud kaabel mõjub ehk luksuslikumalt kui keskmistele klappidele omane on. Ilmselt peaks see vihjama kõrglahutusega helikvaliteedile, millega Roccat need klapid varustanud on. Paarimeetrise kaabli ainuke probleem, et see võib põrandalt mustust enda külge korjata.

Kaablil on eraldi otsikud nii klappide kui ka mikrofoni jaoks, pakendis on aga eraldi veel juhtmejupp, mille abil saab mõlemad otsad liita ühe 3,5“ otsiku taha. Viimase abil saab klappe kasutada ka mobiilseadmetega mängides.

Ülekõrva (over-ear) klappide kohta on nad suhteliselt tagasihoidliku suurusega ning ei ära olulist tähelepanu ka tänaval kõndides, kui just mikrofon pilku ei püüa. Erinevalt mõnedest teistest mudelitest Khan Pro’lt paraku klappe eemaldada ei saa.

 

Kasutamine

Veel mõni aasta tagasi oli trend, kui kõik tootjad püüdsid välja tuua erinevaid 5.1 ja 7.1 helipildiga kõrvaklappe. Ometi tundub, et viimasel ajal on kõik taas keskendunud pigem kvaliteetsele stereohelile. Tuleb tunnistada, et amatöörist melomaanina mulle selline lähenemine meeldib, sest eelistan ka ise pigem kvaliteeti kui kvantiteeti.

Oma kogemusele toetudes võin väita, et Roccati klapid on kindlasti üle keskmise musikaalsemad. Vähemalt viimasel ajal. Nagu ka näiteks Roccat Cross. See räägib  Roccati üldisest suundumusest, et mänguriklappidega saaks muusikat ka nautida, mitte ainult kuulata.

Ehkki minu kõrgema klassi, spetsiaalselt muusika kuulamiseks mõeldud kõrvaklappidele, mis on  hoopis teisest hinnaklassist, ei saa vastu isegi Khan Pro, siis vähemalt mänguriklappide seas trumpab Khan Pro küll enamuse oma vastaseid üle. Tänaval muusika kuulamiseks soovitaksin ma siiski pigem Roccat Crossi, mille spetsiaalsel kaablil on mikrofon praktiliselt märkamatu, heli kvaliteet aga märkimisväärselt ei erine. Ehkki Khan Pro mikrofon on märgatavalt isasem, mis eeldaks võibolla paremat heli kui Roccat Crossi oma. Paraku aga polnud mul mõlemaid klappe käepärast, et mikrofoni helikvaliteeti võrrelda. Kuigi Roccat reklaamib oma Khan Pro mikrofoni kui Real Voice- mikrofoni, siis võrdlusmomendi puudumisel ei saanud ka ka hästi aru, on sellel väitel mingi tõsi taga või on tegu tavalise turunduses kasutatava ussiõliga.

Mänguriklappide seas trumpab Khan Pro küll enamuse oma vastaseid üle.

Klapid on meeldivalt kerged ja mugavad, et neid ka pikema ’sõjaretke’  lõpuni edukalt peas kanda. Veelgi mugavamaks muudab neid see, et klappide helitugevust saab mugavalt reguleerida vasakult kõrvaklapilt. Kui kord sellega ära harjuda, siis edaspidi tõuseb käsi instinktiivselt kõrva juurde, mitte ei hakka heli reguleerimiseks otsima klahve klaviatuurilt või siis arvutist vastavat rakendust.

Ehkki Roccat oli komplekti lisanud ka adapteri mobiilseadmete jaoks, siis oleks olnud kena, kui seal oleks olnud ka adapter USB-ühenduse kasutamiseks. Siinjuures võivad mõned puristid küll põlglikult kulmu kortsutada, kuid meie kõigi elus võib ette tulla olukordi, kus just selline võimalus on asendamatu.

Kokkuvõtteks

Roccat Khan Pro on oma pretensioonikat nime väärt. Tõelise khaanina ei torka ta silma teiste omasuguste sõjameeste seas, ometi annavad üle keskmise helikvaliteet ning huvitava võimalusega mikrofon talle kaasasündinud edumaa konkurentide ees. Rivaalide taset arvestades pole see heitlus kindlasti kerge, kuid Roccatilt on klapid saanud kaasa tugevad geenid, mis kohe kindlasti ilma karmi heitluseta alla ei anna. Erinevalt tavalisest väepealikust unustate peatselt isegi nende kohaloleku, vaid panete need pähe sama instinktiivselt nagu te reguleerite nende pealt helitugevust.

Õnneks on Roccat pannud neile hinna, mis iseloomustaks pigem veltveeblit või leitnanti, kui väepealikut. Loodetavasti on need klapid sama vähenõudlikud, visad ja vastupidavad kui mongoli ratsanik. Mina oma testperioodi jooksul neid kahjuks kuigi pikalt proovile ei saanud panna, aga see võimalus avaneb loodetavasti juba teil.

Roccat Khan Pro kõrvaklapid Photopointis ››

Garmin Fenix 5S – spordikellade tipptase

$
0
0

Garmin Fenix seeria on alati olnud särav täht spordikellade maailmas. 2017. aastal välja tulnud viienda seeriaga võttis Garmin ülesandeks parendada seeriat kellaga, mis teeb kõike ja suudab kõike, aga on seejuures käel mugav ja stiilne. Etteruttavalt võib öelda, et selle ülesandega saab Fenix 5 kenasti hakkama.

Järgnevalt süüvime lähemalt Garmin Fenix 5S hingeellu. Tegu on viienda seeria Fenixite trio edevaima mudeliga, mis ei tee kompromisse funktsioonide osas, mahutades oma kauni korpuse sisse kõik, mis seeriavend Fenix 5. Lisaks multisport ja GPS-funktsionaalsusele saab Fenix 5S hakkama ka aktiivsusmonitori ülesannete ja nutifunktsioonidega – see pakib enda sisse kõik, mida vajad ja rohkemgi.

 

Disain

Võrreldes Fenix 3 HR’iga on 5. seeria silmnähtavalt väiksema ning kergema disainiga, olles seeläbi igapäevasel kandmisel käel tunduvalt mugavam. Eelkäija robustsemate killast 51 mm läbimõõduga korpuse on üle võtnud vaid Fenix 5X mudel ning Fenix 5 jääb seejuures tagasihoidlikuma 47 mm korpuse juurde. Meie testitud Fenix 5S mudel eristub teisest märkimisväärselt just nimelt disaini poolest – sellel on “kõigest” 42 mm läbimõõduga korpus. Tegemist ei ole loomulikult spordikellade seas kõige kergema ja kompaktsema kellaga, aga Fenix’i funktsioonipagasit olekski keeruline näiteks Garmin Vivomove sarnase sisse mahutada. Fenix 5S minetab korpuselt paksu raami ja kruvid ning sobib suuruselt ideaalselt peenemate randmete ümber. See on käel mugav ega karju “spordikell” ning näib käel loomulik ka siis, kui trenniriided on seljast heidetud.

Fenix 5S on varustatud värvilise 1,1-tollise 218 × 218 px ekraaniga, mis on kergesti vaadeldav ka otsese päikesevalguse käes ning tänu taustvalgustuses ka pilkases pimeduses. Kella funktsioonides orienteerumine käib viie nupu kaudu, mille tundmaõppimine võtab alguses veidi aega, kuid nädalase kasutuse järel võiks menüüs surfata juba une pealt. Need nupud on veel ehk ainsad, mis Fenix 5S klassikalisest käekellast veidi robustsemaks teevad, samas hindasin neid nuppe külmematel novembripäevadel väga, sest kella opereerimiseks ei olnud vaja kindaid käest võtta. Fenix 5S istub käe ümber silikoonist rihmaga, mida saab erinevat värvi või materjali rihmade vastu vahetada. Tänu Garmini QuickFit kinnitusmehhanismile on kellarihmade vahetamine seejuures imelihtne.

Fenix 5S on oma seeriavendadest pisim ning seetõttu mahutab endasse ka veidi väiksema aku. Garmin lubab kella vastupidavuseks 9 päeva nutikellana kasutades ning 14 järjestikust tundi GPSi kasutades. Tavapärasel kasutamisel mitmete treeningutega nädalas, suutsin kellast nädala jagu kasutusaega ikka välja venitada.

Ekraan Värviline 1,1″ ekraan
218 × 218 pikslit
42 × 42 mm
Taustvalgustus
Sensorid Altimeeter
Baromeeter
Termomeeter
Kompass
Kiirendusmõõtja
Asendisensor
Optiline pulsiandur
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Move Bar
Läbitud vahemaa
Läbitud sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepist tõus/laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, keskmine)
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Kalender
Muusikarakenduse juhtimine
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Automaatne eesmärk
Trepiastmed
Intensiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 4.0 LE
ANT+
Ilmastikukindel 10 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumioonaku
14 tundi treeninguaega (GPSi ja pulsianduriga)
35 tundi UltraTrac režiimis (ainult GPS)
9 päeva nutikellana
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 42 × 42 × 15 mm
Kaal 67 grammi
Rihma pikkus Universaalne suurus
Värvivariandid Must
Valge
Sinine

Funktsioonipagas

Kas on midagi, mida Fenix 5S ei tee? See oli küsimus, mille üle ma esimestel kella tundmaõppimise päevadel korduvalt mõtisklesin. 5S’i funktsioonipagas on uhke! Kell pakub treeningrežiime jooksmisest rattasõiduni, veespordist talispordini ja kõike, mis nende vahele jääb. Režiimivalik ei ole küll nii lai, kui näiteks Polari spordikelladel, aga lihtne võimalus ise täiesti uus treeningrežiim luua, pakub tohutult treeningvõimalusi. Uute treeningute loomisel ja olemasolevate seadistamisel jätab Garmin kasutajale väga vabad käed – uuele režiimile saab seadistada soovitud märguandeid, automaatse pausi, 3D-vahemaa, metronoomi ning valida, milliseid ja kui palju parameetreid soovid treeningu kestel kella ekraanilt näha.

Fenix 5S on asjalik treeningpartner kahtlemata kõigile. Välitreeningute tarbeks on Fenix 5S varustatud nii GPSi kui GLONASSiga, mis tagab kiire GPS-signaali leidmise ja täpse treeningmarsruudi. Rohkeid funktsioone saavad nautida nii jooksjad, suusatajad, ujujad kui matkajad. Jooksjatele mõeldes on 5S varustatud kõigi olulisemate jooksuparameetritega: sammu sagedus, sammu pikkus, kokkupuuteaeg maaga, vertikaalne ostsillatsioon, VO2 max, kui vaid mõned nimetada. Treeningu koormuse funktsioon hindab, kas oled möödunud nädalal piisava koormusega treeninud või mitte ning soovituslik taastumisaeg nõustab, kui kaua peale trenni kergemalt võtma peaksid.

