Quantcast
Channel: Digitest
Viewing all 433 articles
Browse latest View live

Speedlink Gantry – punamust sinihambuline pianist sinu töölaual

$
0
0

Kunagi ennemuistsel aal, kui Elisa veel Radiolinja nime kandis, siis ilmutas ta linnapilti novaatorlikke välireklaame, mis ütlesid: Hüvasti pikad juhtmed.

Juhtus see umbes paarkümmend aastat tagasi, tõeline juhtmevabadus aga on hakanud alles pöördeid sisse saama. Seoses eelmainitud juhtmevabade ehk siis mobiiltelefonide populaarsuse levikuga on üheks trendikamaks juhtmevabaks artikliks muutumas juhtmevabad kõlarid. Arvestades mobiiltelefonide üha suuremat multimeediastumist ning keskmise nutifoni nutuse kõlaga kõlareid pole see mingi ime.

Mobiilsed Bluetooth-kõlarid võib laias laastus jagada viide gruppi. Esimese ja kõige suurema grupi moodustavad odava otsa no-name kõlarid, mille ainus eesmärk on lisada telefoni plekisele helile volüümi st helikvaliteet oluliselt ei parane. Teise grupi moodustavad pmst esimese grupi kõlarid, millele on lisatud võimalus vastata läbi nende ka telefonikõnedele. Kolmanda grupi kõlarid on kvaliteetsemad ja kallimad ning neil on pretensioone ka heli suhtes st püütud on telefonikvaliteeti oluliselt parandada. Neljanda grupi kõlarid on samuti kvaliteetse heli ning kõnevastamisfunktsiooniga. Viienda ja kõige kallima grupi kõlarid teevad kõike sedasama, mida neljanda grupi omad ning lisaks sellele saab nende abiga ka oma mobiilset nutiseadet laadida.

Speedlink Gantry kuulub oma rustikaalsevõitu nimest (Gantry – country) hoolimata neljandasse gruppi. Kippudes sealt pisut välja jääma ehk oma hinna, aga mitte kvaliteedi tõttu. Ja seda nii heli kui koostekvaliteedi poolest.

 

Pakendi sisu ja kõlari välimus

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-4

Pakendi sisu on suhteliselt minimalistlik – kõlar, mini USB-juhe, 3,5mm otsikutega helikaabel ja kasutusõpetus.  Kõlar on välimuselt meeldivalt kompaktne ja minimalistlik. Kõlarikate on küll silmatorkavalt punane ning mina isiklikult oleks eelistanud pigem üleni musta kõlarit, kuid küllap siis on punase värvi ülesandeks muuta toode atraktiivsemaks näiteks nooremale põlvkonnale. Samas pole see punane ka sedavõrd jälk, et see muutuks takistuseks ostuotsusele. Seda enam, et hind on ülimalt ahvatlev. Aga sellest juba hiljem.

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-6

Koostekvaliteet on korralik, kõlari must pind on matt ja kergelt kummine, mis mõjub käe all igati meeldivalt. Kõlari juhtnupud asuvad kõlari peal, mis muudab nende kasutamise igati mugavaks.

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-8

Esialgu mind ajas pisut kummastusse kõlari ebasümmeetriline kuju st kõlari esikülg asub põhjast mitte 90- vaid umbes 70-kraadilise nurga all. Peale mõnigat kuklakratsimist aga hammustasin Speedlinki disainerite tagamõtte katki. Kõlari esikülg on arvestatud nii, et sellest tulev helilaine tabaks täpselt oma töölaua taga istuvat kõlariomanikku. Loomulikult sobib see kõlar ka öökapile või kasvõi piknikule, kuid kõige kodusemalt tunneb see ennast siiski kindlal laudsel pinnal.

 

Kasutamine

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-10

Gantry võimaldab lisaks sinihambale ka NFC ühendust, mis peaks selle ühendamise heliallikaga muutma veelgi kergemaks. Kuigi ega ka Bluetooth ühenduse tekitamine erilist peavalu ei tekitanud – minu iPhone 6 Plusi leidis Gantry üles loetud sekunditega. Või oli see nüüd vastupidi. Sama toimus ka iPadiga. Ainult et kui oli vaja vahetada heliallikat, siis  uue ühenduse jaoks pidi kõlari restartima. Mis pole ju samuti mitte midagi eriti keerulist.