Talisportlaste rõõmuks mõõdab kell nii kiirust, distantsi kui vertikaalset langust ning teeb automaatselt pausi, kui parasjagu mäel liftiga üles sõidad. Ujumisel loeb 5S distantsi, kiirust, tõmmete arvu ning sõudmisel tõmbeid, tõmbe kiirust ja ka tõmbe distantsi. Kuigi seeria tõsisem matkakell on Fenix 5X mudel, saavad matkahundid ka Fenix 5S oma kasuks tööle panna. Tänu integreeritud altimeetrile, baromeetrile ja kompassile oled rajal pidevalt kursis läbtud tõusude ja langustega ning tänu baromeetrile on lihtsam hinnata lühiajalisi ilmamuutusi. Kompass kindlustab selle, et kodutee ikka üles leiaksid. Meie Fenix 5S testmudel sai näha mitmeid matkaradu ning kõige hinnatumaks funktsiooniks osutus, võimekus kella sisse gpx-marsruute laadida ning metsas olles kella juhiste järgi rännata. Tänu UltraTrac režiimile saab pikemate rännakute ajal ka kella akut korralikult säästa.

Ülesloetud treeningutest ei tasu järeldada, et Fenix 5S on vaid välitreeningute jaoks mõeldud. Kell on ka väga efektiivne jõusaalis, lugedes üles kõiksugu jõuharjutused – kusjuures 5S oskab ise aimata, kas tegid parasjagu lõuatõmmet või triitsepsi kätekõverdusi. Samuti saab kella üles laadida Garmin Connect veebirakenduses valmistatud treeningkavad ning saalis lihtsalt kella juhendamisest lähtuda.

Treeningu kestel mõõdab pidevalt pulssi kella Garmin Elevate optiline pulsiandur. Täpsus on anduril stabiilsema pulsiga treeningutel rahuldav, kuid nagu randmepõhiste andurite puhul ikka, kipub see väga hoogsate HIIT treeningute või intervalljooksude kestel reaalsetest südametaktidest natuke maha jääma. Kes pulsil väga hoolega silma peal hoiavad, tasub kellaga ühendada väline pulsivöö. Tänu ANT+ ja Bluetooth 4.0 ühendusele ühilduvad kellaga enamik lisaseadmeid ega pea piirduma vaid Garmini oma pulsianduritega.

Kõigi treeningute järel teeb kell kokkuvõtte treeningu parameetritest, nõustab taastumisaja osas ning hindab ka milline oli aeroobse/anaeroobse treeningu suhe.

Treeningute vahepeal võtab Fenix 5S üles aktiivsusmonitori ülesanded, jälgides 24/7 nii samme, kaloripõletust, trepiastmete vallutamist, pulssi kui unetunde. Päevaseid sammueesmärke püstitab Garmin sujuvalt – nimelt on need iga päev erinevad: mida aktiivsem oled, seda suurem on eesmärk järgmisel päeval ning laisemate päevade möödudes, ei hakka kell Sind sundima võimatuks, eesmärk saab siis hoopis realistlikum seatud. Iga tunni tagant annab kell vibratsiooniga märku, et on aeg püsti tõusta ja lihaste turgutamiseks paar kõnniringi teha. Mida kauem istud, seda rohkem minuteid pead kõndima, et liikumisribast lahti saada.

Samuti on Fenixi sisse pakitud Garmini uus stressitaseme hindamise funktsioon, mis mõõdab päeva kestel Sinu stressitaset ning pakub võimalust ajastatud hingamisharjutusi teha. Tänu sellele infole saab kasutaja näha, millistel hetkedel stressitase kõrgemale kipub ronima ja ehk võtta kasutusele meetmeid, et neid olukordi vähendada.

Garmin Elevate optiline pulsiandur mõõdab kandja pulssi 24/7. Tänu sellele on lihtne märgata, millised päevasündmused südame kiiremini põksuma panevad ning saada ka hea ülevaate südametegevusest puhkeasendis, mis näitab hästi ära keha üldise treenituse.

Ainus funktsioon, millega Fenix 5S ei sära tundub olevat unetundide jälgimine. Ei ole harv juhus, kui kell hindab magamamineku- või ärkamisaega veidi valesti ning hiljem rakendust uuridest, avastad, et kell arvas, et magasid sel ajal, kui parasjagu tööleminekuks bussile jooksid. Õnneks saab Garmin Connect rakenduses unetunde ise korrigeerida ja midagi sellest katki ei jää.

Samuti on Fenix 5S varustatud mõningate nutifunktsioonidega. Kella potsatavad vibreerides kõik soovitud nutitelefoni märguanded – Messenger, email, WhatsApp, kõned, sõnumid, Candy Crush jne jne – telefonis saab seadistada kellale potsatama reaalselt kõikide rakenduste teavitused, mida ihaldada oskad. Tegemist on küll vaid märguannetega ning nendega nutikella moel mängida-suhelda ei saa. Lisaks saab kella panna tööle hommikuse äratajana, vaadata ilmateadet, juhtida telefoni muusikarakendust ning panna kella kaudu telefon piiksuma, kui juhtud selle diivanipatjade vahele kaotama.

Garmin Connect

Fenix 5S säilitab enda sees kogu treeningute ajaloo, kuid veelgi põhjalikuma analüüsi toob kasutajani Garmin Connect tarkvara, mis on saadaval nii nutirakenduse kui veebiteenusena. Seal saab kella seadistada, näha kogu salvestunud aktiivsusinfot ning uurida põnevad graafikud kogu statistikast. Tõsi ta on, et rakenduse tundmaõppimine võtab veidi aega, kuid kord sellega harjudes, on põhjalik treeninginfo Sul otse käeulatuses ning mõnele teisele platvormile üle minnes hakkad sellest ilmselt puudust tundma (siinkohal räägib kogemus).

Eelmise aasta jooksul lasi Garmin välja uue betaversiooni, mille raames sai uuenduse rakenduse esileht, kus saab nüüd veelgi parema ülevaate terve päeva treeningutest ja südametegevusest ja aktiivsusest.

Aktiivsusinfot saab rakenduses uurida mitmete perioodide kohta. Garmin Connectis säilib kogu treeninginfo igavesti ning see teeb kogu Sinu ajaloost – nii treeningutest, igapäevasest aktiivsusest kui uneajast – põhjalikud ülevaated ja kokkuvõtted.

Connect keskkonnas saab lisaks teenida ka virtuaalseid medaleid ja sõpradega võistelda. Kui need aga piisavalt ei motiveeri, püüab Garmin Insights funktsioon Sind laiskuse korral vajaliku aktiivsuse saavutamiseks õigele teele suunata.

Lisaks pääseb Garmin Fenix 5S’iga Connect IQ rakenduste poodi, milles saab alla laadida palju erinevaid kellade disaine, ekraanikuvasid ning isegi rakendusi, millega kella omanäolisemaks muuta.

 

Kokkuvõte

Garmin Fenix 5S on 5. seeria Fenix’ite seas kompaktseim ja elegantseim. See on ideaalne spordikell peenemale randmele ja kõigile, kes ei soovi igapäevaselt robustset kella kanda, kuid vajavad võimekat multisport GPS-funktsionaalsust, pigevat aktiivsuse jälgimist ja ka nutiteavitusi. Peenem disain ei tähenda 5Si puhul ohverdusi funktsioonide osas – 5S toob randmele rohkelt treeningrežiime, GPS ja GLONASS võimekuse, randmepõhise pulsijälgimise, rohkelt integreeritud sensoreid ja küllaldase akukestvuse. Garmin Fenix 5S näol on kahtlemata tegu tipptaseme spordikellaga, mis on kõik kiitused välja teeninud.

+ Peen ja stiilne disain, ei ole liialt robustne
+ Rohkelt treeningrežiime
+ Põhjalikud treeningparameetrid ja analüüs
+ Integreeritud sensorid: altimeeter, baromeeter, kompass, termomeeter
+ Nii GPS kui GLONASS – kiire ja usaldusväärne
+ 24/7 aktiivsuse jälgimine
– Randmepõhine pulsiandur ei suuda võistelda pulsivöö täpsusega
– Veidi logisev uneanalüüs
– Kopsakas hinnasilt

Garmin Fenix 5S spordikell Photopointis »

Roccat Leadr lahinguhiir on ehteks igale lauale

$
0
0

Arvustust kirjutama asudes oli mul kange isu toppida pealkirja mingi tobe vihje liidripositsioonile või lihtsalt mainida midagi seoses juhtimisega (juhtima – to lead ing.k). Ilgelt nõme ja üheplaaniline, õnneks suutsin ma sellest hoiduda. Sest Leadr ise pole mingil juhul nõme, lame ega üheplaaniline. Vastupidi, tegu on kindlasti ühe atraktiivsema Roccati poolt toodetud närilisega kõikide nende seast, mis minu käte vahelt läbi on käinud. Miks, seletan pikemalt juba allpool.

Lisaks erineb Roccat Leadr ühe asja poolest kõikide nende kümnete ja sadade Roccati, Razeri ja teiste tootjate hiirtest, mis minu töntside sõrmede vahelt läbi on käinud.

 

Pakend ja välimus

Kui ma Photopointi poodi hiirele järgi läksin, siis võtsin kaasa ühe keskmise suurusega üleõlakoti, lootuses Leadr sinna mugavalt ära mahutada. Paraku ma eksisin. Hiirekarbi ümbermõõt ületas kotiava mõõdu mitte küll väga palju, kuid piisavalt, et karp kaupluse kilekotti panna. Roccat ilmselt loodab hiire vastu respekti tõsta juba paljalt pakendit vaadates. Vaieldamatult tõsine tükk.

Pakend ise ei erine oluliselt teistest Roccati hiirekarpidest (kui siis ehk ainult suuruse poolest). Värvigamma pole imagomuutuseid üle elanud, vaid on endiselt must siniste ja valgete lisanditega. Klassika, ühesõnaga.

Täiesti tuttavliku välimusega on ka Leadr ise. Tegelikult on see üks-ühele koopia minu praegusest lemmikhiirest Roccat Tyon’ist.

Tegelikult on Leader üks-ühele koopia minu praegusest lemmikhiirest Roccat Tyon’ist.

Õigupoolest kaks erinevust siiski on. Esiteks värviskeem. Kui mu Tyon on must valge seljaga või valge mustade külgedega, siis Leadr on üleni ähvardavalt must. Ainukesed värvilaigud on hiire sabaosas asuv värvilise valgusega peenejooneline Roccati logo ning hiire rullik, mille külgedelt samuti värvilist valgust immitseb.

Teiseks erinevuseks: Leadr on juhtmevaba. Loomulikult võib hiirt kasutada ka juhtmega ühendatult, kuid Roccat on astunud ekstrasammu, et seda ei tehtaks. Aga sellest sammust hiljem. Ahjaa, potentsiaalne hiirekaabel on mõistagi tekstiilikattega nagu liidrirollis olevale hiirele sobib. Niinii, suutsingi oma tobeda liidrikalambuuri ellu viia.

 

Tarkvara

Nagu ma varem juba korduvalt kirjutanud olen: Tegelikult olen ma Roccati ülikonfigureeritavat tarkvara kiitnud juba õige mitmes arvustuses. Lihtsus ja intuitiivsus on tarkvaraarenduse märksõnadeks kõikjal maailmas ning erandiks pole ka Roccat. Ehkki endiselt lähenetakse hiire tarkvarale saksaliku põhjalikkusega, siis on täpsemad tuunimissätted mugavalt ja maitsekalt silma alt kaugemale koristatud, et mitte algajat kasutajat infoküllusega segadusse ajada. Kogenud kasutaja aga leiab endale vajalikud sätted üles ilma liigse peamurdmiseta. Ehkki minu läbisaamine Razeri tarkvaraga on parem, siis vaieldamatult võin ma anda Roccatile esikoha arvestades selle tarkvara kiiret arengut. (vt ka Roccat Kone EMP kullisilmsel arvutihiirel on Porsche geenid)

Ometi on mul visata üks ebamäärase suurusega kivi selle tarkvara kapsaaeda. Nimelt pole mul endiselt õnnestunud selle abil endale allutada hiire valgustust. Täielikult allutada.

Asi on selles, et minu tahtele alistub seal nii valgusrežiim st see, millise sageduse ja intensiivsusega valgus pulsseerib. Või ei pulsseeri. Küll aga puudub mul kontroll selle valguse värvi üle. Suure tõenäosusega võib viga olla tooli ja klaviatuuri vahelises filtris ja ilmselt on mul selles tarkvarapadrikus jäänud märkamata mingi aken, kust linnuke ära võtta või sinna panna. Äkki sinul, armas lugeja, õnnestub see paremini. Aga kuna antud kiiks hiire mängitavust absoluutselt ei sega, siis jalgu ma siin eriti trampima ei hakka. (vt ka Roccat Tyon arvutihiire esimesed veerand aastat)

Tarkvara alla lisaks ka ühe nö arvustaja probleemi. Miskipärast on Roccat kindel, et ühel normaalsel kasutajal üle ühe Roccati arvutihiire korraga käes ei ole. Roccat Swarm oleks tegelikult nagu raamtarkvara, kuhu lisada erinevaid hiire, klaviatuuri või kõrvaklapidraivereid. Paraku aga reaalses elus see nii lihtsalt ei käi. Iga kord, kui püüan testitavale hiirele draiverit alla tirida tuleb sellega koos kogu Swarm ja ma pean tegema reinstalli kogu tarkvarasetile. Seega ei saa ma kasutada samaaegselt kahte erinevat Roccati hiirt, kuigi hetkel mul selline võimalus isegi oleks.Lisaks pakub Swarm viimasel ajal pidevalt mingeid uuendusi, mida ta samas aga alla ei laadi. Mängimist see mõistagi ei sega, kuid arenguruumi tundub Roccatil olevat.

 

 

Kasutamine

Tänapäeva tipphiired on veidi nagu tipptasemel nutitelefonid. See tähendab, et nende kasutuskogemus sõltub eeskätt nende funktsionaalsusest. Kui oled välja valinud endale sobiva suuruse ja kuju, siis edasine kasutuskogemus erinevate firmade puhul enam suuresti ei erine.

Kasutuskogemuse mõttes on Leadril oma eelkäija Tyoni ees kolm olulist erinevust: juhtmevabadus, 12000 punktine DPI ja mis kõige põhilisem… laadimisdokk. Jajaa, vähemalt minu jaoks oli Leadri kõige silmapaistvamaks omaduseks, lisaks Roccati kõrgele kvaliteedile, just laadimisdokk. Kuigi dokk ju otseselt hiire kasutamisse ei puutu, siis tegelikult on ka hiire mittekasutamine osa kasutamisest. See tähendab, et oluline on ka see, mis toimub hiirega siis, kui see mööda hiirematti ringi ei liigu.

Kasutuskogemuse mõttes on Leadril oma eelkäija Tyoni ees kolm olulist erinevust: juhtmevabadus, 12000 punktine DPI ja mis kõige põhilisem… laadimisdokk.

Roccat Leadri dokk on tõepoolest silmapaistev ning muudab selliseks ka sinna asetatud hiire. Tegu on keskmise suurusega väärika välimusega peaaegu püstloodis seisva plastplaadiga, mille keskel on hiire paigutamiseks peaaegu märkamatu eend. Hiir kinnitub laadimisel sellele eendile ning ülejäänud plaat moodustab hiirele selleks ajaks edeva, samas soliidse raamistuse.

Selline dokk sobib suurepäraselt nii mänguri kui ka suurfirma juhi lauale, kuigi doki allservas põlevad sinakad tuled ei pruugi päris kõigile meelepärased olla. Kahjuks neid ei saa kustutada isegi hiire tarkvara abil. Vähemalt mina selleks eraldi võimalust ei näinud.

Igatahes käib Leadri dokki paigaldamine ülimalt mugavalt võrreldes kasvõi ühe minu lemmiku Razer Ouroborosega ja see on minu jaoks antud hiire juures suureks plussiks. Võibolla isegi põhiliseks plussiks lisaks kõigile ülejäänud Roccat Tyoni plussidele.

12000 DPI-d kõlab ka muidugi ahvatlevalt, aga minul isiklikult puuduvad sellised ekraanipinnad, kus selliseid numbreid kasutada. Küll aga võib olla sellest abi olukordades, kus on arvutile taha ühendatud näiteks 42-tolline või veelgi suurem televiisor.

 
Kokkuvõtteks

Kui sulle meeldib, et su hiirel on palju nuppe (aga mitte liiga palju), juhtmevabadus ja peaaegu kosmiline DPI, siis on Roccat Leadr kindlasti üks sinu valikutest. Kui sulle aga lisaks eeltoodule meeldib ka korrastatud ning esteetiliselt nauditav keskkond, siis on Roccat Leadr sinu ainukeseks valikuks. Töötegemisel pole arvutihiire roll nii suur kui mängimisel, kus arvutihiire tähtsust on raske ülehinnata. Roccat on nüüd lõppude lõpuks osutanud väärilist austust iga mänguri lahutamatule kaaslasele ja püstitanud sellele maitseka monumendi, mille võiks iga hiiresõbralik arvutimängur endale lauale püsti panna. Lõpetuseks taaskasutan siin veel lõiku ühest oma eelmisest arvustusest:

Kokkuvõtteks jään ma enda juurde – Roccat Tyon Leadr on hiirekuningas. Vähemalt nende jaoks, kes eelistavad oma aega mööda saata MMO-de, FSP-de ja erinevate kihutamismängude (X-Celerator nihik hiire vasemal küljel) seltsis. Nii et kui su hiir vajab väljavahetamist, siis pole muud kui hoiupõrsal pea maha ja vutt-vutt Photopointi Tyon’i Leadri järgi.

 

Omega OT01 statiiv – kolmejalgne kaaslane sinu kaameratelefonile

$
0
0

Helistamisele lisaks on meie nutitelefonide üheks põhifunktsiooniks kujunenud pildistamine. Iga päev tehakse sadu miljoneid pilte. Õnneks või õnnetuseks jõuab enamus nendest erinevatesse digitaalsetesse prügikastidesse seoses madala kvaliteediga. Nii pakuvad erinevad tootjad hulgaliselt lisavarustust, et algajate fotograafide piltide taset pisutki tõsta. Üheks selliseks tootjaks on Omega, kelle laiast valikust sattus minu kätte kompaktne ja soodsahinnaline telefonistatiiv Omega OT01. Kompaktse all pean ma silmas statiivi, mis mahub mugavalt ka avaramasse taskusse.

Sissejuhatuseks tuleb tunnistada, et Omega ei ole kuidagi seotud Šveitsi samanimelise kellatootjaga. See erinevus saab selgeks karpi avades, tegelikult isegi karpi kätte võttes. Tootja ei ole pakendisse investeerinud enam kui see minimaalselt vajalik on. Etteulatuvalt öeldes pole tootja ka tootesse ülearuseid investeeringuid teinud, kuid samas pole otseselt ka midagi puudu.

Kui kellatootjad Omega ja Rolex ilmselt sooritaksid sellise toote müügilepaiskamise eest seppuku ja ilmselt teeksid sedasama ka näiteks Ford või Opel, siis kümned ja isegi sajad arvutitarbeid tootvad firmad oleksid tulemusega igati rahul. Ning tõepoolest, omas klassis häbenemiseks pole Omega tripoodil mingit põhjust.

 

Välimus

Esimesel pilgul meenutab kolmjalg mingit multifilmitegelast mõnest nukufilmist. Sellist lustlikumapoolset tegelast, kes muuhulgas ka perutada võiks. Kuigi tegelikkuses püsib tripood oma jalgadel täiesti kindlalt. Sellest hoolimata mõjuvad musta vahtkummiga ümbritsetud traatjalad kuidagi kergekaaluliselt. Väärikust ei lisa paraku ka valgest plastist ’kabjad’ (jalaotsad), plastist ja traadist telefonihoidik ning plastist statiivipea.

Õnneks aga pole meil tegu rahvaesindajaga, vaid tagasihoidliku telefonistatiiviga ning siin pole mul tootele ühtegi etteheidet. Ehkki isiklikult eelistaksin traadi asemel mingit muud ja massiivsemat telefonihoidikut, siis pole ükski kaasaegne nutitelefon nii raske, et seesama vedrusulguriga traat seda kinni ei jõuaks hoida.

Statiivi välimus tervikuna kõneleb maailma kaduvusest ja elu ajalikkusest, kuid eks ehitata ju tänapäeval isegi autosid võimalikult lühikese kasutusvälbaga.

 

Kasutamine

Statiiv on üldiselt üpris pretensioonitu toode. Peaaegu nagu taburet. Sarnasust viimasega suurendavad ka statiivi kolm jalga. Kuigi keerukas pole ka vedrusüsteemiga kaamerahoidik, traatjalgade sobivasse asendisse painutamine ega kaamerapea sobivasse asendisse fikseerimine. Lihtne ja mugav nagu laul.