Midagi pole ette heita ka Gantry helikvaliteedile. Kuigi seadme koduleht lubas kõlaritele ekstrasügavat bassi tänu salapärasele Downfire funktsioonile, siis minu kõrvad seda õnneks ei tuvastanud. Heli oli pigem terake liiga terav. Aga samas eelistan seda isiklikult palju rohkem kui tumedat ja paraku ka mudast bassitümpsu. Sest oodata kvaliteetset bassiheli portatiivselt ja juhtmevabalt kõlarilt võib ainult mõni esmakordselt armunu kui läbinisti naiivne ja optimistlik kodanik. Erinevate muusikastiilide vahel valides tuleb  tunnistada, et minule pakkus suurimat naudingut sellise rahuliku sooloklaveri kuulamine. Klaveri sagedus tundus olevat Gantry ja minu kõrva jaoks kõige sobivam, näiteks kõrgem naisvokaal aga kippus tugevam heli korral ebameeldivalt klirisema.

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-7

Helitugevus polnud ka just nõrgukeste killast ja mis kõige olulisem, moonutused polnud kuigi häirivad ka maksimaalse helitugevuse korral. Tegelikult oligi mul kõlar kogu maksimaalsele võimsusele häälestadatud ning helitugevust reguleerisin ma pigem heliallikalt. Hoolimata valjust häälest ei näe ma Gantry’t näiteks koduse peo keskse heliallikana, küll aga saab selle saatel näiteks kahekesi tantsu keerutada kui selleks tuju peaks olema.

Telefonile vastamine oli ka mugav, ainult vastaspoole hääl kõlas pisut tuhmilt ja kaugelt ning tuli veidi kõrva teritada, et täpselt räägitavast aru saada. Selles aga ei pruugi olla süüdi niivõrd kõlar kui lihtsalt telefoniühenduse kvaliteet.

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-9

Suuruse poolest on Gantry vaieldamatult nö kotikõlar, taskusse seda naljalt ei pista. See tähendab, et võib ju pista küll suuremasse taskusse aga seda seal kanda ja hoida eriti mugav ei saa olema. Kotis seevastu on Gantry tänu oma kompaktsusele igati meeldiv ja tagasihoidlik kaaslane, kes liialt laiutama ei kipu. Lisaks sellele pole antud kõlar ka veekindel. Seega näiteks paadimatkale kaasavõtmiseks tuleb leida mingi muu (ja ilmselt kordades kallim) lahendus.

Meeldiva üllatuse pakkus ka aku mahutavus. Pakendist võetuna mängis Gantry mitu õhtut truisti minu voodikese kõrval, enne kui ühendumast keeldus ja laadimist nõudis. Tootja ise pakub viietunnilist mänguaega ning see number võib olla üpriski tõepärane. Seega tasub pikemale retkele minnes laadimisjuhe koos sülearvutiga igaks juhuks kampa võtta. Sest laadida saab kõlarit ju ainult läbi USB-ühenduse.

Mõistagi võib kõlarile juhtmega külge panna ka mõne vanakooli heliseadme nagu nt mp3-mängija. Aga noh, see lõbu jäägu juba hipsteritele ja muudele vanakooli meestele.

 

Kokkuvõtteks

Speedlink-gantry-kolar-bluetooth-digitest-2

Minge ja ostke see Gantry ära. Juhul, kui teil on vaja normaalset heliallikat näiteks oma töölaua taha või voodi kõrvale öökapile. Kindlasti on saadaval kõlareid parema heliga (kuid mitu korda kallimaid) või soodsama hinnaga (kuid piinava helikvaliteediga). Raske on aga hetkel leida juhtmevabade kõlarite seas paremat hinna ja kvaliteedi suhet kui seda pakub Speedlink Gantry.

Hoiatan aga veelkord juba ette, et väga seiklushimuline Gantry ei tundu olevat hoolimata igati tasemel koostekvaliteedist. Kabinetis või magamistoas või minugi poolest kasvõi tualetis aga võib temast saada teie truu kaaslane pikkadeks aastateks.


Kolm päeva ja kolm pildistamist – Pentax 645Z keskformaatkaameraga

$
0
0

Photopoint andis mulle paariks päevaks uut keskformaatkaamerat proovida. Ehk oled sa sellest aparaadist ka juba kuulnud – Pentax 645Z. Kuna linnapeal räägitakse sellest ainult head, siis mõtlesin et why not.

Sain kaamera suhteliselt lühikeseks ajaks ning otsustasin, et ei hakka üldse manuaale ja instruktsioone läbi lugema, saagu mis saab. Ka Pentax ise võrdleb selle kaamera kasutamislihtsust täiskaader peegelkaameratega. Seega üritasin ka mina seda kasutada, nagu kasutaks oma igapäevast peegelkaamerat.

Pentax 645Z oli mul kaasas kolmel järjestikul päeval – kokku kolmel pildistamisel. Siin artiklis esitatud fotod on kõik juba töödeldud kujul. Toon selle kaamera juures välja paar aspekti, mis tasuvad kindlasti ära märkimist:

 

 

Konstruktsioon/kere

645Z_Mg_material_Al_die-cast
645Z_sealing_wo_lens
645Z_Solo_01

Pentax 645Z keskformaatkaamera kere on tolmu- ja ilmastikukindel — tänapäeval suhteliselt tavaline asi kaamerate puhul, aga mitte keskformaatidel. Vett ei leidnud, aga sain pildistada ca 3 tundi -10 kraadises siseruumis. Oma peegelkaameral oleks ilmselt 2 korda vähemalt selle ajaga akusid vahetanud. Pentaxil näitas, et ainult kolmandik on kulunud. Suur pluss!

 

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co2_1280

Pentax 645Z + 55mm f/2.8 objektiiv. Säritus:  f/13, 1/125 sek, ISO100

 

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co6_r1_1280

Pentax 645Z + 55mm f/2.8 objektiiv. Säritus:  f/13, 1/125 sek, ISO100

Kere on suur, reaalselt väga väga suur. Muidu polekski midagi öelda, kui ta näeks välja nagu keskformaat, aga ta meenutab pigem hästi suurt peegelkaamerat. Kuskil tänaval sellega ei pildistanud, aga kujutan ette, et selle kaameraga nähtamatuks jääda on suhteliselt võimatu.

 

 

 Kasutusmugavus:

645Z_camera-in-hand

Pentax reklaamib ulmeliselt lihtsat kasutusmugavust samastades seda peegelkaameratega. Tõsi, umbes nii ta ongi. Nagu hiiglaslik peegelkaamera millel on 1,7 korda suurem sensor sisse pandud.

Enamus keskformaadid jäävad ikkagi enda nö kategooriasse, ehk siis aeglane workflow, madalad ISO võimalused ja 1 teravustamispunkt. Pentax vastavad näitajad on muljetavaldavad: praeguse turu kõige kiirem katikusüsteem (3 kaadrit sekundis), 27 teravustamispunkti ja ISO 204800!

Ise kahjuks ei jõudnudki ISO korralikult testida, aga lugedes teiste ülevaateid, siis kuni 25600 pidi olema täiesti kasutatav ja ilus fail. See lööb absoluutselt kõigile keskformaatidele silmad ette. Selle kategooria kaamerad on tavaliselt mõeldud ikkagi madalate ISOdega töötamiseks ideaalsetes valgustingimustes (näiteks stuudios). Pentaxiga mine õue, mine öösel ja ära võta isegi statiivi kaasa. Kas saaks enam mugavam olla!?

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co4_1280

Pentax 645Z + 55mm f/2.8 objektiiv. Säritus:  f/13, 1.3 sek, ISO400

 

Kõige suurem miinus sellel kaameral on välkude sünkronisatsiooniaeg ehk siis maksimum säriaeg mida saab kasutada välkudega. Erinevalt enamustest keskformaatidest (keskkatikuga) on Pentaxil vertikaalne fokaalkatik, mis lubab välkudega maksimaalselt 1/125s säriaega. See ilmselt on paljudele kommertsfotograafidele üks tundlikke kohti, miks nad ei peaks seda kaamerat ostma. Äkki Pentax tuleb välja mõne objektiiviga, mis on varustatud keskkatikuga, see lahendaks suure probleemi. Jääme ootama.

Rohkem miinuseid kolme päevaga ei leidnud. Ilmselt neid leiaks, kui loeks manuaali ja kasutaks pikemalt.