Antud Omega komplekti kõige tugevamaks ja iseloomulikumaks osaks on vaieldamatult selle painduvad, gorillapodi meenutavad jalad. Nendega saab telefoni asetada mistahes pinnale, nende abil võib telefoni kinnitada aia, posti, puutüve vms külge või kasvõi riputada kuhugi. Jalad pakuvad telefonile igati kindlat tuge, kui pole just tegu tormituule ja mõne ekstrasuure telefoniga, mis kergesti tuult alla võtab.

 

Kui jalad ja ka telefonihoidik on piisavalt pretensioonitud ja stabiilsed, siis minu jaoks on antud toote kõige nõrgemaks lüliks statiivipea, millele kaamerahoidik ja jalad kinnituvad. Minu jaoks on seal tiba liiga palju plastmassi ja vähe metalli. Nii näiteks on plastist isegi kruvi, millega kinnitatakse selle külge telefonihoidik ning mille külge on võimalik kinnitada ka tavaline (väikesemõõduline) kaamera. Ehk ma muidugi muretsen liiast ning antud plast ongi tavalisest tugevam, kuid paraku jäi testperiood liialt lühikeseks, et seda materjali tõsisemalt proovile panna. Igatahes püsis kõik kuni testperioodi lõpuni kenasti tervena.

Lisaks statiivifunktsioonile võib seda Omega kolmjalga edukalt kasutada ka lihtsalt telefoni pseudogimbalina, et vähendada filmimisel või pildistamisel tekkivat kätevärinat. Pehme kattega jalgu on mugav peos hoida ning nende vahtkummine pind ei libise peost kuhugi.

 

Kokkuvõtteks

Me elame ajastul, kus toote kestvus ja pikaealisus pole hinnas. Või õigemini küll on hinnas, aga sellisel juhul on see hind ka vääriline. Omega statiiv ja telefonihoidik on tänapäeva lapsed. See tähendab, need pole mõeldud aastakümneteks telefoniomaniku ustavateks kaaslasteks, vaid pigem projektipõhiselt näiteks üheks, heal juhul ka paariks hooajaks. Juhul, kui seda piisavalt viisakalt koheldakse.

Samas aga maksab Omega OT01 vaid murdosa võrreldes professionaalsete statiividega, niiet kokkuvõttes ei peaks ka kaotus statiivi purunemisel kuigi suur olema. Isegi kui telefon sinna kinnitatud on, sest statiivi jalgade pikkus on vaid 18 sentimeetrit ning sellist kukkumist talub vabalt iga telefon.

Roccat Dyad hiirematt – märkamatu killer

$
0
0

Mida lihtsam on asi, seda keerulisem on sellest kirjutada. Hiirematt on siin suurepäraseks näiteks. Peaaegu nagu prooviks kirjutada arvustust taskurätile. Kui noorem generatsiooni muidugi üldse teab, mis asi see on. Väike vihje – taskus kantav tekstiilist vahend nina nuuskamiseks. Tegelikult muidugi hiirepadjad nii lamedad ja ühekülgsed ei ole. Eriti veel kaasaegsed hiirepadjad, mille puhul kasutatakse lausa teaduse ja tehnika viimast sõna. Ikka selleks, et hiirepadjal liikuv hiir oleks kas võimalikult kiire või täpne. Ning et hiirematt peaks vastu rohkem kui paar mängusessiooni. Aga alustame ikka otsast.

 

Välimus

Roccat Dyad on pakitud üsna imposantsesse ümbrisesse. Vähemalt hiirepadja kohta. Hoolimata suhteliselt tagasihoidlikest mõõtmetest, ei jää Dyad tänu sellele vähemalt poeletil märkamatuks. Kuigi laual võib see vägagi lihtsalt juhtuda – keskmiste mõõtmetega, üpris õhuke ja üleni must peale Roccati logo ja tootenime. Elegantsel mustal on lisaks mehelikule välimusele paraku ka puuduseid. Nimelt jääb iga väikseim kui tolmukübe selle kergelt küütleval pinnal nähtavale nagu rosoljeplekk juubelilaua linale.

Dyadi puhul ei saa kindlasti mööda sellest, kui õhuke see on. Õhukesi ja kvaliteetseid tekstiilmatte on juba iseenesest vähe, kuid Roccat on suutnud 1,5 mm sisse mahutada tervelt kolm kihti – pealmise tekstiilikihi, selle all oleva terasplaadi ning kõige all oleva libisemiskindla kummeeritud kihi. Pole just eriti lame värk, kas pole?

Mis aga mati teistesse gabariitidesse puutub, siis mina isiklikult eelistan pindalalt pisut suuremaid matte. Eriti kui arvestada, et arvutimonitoride pindala on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud. Selle viimase vastu aitab väiksema mati puhul mõistagi korralik DPI ning Dyadil sellega probleeme ei peaks olema, matt suudab adekvaatselt reageerida kuni 24 000 DPI-ni! Makske kinni või tehke järele.

 

Kasutamine

Tänu oma õhulisusele või peaksin ma ütlema õhukesesule on Dyadit väga meeldiv kasutada, käe all teda praktiliselt tunda polegi. Erinevalt mõnest kummeeritud kangast valmistatud hiirematist ei hakka käsi sellisel matil ka pikemate mänguperioodide jooksul higistama. Üldse jätab kokkupuude matiga nahale meeldiva tunde, ehkki see on valmistatud puhtast sünteetikast. Nagu kõik tekstiilist hiirepadjad.

Tekstiilist kattega hiirepadjad on teatavasti mõeldud täpsust nõudvatele mängudele. Mina ise paraku oma virtuaalseid vastaseid läbi optilise sihiku ei vaata, vaid nuhtlen neid tulekerade ja jäätormidega ning muu maagilise tulevärgiga, mis oma tõhususelt meenutavad rohkem jahipüssi, schmeisser’it või leegiheitjat. Seega pole ma päris õige inimene hindama Dyadi poolt pakutavat täpsust. Küll aga võin kinnitada, et hiir libiseb matil väga õige kiirusega, mis jätab suhu meeldivalt tammise järelmaitse. Lühidalt öeldes on kontroll hiire üle üks parimaid, mida ma kogenud olen. Matt pole liiga libe ega liiga kare, vaid täpselt tasakaalustatud.

Terasest tuumik lisab matile veelgi veetlust. Ka kõige libisemiskindama alusega tekstiilist matid kipuvad mingil hetkel ikkagi sisse võtma veidraid volte või kumerusi. Hiiremati raudne selgroog hoiab sellised viperused ära ja virtuaalne lahinguväli on kenasti kontrolli all.

Ainukeseks personaalseks etteheiteks Dyadile oleks selle mõõtmed. Mitte et need just erakordselt väikesed oleksid, aga ma olen lihtsalt harjunud suuremate mattidega. Kusjuures viimase aja trendid pakuvad ju ka selliseid hiirematte, millele ka klaviatuur kenasti ära mahub. Samm sellistest edasi oleks ilmselt hiirematt-laudlina.

 

Kokkuvõtteks

Dyad on hiirepadi profile. Ta ei torka eriti silma, õigupoolest tema füüsiline kohalolek laual jääb peaaegu märkamatuks nagu tõelisele killerile kohane. Ometi pakub tema pea märkamatu juuresolek täpselt piisavas koguses nii täpsust kui kiirust. Täiuslik kontroll. Samuti ei nõua Dyad ülemääraselt lauapinda. Vaid veidi enam kui tavaline keskmine hiirepadi, olles samas sellest kordades tõhusam. Arvestades Dyadi letaalsust on see aga kõige soodsamahinnaline killer, mida te oma raha eest osta saate.


Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD objektiiv

$
0
0

Tamron, kes varem on rohkem tuntust kogunud hea hinna-kvaliteedi suhtega suumobjektiivide poolest, on viimastel aastatel jõuliselt sisenenud ka fikseeritud fookuskaugusega objektiivide turule ja välja lasknud valgusjõulised värinastabilisaatoriga varustatud  35mm fr/1.8, 45mm f/1.8 ja 85mm f/1.8 objektiivid.

Tamroni 35- ja 45-millimeetristest objektiividest olen juba ülevaated kirjutanud ja neid saab lugeda siin: Tamron 35mm f/1.8 ja Tamron 45mm f/1,8. Hiljuti oli mul võimalus ka Tamroni fixide pere uusim liige järgi proovida ja selles postituses jagangi oma muljeid Tamron SP 85mm f/1.8 Di VC USD objektiiviga pildistamisest.

Katsetasin seda koos Canon 1D Mark IV kaameraga.

 

Tamron 85mm f/1,8 on lihtsa ja stiilse disainiga. Külje peal asuvad kaks nuppu – üks autofookuse, teine värinastabilisaatori sisse lülitamiseks. Nupud on mugava suurusega ja asuvad teineteisest parajal kaugusel, nii et isegi peale vaatamata saab neid segi ajamata mõnusalt sisse-välja lülitada. Võimekas värinastabilisaator lubab kasutada kuni 3,5 stoppi pikemat säriaega.

Objektiivi on saadaval Canoni, Nikoni ja Sony keermele ning nad töötavad nii täis- kui poolkaader peegelkaamerate ees. Lähim teravustamiskaugus on 80 cm, mis võimaldab portreteeritavale päris lähedale minna. Objektiiv kaalub 700 grammi ning on tolmu- ja niiskusekindel. Kvaliteetne Fluorine Coating vääristus eesmisel elemendil tõrjub veepiisku, mustust ja isegi sõrmejälgi – kõik ikka puhtama ja selgema pildi heaks. Objektiiv on metallist keermega, käes tundub ta tugev ja usaldusväärne.

Autofookus toimib kiiresti ja vaikselt, teravustedes hetkega ka hämaras, vähekontrastsel pinnal või vastu valgust pildistades. Mul ei juhtunud kordagi, et objektiiv oleks teravustades “saagima” hakanud.

Pildikvaliteet on suurepärane. Tänu erilisele vääristusele on pildid selged ja moonutustevabad. Lahtise avaga pildistades muutub taust pehmeks ja tekib lausa silmi paitav bokeh. Testisin teda talve pimedaimal ajal ning enamus pilte sai tehtud maksimaalselt lahtise avaga – teravus on tal juba f/1,8 juures esmaklassiline!

85-millimeetrine objektiiv on olemas iga tootja valikus, kuid Tamron oli esimene, kes oma objektiivile värinastabilisaatori lisas. Kui ma Tamroni 35-millimeetrist objektiivi katsetasin, siis kehitasin stabilisaatori olemasolu peale õlgu, sest inimeste pildistajana ei saa ma säriaegu modelli liigutamise tõttu niikuinii lõpmatult pikaks venitada ja alla 1/30 sec ma säri panna ei soovigi. 85-millimeetrise objektiiviga ootasin ma stabilisaatoriga versiooni põnevusega. Talvel siseruumides töötades on olud ikka väga hämarad, nii et 85-millimeetriga pildistades on stabilisaator suureks abiks. Olen üsna kindla käega pildistaja, kuid stabilisaatorita 85-millimeetrise objektiiviga ma 1/30 sec säriajaga naljalt eksperimenteerima ei hakka, pigem lähen ISO tõstmise teed. Tamroniga aga pikendasin julgelt säriagu ja pildid tulid teravad.

F/1,8: 1/100 sec, ISO 160

 

F/2,8: 1/500 sec, ISO 100

 

F/1,8: 1/30 sec, ISO 200

 

F/1,8: 1/100 sec, ISO 160

 

Objektiiviga saab teha võluvaid lähi- ja poolportreesid ja ka üsna lähedalt pildistades ei ole vaja karta, et ta modelli näo välja venitaks. Minul leiab 85-millimeetrine objektiiv kasutust ka toodete pildistamisel ja stuudios. Inimesi pildistades on temaga töötamise kaugus hästi mõnus – saab tavalise häälega modelli juhendada ja ei pea kaugelt hõikuma nagu seda telega pildistades ette tuleb. Objektiiv toob pildistatava lähedale, nii et ka lähiportreede jaoks ei pea inimesele liiga lähedale minema, nii ei teki ebamugavat tunnet ka sellisel pildistataval, kellel on suurem isikliku ruumi vajadus.

F/1,8: 1/60 sec, ISO 160

 

F/3,5: 1/160 sec, ISO 100

 

F/2,8: 1/160 sec, ISO 100

 

F/1,8: 1/80 sec, ISO 320

 

Teravus oli hea juba täiesti lahtise avaga pildistades, kuid alates f 3,5 kohe eriti hea. Silmad-juuksed nõelteravad, kuid taust meeldivalt pehme:

F/3,5: 1/160 sec, ISO 100

 

Mulle tõesti meeldis Tamron 85mm f/1,8 objektiiviga pildistada. Terav, kiire, ilusa joonisega. Ava 1,8 kombineerituna Tamroni värinastabilisaatoriga lubab pilti teha ka väga kehvades valgusoludes. Isegi juhul, kui mõni pilt udusena välja kukkus, olid need päris kenad. Kuidagi unenäolised, mitte lihtsalt udused. Ega ma ei arva, et keegi hakkaks objektiivi ostma selle järgi kui kenasid ebateravaid pilte ta teeb, aga päris tore oli avastada, et mõni kaader, mis alguses tundus udususe pärast untsuläinuna, oli lähemal vaatamisel väga meeleolukas:

F/1,8: 1/30 sec, ISO 500

 

Portreefotograafi varustuse kotis on 85-millimeetrine objektiiv kindla peale minek ja leiab kindlasti palju kasutust. Ava 1,8 lubab pilti teha ka kehvades valgusoludes ja kui sellest peaks väheks jääma, siis aitab värinastabilisaator ikka hädast välja.

Canon EOS M100 – sõbralik kaaslane taskusse

$
0
0

Canon on lõpuks hakanud hübriidkaameraid tõsiselt võtma ning viimasel ajal on tulnud mitmeid mudeleid, mis mõeldud nii algajatele, edasijõudnutele ning kõlakad räägivad ka peatselt ilmuvast professionaalidele suunatud kaamerast.

Käesoleva ülevaate subjektiks on kõige lihtsam kaamera, mis on suunatud neile, kes on piirdunud nutitelefoniga pildistamisega kuid tahaksid saada sarnast kogemust palju parema pildikvaliteediga. Mida siin ikka pikalt keerutada, sest see pole mingi üllatus – kaamera on tõesti parema kvaliteediga kui nutitelefon ning selle puutetundlik ekraan teeb kasutuse väga lihtsaks ja sarnaseks nutitelefoniga.

Etteruttavalt võib öelda, et EOS M100 on väga õnnestunud kaamera omas segmendis. Kõik eesmärgid, mida sellega taga on aetud, on ka saavutatud ning varasemate kaamerate vead on parandatud. Uus autofookusüsteem ning korralik pildisensor teevad M100 vaatamata oma lihtsusele vägagi võimekaks kaameraks. Julgelt võib ignoreerida kõiki, kes toovad miinustena välja välgukinga puudumise, füüsiliste nuppude vähesuse (nutitelefon ju, mäletate?) ning et puutetundlikkusekeskne juhtimine teeb kaamera proffidele ebaatraktiivseks. Kaamera mõte ongi olla midagi sellist, millega saaks igaüks suurema vaevata hakkama ning kaamera kompaktsust ei ohverdataks kõikide lisavidinate ning -ühendusvõimaluste tõttu.

canon-eos-m100

 

Tehnilised andmed

Keda tehnilised andmed numbritena ei huvita, võivad julgelt selle paragrahvi vahele jätta kuid käin põgusalt üle, mis M100 sisemuses peitub. Nimelt on pildisensor täpselt sama 24MP APS-C CMOS, mis ka suuremate EOS M5 ning EOS M6 mudelite sees. Samuti on autofookus Canoni Dual Pixel tehnoloogial põhinev 49 fookuspunktiga süsteem, mis eeskätt tähendab, et see on kiire, väga kiire. Samuti kasutab ka videorežiim sama fokusseerimissüsteemi, seega ei teki ka filmimisel mitte mingeid probleeme. Väga kasulik vloggeritele, kes on ka üks kaamera sihtgruppe.

Pildisensor 24MP APS-C CMOS
Pilditöötlusprotsessor DiG!C 7
ISO tundlikkuse ulatus 100 – 25 600
Kaamera bajonett Canon EF-M objektiivid
Canon EF & EF-S objektiivid EF-EOS M adapteriga
Pildistabilisaator Jah (digitaalne)
Teravustamissensor Dual Pixel CMOS AF teravustamine
Teravustamispunkte 49
Foto sarivõte 6,1 kaadrit/sek
Video lahutusvõime [FullHD] 1920 × 1080 60p
[FullHD] 1920 × 1080 50p
[FullHD] 1920 × 1080 30p/25p
[FullHD] 1920 × 1080 24p
[HD] 1280 × 720 60p/50p
[VGA] 640 × 480 30p/25p
Ekraan 3-tolline kallutatav puutetundlik TFT LCD
1 040 000 pildipunktiga
Ühendused 1 × miniUSB 2.0, Wifi, Bluetooth, NFC
Aku vastupidavus 295 kaadrit (CIPA)
Mõõdud ja kaal (koos aku ja mälukaardiga) 67,1 x 108,2 x 35,1 mm
302 g

canon-eos-m100

 

Disain ning esmamulje

Canonile omaselt on ehituskvaliteet loomulikult tipptasemel. Kaamera tundub käes tugev ning piisavalt raske, et seda oleks mugav stabiilselt hoida. Ekraani üles-alla käik on väga sujuv ning mis peamine – lihtne (vaatan sinu poole, Olympus E-PL8, mille ekraani hingedesüsteem on endiselt arusaamatult keeruline). Samuti on tegu väga kompaktse kaameraga. Kui ees on komplektobjektiiv 15-45mm f/3,5-6,3, siis saab selle libistada veidi suuremasse jopetaskusse või käekotti väga mugavalt.

canon-eos-m100

Esmalt on märgata, et kaamera on võrreldes teiste hübriidkaameratega palju puhtam. See tähendab, et nuppe, valikukettaid jne on üpris vähe. Ülaosas on päästik, selle ümber valikuketas ning lisaks On/Off nupp, mille ümber oleva kettaga saab valida kolme režiimi vahel. Ja ongi kõik. Tagaküljel on väga suur ekraan ning menüü-, wifi-, piltide taasesitamise-, ning suunanupud. Kes on varasema kaamerakogemusega, võib veidi selle hõreduse tõttu kohkuda, kuid algajatele on tegu suurepärase disainiga. Ekraanil on kõik lihtne ja loogiline ning pärast mõningast kasutust, on puuteekraani kaudu kaamera kasutamine juba väga lihtne igaühe jaoks.

canon-eos-m100

Kuidas see kätte aga istub? Ekraanist paremal on pöidla jaoks väga vähe ruumi, samas aga on materjal üpris kare ning ka kaamera esiküljel olev viimistlus teeb käes hoidmise kindlamaks. Ebakindlat tunnet see kaamera ei tekita kindlasti kuigi esmasel vaatlusel võiks nii tunduda.

Seega võib terve asja kokku võtta sõnadega ilus, puhas ning lihtne. Tahaks millegi kallal norida, kuid raske on leida mõnda ärritavat kiiksu.

canon-eos-m100

 

Kasutuskogemus

Esmalt tuleb ära proovida automaatrežiim. Üldiselt on tänapäeva kaamerad juba ise niivõrd targad, et automaatrežiimil on võimalik saada väga hea tulemuse. Sama on ka M100-ga. Lükka aga režiimiketas rohelise ruudu peale ja klõpsuta, palju tahad – võid üpris kindel olla, et enam-vähem heade valgusolude korral saad korraliku pildi.

canon-eos-m100

Kes tahab fotograafiat veidi tõsisemalt võtta, siis sel on võimalik lülitada ümber ka täismanuaalsele režiimile ning hakata katsetama. Paraku aga ei paku menüü erinevate funktsioonide seletust, mis on näiteks ülalmainitud Olympuse kaameral olemas (ja veel eesti keeles!). Kes aga teab kindlalt, et ta tahab hakata fotograafiaga tegelema ning õppida kaamerat juhtima täismanuaalselt, võib vaadata ka suure venna, EOS M5 mudeli, poole. M5 on manuaalrežiimil kasutades mugavam ning kiirem, sest sel on pildistamisparameetrite muutmiseks mugavamad lahendused. See jutt ei tähendanud nüüd, et M100 ei kõlba manuaalrežiimil pildistamiseks, vaid et on mugavamaid alternatiive, mille kasutamine ei ammenda end nii kiirelt ja kasutaja ei kasva kaamerast liiga kiiresti välja.

Fokusseerimine toimub, nagu juba öeldud, kiiresti – eriti võrreldes varasemate Canoni hübriididega. Samuti on selleks, et pimedamates valgusoludes fookuse üles leiaks, olemas oranž abivalgus. Kui aga läheb pimedaks (hämaras on kõik korras), siis on ka märgata et kaamera hakkab fookust kauem otsima. On olukordi, kus see muutub täitsa keeruliseks kuid mitte midagi ületamatut.

canon-eos-m100

canon-eos-m100

Selfie-režiim

Kui ekraan pöörata ülemisse asendisse, läheb kaamera selfie-režiimile. See tähendab, et ekraani ilme muutub veidi ning sellelt saab muuta veidi piltide effekte. Näiteks saab määrata kui uduseks taust läheb, muuta pildi heledust ning loomulikult ka teha näonahka pehmemaks.