 

 

Tulemus/failid

Pentaxi failid on tema kõige suurem pluss. Need on esiteks tohutult mahukad, erksad ja dünaamiline ulatus on meeliülendavalt suur. Kirjade järgi 13-14 stoppi. See tähendab, et 5 stoppi säritust üles või alla tõmmata on järeltöötluses kukesupp. 5 stoppi teeb päikeselisest päevast peaaegu öö, ja ka vastupidi.

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co7_r1_1280

Pentax 645Z + 55mm f/2.8 objektiiv. Säritus:  f/10, 1/125 sek, ISO100

 

Võileiva pildil tegin ka eraldi 100% suurenduse. Nagu isegi näete, siis detail on uhke. Ilmselt teravaim pilt mida ma eales teinud olen! Objektiiviks oli smc PENTAX-D FA 645 55mm f/2.8 AL [IF] SDM AW. Mis siis täiskaadersüsteemi ümber arvutades oleks 43mm.

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co1_1280

Pentax 645Z + 55mm f/2.8 objektiiv. Säritus:  f/16, 1/125 sek, ISO100

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co5_1280

 100% suurendus ülalolevast kaadrist

Kokkuvõte

Küsin endalt, kas see kaamera teeks minust parema fotograafi? Lühidalt vastates, EI see ei tee minust paremat fotograafi! Ükski kaamera ei saa ühestki fotograafist paremat fotograafi teha.

Aga kas ma saan selle kaameraga teha paremaid pilte kui enne? Jah, kindlasti ma saan teha paremaid pilte! Esiteks see kaamera annab juurde enesekindlust, just seda millest vahel jääb puudu, et ületada iseenda taset ja teha paremaid pilte kui eales varem.

tumblr_nizvizR5QU1qj2o1co3_1280

Pentax 645Z + 55mm f/2.8 objektiiv. Säritus:  f/10, 1/125 sek, ISO100

Teiseks need failid mis sealt kaamerast tulevad on nii sügavad ja dünaamilised, et järeltöötluse võimalused suurenevad märgatavalt. Mugavus ja kvaliteet käsikäes on tõesti need võtmesõnad Pentax 645Z juures.

Mis siin ikka rohkem üldse öelda, tegemist on väga hea ja oma hinda väärt kaameraga.

Nagu siin viimastel aastatel on saanud juba tavaks, siis “teisejärgulised” firmad teevad comebacki ja tulevad turule uute ja revolutsiooniliste toodetega. Näiteks Sony tuli ja võttis omale kompaktkaamerate ja hübriidkaamerate turu, Sigma oma 35mm ja 50mm art seeria objektiividega tahab fixide turgu endale. Ning nüüd Pentax lõi üldse uue haru fotograafias, mida enne väga ei olnudki olemas: soodsa* hinnaga keskformaatkaamera süsteem.

Eks igal asjal on miinused ja plussid, aga selle konkreetse Pentaxi puhul näen pigem, et plussid korvavad miinused peajagu üle. Ise ilmselt ei saa seda kaamerat kunagi endale aga soovin Pentaxile edu ja äkki teised tootjad tulevad ideedega Pentaxi kingades järgi.

 

Ülevaade on algselt ilmunud Renee Altrovi fotoblogis: reneealtrov.tumblr.com

Ricoh WG-M1 seikluskaamera

$
0
0

Ricoh on kuulsust kogunud oma seikluskaameratega juba mõnda aega. WG seeria on senini välja tulnud kompaktkaameratega, mis taluvad karme olusid. Nüüd on olemas ka seikluskaamera, mille eesmärgiks on salvestada suurel kiirusel, madalas temperatuuris või vee all kõike kogetut. Selleks kaameraks on Ricoh WG-M1.

 

Karbist leiame:

0

  • Kaamera
  • Laadija
  • Laadimis – ja andmekaabel
  • Liimitav kiirkinnitus kuulpeaga
  • Karabiinkinnitus kiireks kinnituseks nt enda külge, et ei peaks taskust otsima.
  • Veealune läätsekaitse
  • Kasutusjuhend

 

Kaamera korpus

6

Kaamera ise on konkurentidest erineva disainiga. Disainist tuleva kasutusmugavuse põhiliseks eeliseks on 1,5 tolline värviline LCD ekraan, et oma kaader paika sättida või filmitut kohe vaadata. Teine eelis on veerandtolline statiivikeere. Sellega saame kinnitada kaamera fototarvikute levinuima kinnitusega. Samas on Ricoh lasknud välja ka seeria erinevaid lisakinnitusi. Kiivrikinnitused, käerihmad, kleebitavad kinnitused, magnetkinnitused jne.