Juhtmevaba ühendus

Juhtmevaba ühenduse jaoks on kaamera tagaküljel eraldi nupp. Parim asi selle juures on tõik, et selle kasutamiseks ei pea kaamerat isegi sisse lülitama. Lihtsalt hoida nuppu sekundikese all ja juba ilmub ekraanile juhtmevaba ühenduse info. Muidu ei ole mitte midagi revolutsioonilist – kaameraga salvestatud materjali saab jagada nutiseadmega, et saaks oma pildid kiirelt Facebooki või Instasse laadida.

canon-eos-m100

 

canon-eos-m100

 

Kokkuvõte

Canon M100 puhul on tegemist lihtsa, kuid väga kvaliteetse elustiilikaameraga ning kui kui sõnaraamatust võtta lahti sõna “kasutajasõbralik”, siis peaks seal olema M100 pilt. Automaatrežiim, autofookus ning puuteekraan on väga usaldusväärsed, samuti on olemas integreeritud välk. Raske on millestki ka kinni võtta sest kõik on justkui väga hästi igapäevaseks pildistamiseks. Ma ei täheldanud mitte midagi, mis raskelt või üldse pildistamist häiriks ning mis peamine — kaamera on nii kompaktne, et sa viitsid seda igale poole kaasa võtta.

Ikkagi peab mõned miinused välja mõtlema sest muidu oleks liiga suur kiidulaul. Välja võib tuua selle, et kaamerat ei saa laadida USB-kaudu, vaid ainult eraldi kaasas oleva laadijaga. See ei lähe otseselt kokku kaamera eesmärgiga olla kompaktne sest laadija on peaaegu kaamera suurune. Oleks ju tore akupank järgi lükata ning kaamerale taas energiat anda. Veidi võiks nuriseda ka disaini kallal. Seda küll mitte funktsionaalsuse poolest kuid konkurentidel, Olympusel ning Fujifilmil, on (vastavalt maitsele muidugi) ilusamad retrodisainiga kaamerad. Samas tundub nende puhul kohati, et pannakse üpris mõttetuid valikukettaid lihtsalt selleks, et täita ruumi. Canon ei ole seda teed läinud ning kaamera on muljetavaldavalt kompaktne ning lihtne.

 

Usalda professionaale ja soeta stiilne Canon EOS M100 endale Photopointist  ››

Roccat Horde Aimo klaviatuur on hall, kuid mitte keskpärane

$
0
0

Minu töölaual on aegade jooksul peatunud mitmeid erinevaid klaviatuure. Küll meeldivalt minimalistlikke, küll kõikvõimalike kellade ja viledega. Roccat Horde Aimo kuulub pigem nende viimaste sekka. Analoogiliselt Roccati tarkvaraga on klaviatuuri sätete muutmiseks võimalusi rohkem, kui ühel keskmisel mänguril oma elu jooksul vaja läheb. Aga mängureid on teatavasti erinevaid ning erinevad on ka nende vajadused. Roccat on oma Horde Aimo puhul püüdnud ilmselt arvestada mängurite pea kõigi võimalike nõudmistega. Aga asume asja kallale.

 

Välimus

 

Tõenäoliselt pole ma oma elus hallimat klaviatuuri näinud. Hallimat, mitte halvimat. Tundub, et oma värvivalikuga järgib Roccat kaasaegseid sisustustrende, kus samuti just hall värv võidukäiku teeb. Muud põhjendust selliseks värvivalikuks ma ei leidnud. Boonusena haakub Horde Aimo iga moodsalt sisekujundatud elamisega. Eriti suurepäraselt aga harmoneerub Horde Aimo klaviatuur Kone Aimo hiirega. Värv on meeldivalt matt nagu kogu klaviatuuri kergelt kummine pind, mis tundub käe all mõnus ning ei aja kätt higistama ka pikematel mängu- või isegi töösessioonidel. Mõistagi ei jää käe alla klaviatuur ise, vaid randmetugi, kuid sama tõdemus kehtib kogu komplekti kohta. Loomulikult on klaviatuur saadaval ka meheliku mustana, kuid isiklikult leian, et hall koos kerge musta nüansiga on siiski seksikam.

Halli värviga sobib hästi kogu klaveri plastine olemus. Plasti on teatavasti kahte liiki – üks on odav ja teine kvaliteetne. Horde Aimo jääb kahtlusteta sinna teise kategooriasse.

Kui õige mitmete varasemate klaviatuuride juures on Roccat harrastanud mingit kosmilist küberesteetikat, siis õnneks Horde Aimo puhul on sellest loobutud. Samas pole klaviatuur ka klassikaliselt kandiline, pigem võiks selle disaini nimetada voogavaks. Mitte tehnitsistlikuks, vaid bioloogiliseks. Mulle isiklikult on selline disain meelepärane ja loodan, et see ei jää Roccati esimeseks ja viimaseks pääsukeseks.

Hoolimata oma funktsionaalsusest on klaviatuuri mõõtmed täiesti keskpärased. Kui jätta randmetugi kõrvale, siis jääb Horde Aimo keskmise kontoriklavituuri mõõtudesse. Erinevalt keskmisest kontoriklaviatuurist aga istub Horde’i paremas ülanurgas priske rullik, mis on visuaalselt ilmselt kõige eristuvam detail klaviatuuri juures.

Klaviatuuri vasemas ülanurgas on esmapilgul arusaamatu funktsionaalsusega nö renn. Lähemal uurimisel selgus, et sinna kinnitub klaviatuuri lisavarustusena saadaval oled nutitelefoni dokk.  Arvestades, et Roccatil on oma äpp ka nutiseadmetele, siis on tegu igati loogilise lahendusega. Arvestades aga, et mõnest plastdetailist koosnev dokk ei tohiks kuigi kallis olla, siis oleks võinud selle lisada klaviatuuri põhivarustusse.

Kõige olulisemaks ja silmapaistvamaks kõnealuse klaviatuuri välimuse juures on aga kindlasti klaviatuuri värvimäng, eriti selle osa, mida Roccat ise kutsub Aimo intelligentseks valgustussüsteemiks. Aga sellest allpool.

 

Loomulikult on klaviatuur saadaval ka meheliku mustana, kuid isiklikult leian, et hall koos kerge musta nüansiga on siiski seksikam.

 

Kasutamine

 

Sissejuhatuseks pean tunnistama, et minu eelistus kuulub mehhaanilistele klaviatuuridele. Ja Roccat Horde Aimo pole mehhaaniline, vaid membraanklaviatuur. Roccat on kõll andnud oma parima, et see kõlaks ja käituks nagu mehhaaniline, kuid asjatundja teeb siin kergesti vahet. Mind aitas pisut ära petta see, et panin klahvivajutustele taha trükimasina heliefekti. Tegelikult aga võib äsjakirjutatut võtta pigem snoobi porisemisena, sest tegelikult on klaviatuuri klahvikäik kiire ja madal. See muudab kasutamise piisavalt erksaks, olgu tegu siis mängu või tööga.

Klaviatuuri randmetugi tekitas minus tunde, et ilma randmetoeta klaviatuuride tootmine tuleks ära keelata, sedavõrd mugav ja orgaaniliselt klaveriga seotuna see tundub. Sama endastmõistetavana tunduvad ka klaviatuuri multimeediaklahvid ja rullik. Kui multimeediaklahvid on laialt levinud, siis rullikud paraku mitte ning ma ei saa aru, miks. Lisaks tavalisele helitugevuse reguleerimisele saab rullikule tarkvara abil anda erinevaid rakendusi, millest on abi tööproduktiivsuse tõstmisel. Rulliku täisfunktsionaalsuse saavutamine eeldab teatavat õppeperioodi, kuid kokkuvõttes on asi seda väärt. Eriti neile, kelle jaoks on klaviatuur põhitööriistaks.

Klaviatuuri randmetugi tekitas minus tunde, et ilma randmetoeta klaviatuuride tootmine tuleks ära keelata, sedavõrd mugav ja orgaaniliselt klaveriga seotuna see tundub.

Nagu ma juba ülalpool mainisin meeldib mulle klaviatuuri kergelt kummine ja matt pinnatöötlus, mis on käe all mõnus ega muuda kätt higiseks nagu paljud edevamad pinnad seda teevad.

Kui ma siin varem nurisesin, et tegu pole mehhaanilise klaviatuuriga, siis see, mis minu jaoks on miinuseks, on paljude teiste jaoks plussiks. Membraanklaviatuuri klõbin on märgatavalt vaiksem ega sega näiteks hiliste mängutundide korral teisi koduseid, kes vajavad rahu. Või samas ruumis viibivaid kolleege.

Mis aga puutub Aimo-nimelisse valgustussüsteemi, mis peaks kasutaja käitumisele kuidagi reageerima, siis siin sai minu fantaasia otsa. See tähendab, et ma ei saanud aru, kuidas see toimib ja kuidas klaviatuur täpselt minu käitumisele reageerib. See tähendab, valgus klaviatuuril mängles kenasti ja rõõmustas minu silmi (eriti veel koos Roccat Kone Aimo’ga), kuid reaalselt, olgu siis mängides või tööd tehes ma reeglina pilku klaviatuuril ei hoia ning seega ma ka päris täpselt ei tea, kuidas klaviatuur minu tegevusele reageerib. St eks ma ikka piilusin ka klaviatuuri, kuid lühikesevõitu testperioodi vältel ei suutnud ma oma tegevuse ja klaviatuuri muutuva valgustuse vahel mingeid seaduspärasusi leida.

Lühikesevõitu testperioodi vältel ei suutnud ma oma tegevuse ja klaviatuuri muutuva valgustuse vahel mingeid seaduspärasusi leida.

Ainukeseks etteheiteks selle klaviatuuri juures, kui seda ikka etteheiteks nimetada, on väike Enter-klahv ja selle kohal asuv ülakoma. Selline harjumatu nuppude dislokatsioon põhjustas testperioodi vältel pisukest frustratsiooni, kuid olen kindel, et pikema kasutuperioodi vältel oleks ma juba mõne aja jooksul kohanenud.

 

 

Kokkuvõtteks

Roccat Horde Aimo on vaieldamatult üks mõnusamaid mittemehhaanilisi klaviatuure, mida ma oma arvustajakarjääri jooksul näppida olen saanud. Suhteliselt madal ja mugava käetoega, multimeedianupud koos suurepärase rullikuga, praktiliselt lõputute võimalustega tarkvara, meeldiv pinnakate ja tekstiilkattega kaabel – sellisele klaviatuurile on raske väärilist vastast leida. Seda enam, et ideaalis peaks temaga koos käima ka Kone Aimo hiir, mis on nii oma disainilt kui funktsionaalsuselt vääriline partner World of Warcrafti kuulsusrikkalt Horde’ilt nime saanud klaviatuurile.

Ühiselt moodustavad Aimo-vennakesed (või -õekesed) stiilse ja võitmatu kombo, mis on ehteks nii asjaarmastaja kui profi arvutilaual. Seda enam, et oma hinnaga ei pruugi need isegi keskmiselt rammusat hoiupõrsast purustada.

iPhone X ehk kas nutitelefon on lõpuks valmis saanud?

$
0
0

Aastate jooksul on minu käest läbi käinud kümneid erinevaid nutitelefone. Paraku on kõik need  olnud tagantjärele vaadates mingil moel ühenäolised. Androidid on olnud üpris ühtemoodi ja ka iPhone’id on oma ajateljel vaadates üsna sarnased.

Kõige suurem muutus iPhone’ide ajaloos senini on olnud siis, kui Apple oma telefonide ekraane suurendas ning plussversiooniga välja tuli. Samas tähendas suu muutus vaid suuremat ekraanipinda, ei muud. Kümne aasta kohta pole seda just väga palju.

Küll aga on Apple’is olnud kümme aastat aega viimistleda ja lihvida oma telefonivisiooni ning tundub, et Apple iPhone X näol on see ka realiseerunud. Tegu on ühe erilisema ja inimlikuma telefoniga, milles vähemalt mina näen nutiseadmete lähiaastate tulevikku. Aga vaatame lähemalt.

 

Välimus

 

Ehkki paljude jaoks moodustavad teras ja klaas abielu, mis on sõlmitud taevas, siis minule isiklikult selline kombinatsioon seadme juures, mida ma igapäevaselt kasutan, eriti ei meeldi. Eriti klaas, mis pole kuigi vastupidav kohtumisel karmi reaalsusega. Eriti veel kui mõelda, et uue klaasist tagakülje eest küsib Apple üle kahe korra rohkem kui nutika ekraani ees. Selline hinnapoliitika jääb mulle muidugi arusaamatuks. Aga öeldakse, et ilu nõuab ohvreid ja bling ei peagi eriti taskusõbralik olema.

Reaalsus on aga see, et vähegi majanduslikult mõtlev inimene paneb sellisele kallile ja haprale korpusele esimese asjana ümber kaitsva kesta. Ning kõik see klaasi ja roostevaba kirurgilise terase sära kaob vaatajate pilkude eest varjule. Kindlasti on ka selliseid, kes ei suuda kiusatusele vastu panna ja Apple’i tootedisaini ilu vaka all ei hoia. Loodetavasti on neil ilumeelega uljaspeadel niipalju nutti, et sõlmida Apple’i kindlustus, mis enamuse kahjust enda kanda võtab.

Välimuse alla kuulub kindlasti ka telefoni füüsiline suurus ning võib öelda, et Apple on siin tabanud täiega pullisilma. Peale mitmete plussversiooniga iPhone on mul lõpuks telefon, mida saan ülimugavalt ühe käega kasutada.

Peale mitmete plussversiooniga iPhone on mul lõpuks telefon, mida saan ülimugavalt ühe käega kasutada.

Telefon istub kätte nagu valatud. Hoolimata sellest, et telefoni ekraan on suurem plussversiooni omast. Ning ekraan on tõepoolest suur ja ilus. Kindlasti üks iPhone X-i tugevamaid külgi. Kuigi juba praegu käivad jutud juba sel aastal ilmuvast iPhone X-i uusversioonist, mille peaks olema juba 6-tolline ekraan, siis pole ma põrmugi kindel, kas seda saab olema mugavam kasutada st kas ma enda praeguse X-i uuema vastu üldse välja vahetan.

Ekraani puhul ei saa me mitte mööda vaadata selle ülaosas asuvast nö kulmust või tukast. Mitmed arvustajad on tõstnud kisa, otsekui oleks tegu grandioosse möödalasuga Apple’i disainis. Ok, kindlasti oleks ekraan ilma selleta kenam, kuid pean tunnistama, et mind see moodustis mingil moel ei häiri. Tõsi, ma pole ka telefoniekraanilt eriline filmivaataja, vaid eelistan selleks ikkagi suuremaid ekraane. Seega minul siin Apple’ile etteheited puuduvad.

Telefoni servast servani ekraan toob meid järgmise suurema disainiuuenduse juurde, mille Apple ette võttis – kodunupu eemaldamine. Mina igal juhul plaksutan selle sammu juures käsi nagu ka 3.5mm kõrvaklapipordi eemaldamise puhul. Tagantjärele tunduvad mõlemad detailid veidrate atavismidena. Aga sellest juba allpool.

Erinevalt eelmistest mudelitest on iPhone X saadaval vaid kahes värvitoonis – mustas ja hõbedases. Kuigi siiani olen ma eelistanud eranditult musta korpusega telefone, siis on iPhone X esimene erand selles reas. Hõbedane tundus lihtsalt visuaalselt ilusam isegi minu maskuliinsele maitsele, mis sest, et see ilu valdavalt ümbrisega varjatud on.

Kasutamine

 

Oojaa. Siin ei taha minu kiidusõnad lõppeda. Võiks öelda, et olen taasleidnud oma esimese armastuse nutiseadmete vastu. Võlusõnu on siin üks – intuitiivsus. Kodunupu kaotamisega ning telefoni näpuviibetega haldamisega on iPhone liikunud nagu täiesti uuele tasemele. Inimlikule tasemele. Oma portsu maagiat lisab siia ka Face ID. Põhimõtteliselt tähendab see, et sinu telefon tunneb su ära ja ei aja segi võõraste onude-tädidega. Ning alistub ainult sinu sõrmedele.

Tegelikult ootasin ma uue telefoniga pikemat harjumistsüklit, kuid reaalsuses tundus mulle juba paari nädala pärast kodunupp lootusetult vananenuna ja ma vaatasin seda isegi kerge võõristusega. Tundus, et telefon oleks algusest peale pidanud selline olemagi. Face ID avab ekraani sujuvalt, ilma viivituseta isegi pimedas autos. Või voodis. Kus iganes.  Rakenduste haldamine näpuliigutuste abil toimub sujuvalt ja kiiresti. Telefon istub pihku nagu valatud. Eraldi võttes pole ehk ükski funktsioon midagi silmapaistvalt erilist (ok, Face ID võibolla siiski), kuid Apple on neist kokku seganud sellise hoolikalt läbimõeldud kokteili, millele on raske, kui mitte võimatu, leida võrdset.

Reaalsuses tundus mulle juba paari nädala pärast kodunupp lootusetult vananenuna ja ma vaatasin seda isegi kerge võõristusega. Tundus, et telefon oleks algusest peale pidanud selline olemagi.

Kasutamisele lisavad võlu meeldivad pisiasjad nagu näiteks ekraanimärguannete avamine, kui telefonile nö otsa vaadata. Oletame, et keegi saadab sulle Facebook Messengeriga sõnumi. Telefon teavitab, et antud rakenduselt on sõnum, kui aga telefoni ekraani silmitseda, siis avaneb seal ka sõnumi saatja nimi ja sõnumi sisu. Mõistagi ainult omaniku silmadele. Mugav ja tundub sealjuures täiesti iseenesestmõistetav.

Mööda ei saa minna ka kaamerast. Ehkki iPhone X kaamera pole üle elanud erilist arengut võrreldes iPhone 8 Plusiga näiteks, teeb ta sellest hoolimata suurepäraseid pilte. Ühest väiksemat sorti, kuid olulist uuendust peaks siiski mainima. Apple on iPhone X-i ekraanikaamerale lisanud populaarse portreerežiimi, millel samaväärselt tagakaameraga ka valgusrežiimi saab valida. Loodetavasti toob see kaasa endlipiltide kvaliteedi massiivse tõusu.

Apple on iPhone X-i ekraanikaamerale lisanud populaarse portreerežiimi

Tilgutaks siiski ka paar tilka tõrva sellesse meepotti. Juba iPhone X-i esitluse ajal ei suutnud ma mõista Apple’i juhtide vaimustust animojide (animeeritud emotikonid) teemal. Pigem meenus mulle laulvat si..ajunni vaadates tsitaat filmist „Fight Club“: You are the all-singing, all-dancing crap of the world. Ma ei kujuta ette ühtegi täiskasvanud inimest, kes seda funktsiooni võiks kasutada rohkem kui korra või kaks. Jättes aga konkreetse tilulilu meelelahutusliku aspekti kõrvale, siis kõneleb see pigem telefoni võimekusest ning võimalusest kasutada seda funktsiooni juba märksa vajalikumate rakenduste juures.

Teiseks tõrvatilgaks oli minu jaoks rakenduste sulgemine, mida on ebamugav teha ühe käega. Kusjuures märksa elegantsema ja intuitiivsema lahenduse suutsin isegi mina välja nuputada. Aga loodan, et ehk Apple tuleb selle peale ka ise mõne järjekordse iOS-i uuendusega.

Kolmandaks ja kõige suuremaks tõrvatilgaks, et mitte öelda pangeks, on sõltuvusttekitavus.

Kolmandaks ja kõige suuremaks tõrvatilgaks, et mitte öelda pangeks, on sõltuvusttekitavus. Olen avastanud end uut iPhone’i näppimas märksa tihemini, kui selle eelkäijat. Isegi siis kui see alles uus oli. Ehkki Apple’i enda aktsionärid esitavad firmale nõudmisi, et see muudaks oma telefone vähem sõltuvusttekitavateks, siis iPhone X on küll samm täiesti vastupidises suunas. Õnneks on sellel piisavalt hea aku, et survele vastu pidada. Suudaks ma ennast veidi enam vaos hoida, siis võiks ühe laadimisega isegi paar päeva vastu pidada.

 

 

Kokkuvõtteks

 

Nagu ma juba alguses ütlesin on Apple’il algusest peale visioon, milline telefon olema peab ning turundusega käsikäes viiakse seda edukalt ellu. Minu jaoks ehk liiga tasapisi, kuid eks aktsionäridel ole omad ootused. iPhone X on saanud ohtralt vastakaid hinnanguid, küll kodunupu kadumise, küll Face ID ja kohe kindlasti oma hinna üle. Samas ei saa ma võtta tõsiselt Face ID kriitikat, kui kasutaja kurdab, et ekraanilukk ei lähe maha, kui ta on oma näo poolenisti patja surunud. Või et ekraaniluku avamiseks tuleb lisaks telefonivaatamisele veel sõrmega üle ekraani libistada. Sama hästi võiks ju nuriseda, et telefoniga rääkimiseks tuleb suu lahti teha või et vihmaga õues jalutades saab märjaks.

Nagu öeldud, on minu käest läbi käinud mitmeid häid ja väga häid telefone, kuid mitte ühelgi neist pole varem olnud sellist vau-efekti nagu iPhone X-il. Kindlasti on paljude jaoks takistuseks selle seadme kõrge hind. Samas aga pean ma iPhone X-i pigem selliseks telefoniks, mida igal järgneval aastal uuema mudeli vastu ei vahetata, vaid mis muutub aja jooksul kasutaja persooni lahutamatuks osaks. Tänu oma intuitiivsusele ja personaalsusele on see vaieldamatult kõige isiklikum tehnikavidin, mida tean. Seade, millega kasvatakse aja jooksul kokku.

Kokkuvõtlikult on vähemalt minu jaoks kõik ülejäänud hetkel müügis olevad telefonid nö eilse päeva mudelid. Seega on aga igaühe enda otsustada, kas ta liigub tulevikku koos iPhone X-iga või eelistab jääda traditsiooniliste väärtuste juurde.

 

Fujifilm Instax Square SQ10 kiirpildi kaameraga oled seltskonna hing

$
0
0

Fujifilm on kiirpildi kaamerad täiega tagasi toonud ning nende populaarsuse kasv on olnud viimaste aastatega meeletu. Asi on nii populaarne, et 2015. aasta jõulude ajal oli mitmetes müügiportaalides tegu enimmüüdud kaameraga! Kes veel ei tea, millega tegu, siis vanemad lugejad kindlasti mäletavad kunagisi Polaroidi kaameraid, millega teed pildi ning see tuleb maagiliselt kohe paberi peal kaamerast välja. Käesoleva ülevaate subjekt, Instax Square SQ10, teebki täpselt seda, kuid see on saanud juurde ka lisafunktsioone.

Nimelt on kaamera saanud ka digitaalsüsteemi ning sellega koos piltide salvestamise võimaluse. Uuendusena on ka ekraan, millelt saab kõigepealt kadreerida live view vaates ning pärast pildistamist ei peagi pilti kohe ära ilmutama, vaid saab valida, milliseid pilte paberile panna ning digitaalfaile arvutisse laadida. Uue kaameraga tuli ka uus paberiformaat, mis on ruudukujuline ning kõige lähemal klassikalisele vanakooli Polaroidi pildile.

 

Kaamera

Kaamera näeb äge välja. Esiküljel on keskel objektiiv, mille ümber on suur hõbedane ring. Selle ainus funktsioon on kaamera tööle panna – liigutad veidi vasakule ning masin ärkab ellu. Lisaks on mõlemal pool objektiivi ka päästikunupp, millest ühe saab ümber seadistada tegema midagi muud ning ülaosas välk ning fokusseerimise abivalgus.

Tagakülg näeb samuti soliidselt futuristlik välja – ülaosas on suur ekraan, mis kuvab live-view pilti kadreerimiseks, pilte taasesitamiseks ning seadete muutmiseks. Ekraan küll kuvab kõik vajaliku info, kuid ei ole puutetundlik ning alaosas on erinevad nupud. Ringi välimiste nuppudega saab pilte taasesitada, printida ning eraldi nupud on ka vinjeti lisamiseks ning särituse muutmiseks. Keskmine ring on valikuketas, millega menüüs ringi liikuda ning keskmine nupp viib menüüsse.

 

Pildistamine ning kasutuskogemus

Pildistamiseks on kolm režiimi – Standard, Bulb (kuni 10 sekundit) ning Double Exposure (topeltsäritus). Standard on standard – üks pilt ilma mingi efektita. Bulb lubab säritada kuni 10 sekundit ning topeltsärituse käigus pildistab kaamera ühe pildi ning järgmise pildi saad pildistada selle peale tekitades laheda efekti kahest pildist kokku.

Autofookus on sellise kaamera kohta täiesti kasutatav. Hämaramates oludes aitab küll abivalgus, kuid fookuse leidmisega võivad tekkida päris suured raskused. Sellest teavitamiseks läheb fokuseerimispunkt punaseks ning on teada, et vaja uuesti proovida. Välgurežiime on samuti võimalik muuta ning neid on lausa kuus.

Menüüs ringi liikumine ei ole eriti intuitiivne, sest aeg-ajalt juhtub, et vajutad valesti – see pole midagi hullu, kuid väike ebamugavus sellegipoolest. Samuti jääb häirima, et pärast pildistamist jääb pilt ekraanile kuni vajutada mingit nuppu.

Pilte saab töödelda ka pärast pildistamist ning muuta saab kõiki seadeid, mida ka enne pildistamist. Ehk siis saab muuta heledust-tumedust, lisada filtreid ning vinjetti.

Kaamera küljel on lüliti, millega vahetada Auto ning Manual režiimi. See ei tähenda säritusrežiimi või midagi sellist, vaid Auto peale prindib kaamera pildi kohe välja, kuid Manual asendis seda ei juhtu ning kasutaja saab ise valida, milliseid pilte ta füüsiliselt paberile soovib.

Selfie’de jaoks on aga võimalused piiratud, sest esiküljel pole mitte kui midagi, mille järgi kadreerida. Isegi kõige soodsamatel Instax kaameratel on esiküljel väike tagasipeegeldav koht, millelt on mingil määral aru saada, kuidas kadreering jääb. Siinkohal tuleb küll appi võimalus pilte digitaalselt salvestada ja mitte kohe välja printida, kuid see ei ole just parim lahendus. Milleks teha mitu ebaõnnestunud pilti kui väikse abivahendiga saaks esimesega õigesti?

Ühenduvusvõimalusi ei ole. Digitaalfailide kättesaamiseks tuleb võtta microSD mälukaart (kaameral on ka sisemälu, mis talletab kuni 50 fotot) ning panna see arvutisse. Instagrami põlvkond (ma ka) kirtsutab nina sellise pikka aega ning mitut sammu nõudva protsessi peale. Aga sellest pole tegelikult hullu, sest digifailide kvaliteet on nagunii nii halb, et neid on veidi piinlik Instasse üles laadida. Samuti ei jää digitaalfailidele külge lisatud efektid.

Aku eluiga on pikk. Andmete järgi suudab see printida ühe laadimisega 160 kaadrit, kuid mul ei õnnestunud nii suurte numbriteni jõuda, sest paber sai lihtsalt otsa.

Mis filmi puutub, siis seda on kaamerasse panna äärmiselt lihtne. Kui filmikassett on kilest väljas, siis läheb see kaamera ülaosast sisse ning tuleb jälgida kollast märgistust ja juba võib hakata pildistama. Meeles peab pidama, et enne paberi lõppemist ei tohi kaant uuesti avada, sest siis on ülejäänud kaadrid rikutud.

 

Pildid

Instax Square paberfotode mõõt on  62 x 62 mm ning paber ise on 86 x 72 mm. Paberpildid on väga lahedad ning midagi paremat oleks raske tahta – toonid on meeldivalt soojad ning pilte vaadates tekib mõnus vanakooli tunne. Joonis oleneb suuresti valgusoludest ning kontrastidest — vahepeal on täitsa terav ning vahepeal kaovad detailid veidi ära. Loomulikult on ka seltskonnas kõigil lahe oodata ning vaadata, kuidas paber tuleb kaamerast välja ning alguses on täiesti valge ja hakkab vaikselt ilmuma (PS. otsese päikese või ereda valgusallika käes ei tohiks seda teha, sest tegu on siiski valgustundliku materjaliga).

Kes on filmides näinud, kuidas Polaroide raputatakse, siis Instaxi puhul pole seda vaja teha ning lisaefekti saavutamiseks tegelikult üldse ei soovitagi sest nii rikub pildi ära.

Digitaalpildid on 3,7-megapikslised (1920 x 1920 pikslit), mis on väga vähe – see jääb alla isegi kõige lihtsamatele nutitelefonidele. Pildid näevad välja väga pastelsed ning tuhmid ehk et ei tekita mingit ägedat fiilingut, nagu paberversioonid. Kui veidi lisada värvi juurde ning vaadata väiksemalt nutitelefoni ekraanilt, on kõik ok aga midagi rohkemat tahta ei saa.

Digitaalfunktsioon on peamiselt mõeldud selleks, et pilte ei peaks kohe välja printima, vaid saaks seda teha ka hiljem ning eksperimenteerida erinevate filtritega (vähemalt jääb selline mulje, sest muuks need failid ei kõlba). Siiski kui digi on juba olemas, võiks see parem olla sest kui tahta pilti laadida sotsiaalmeediasse (ja seda kõik tahavad), saaks asja tehtud ühe seadmega ning ei pea hakkama näiteks nutitelefoniga sama pilti uuesti pildistama.

 

Kokkuvõte

Fujifilm Instax Square SQ10 tekitab vastakaid tundeid. Ühest küljest on väga lahe, et pildid salvestuvad digitaalselt ning on võimalus valida, milliseid pilte füüsilisel kujul teha. See on hea ka olukordades, kus näiteks paber on otsa saanud ning pildi saab välja lasta siis kui on uus kassett olemas, kuid praegune lahendus jääb ikkagi poolikuks just nõrkade digitaalfailide pärast. Teisest küljest kaotab see ka oma lihtsamate vendade-õdede võlu, kus ei ole mitte mingeid lisavidinaid vaid lihtsalt tee pilt ning tuleb, mis tuleb – nii saab palju unikaalseid fotosid, mida muidu ei prindiks.

Samuti, põhjusel et pilte saab taasesitada ning uued teha, hakatakse poseerima ning igat pilti uuesti ja uuesti tegema. See pole enam see, kuigi nutitelefonidega pildistamise tõttu on kõik harjunud seda nagunii tegema. Samuti ei ole kaamerast kasu kui tahta pilte hiljem netis jagada – need pildid tuleb siiski teha ka edaspidi nutitelefoniga. Seega saab hakata tihti tegema nii, et teed ühe pildi Instaxiga, seejärel kamandad seltskonna paigal olema ja teed veel ühe telefoniga.

Positiivse poole pealt – igal juhul, on milline Instaxi kaamera tahes, seltskonnas oled sa sellega tegija ning lõpuks tuleb keegi sinuga ise ka rääkima. Tegu on siiski kaameraga, mis seltskonnas tekitab väga palju elevust ning tegevust jätkub sellega pikaks ajaks isegi siis kui paberid otsa saavad.

 

Ole tegija ning hangi Fujifilm Instax Square SQ kiirpildi kaamera Photopointist  ››  

Viewing all 434 articles
Browse latest View live