WG-M1 on tundub käes kindla ehitusega ja seda kinnitavad ka tootjapoolsed lubadused vee- , põrutus-, ja tolmukindluse kohta. Kaameral ei ole vaja eraldi veekindlat korpust veealuse filmimiseks, 10m sügavusel. Veekindlus tagab ka tolmukindluse. Akukaanel on turvariiv ja kummitihendid, mis teevad selle võimalikuks. Põrutuskindlust testis Ricoh 2m kõrguselt. Ka külmaga saab aparaat hakkama, lubatud kuni -10°C. Korpuse puudumine vähendab seadme suurust ja teeb ta mugavamaks kasutada. Tänu korpuse puudumisele pääseb heli paremini mikrofonini ja heli salvestamisega pole probleeme.

 

Video salvestamine

3
4

WG-M1 salvestab väikesele micro SD kaardile. Kasutada oskab ta kuni 32GB suuruseid kaarte. Sellele kaardile oskab ta salvestada fullHD kvaliteediga video (1920 x 1080, 30 kaadrit sekundis). Lubatud on ka madalamad resolutsioonid. Maksimaalseks klipipikkuseks on 25 minutit.

Digitaalne pildistabilisaator hoiab ära pildi rappumise ja hoiab pildi arusaadava. Küll annab see tunda infomahuka pildi korral, kus kannatada saab detailsus. Värviesitlus on reaalne ja tõetruu. Kõrgemaid kaadrisagedusi saab kasutada madalamate resolutsioonide puhul. 1280 x 720 juures 60 kaadrit sekundis ja 848 x 640 juures lausa 120 kaadrit sekundis. Viimase kaadrisageduse juures on videoklipi pikkus piiratud 60 sekundiga ja pole võimalik salvestada heli. Küll annab see võimaluse midagi kiiresti toimuvat aeglaselt taasesitada. Selliste lõikude filmimisega võib tunde mängida.

Click here to view the embedded video.

Click here to view the embedded video.

 

Videoreziime on erinevaid. Liikumisanduriga filmimine võimaldab kaamera ootama panna, et filmimist alustaks alles tegevuse tekkimisel. Intervallvõtte liidab kaamera kohe kokku Timelapse videoks. Saab valida erinevate intervallide vahel. Eelmainitud heli kõlab hästi, kaamera on piisavalt tark, et vajadusel helist tuulemüra eemaldada.

Objektiiv on fikseeritud lainurk, mille pildinurgaks on 137 kraadi. Seda saab digitaalselt kitsamaks muuta, kuid vee all filmimisel on nurk väiksem. Veealuseks filmimiseks on kaasas eraldi objketiivikaitse.

 

Fotode salvestamine

5

Lisaks videoreziimidele saab muidugi teha ka pilte. Kuna tegemist on ikka seikluskaameraga ei toimu pildistamine suure tõenäosusega sätitult ja selleks on WG-M1 kiire sarivõte, 10 kaadrit sekundis. Pildistamine toimub tänu kõrge tundlikusega CMOS sensorile, millel on madal müratase. Pildimõõtmeteks on 14 megapikslised ehk 4320 x 3240 pildid. Ava F2.8 ja fookus on automaatne. Pildistamisel muutub pildinurk veelgi laiemaks – 160 kraadini.

Nagu ikka on viimase aja kaamerates sees ka juhtmevaba süsteemid. Nimelt saab seda aparaati juhtida ka Android või Apple nutiseadmega. Sisseehitatud wifi teeb kohtvõrgu ning sealt saab nt mobiiliga vaadata äsjafilmitut või salvestamiskäsku ja reziimi anda. Appi kasutajaliides on lihtsakoeline, kuid kõik vajaliku saab kiirelt ära teha. Miinuseks võib lugeda kaamera ja telefoni liitmise, iga kord tuleb sisestada kaamera ekraanilt sidumiskood.

Lisaks videoreziimidele saab muidugi teha ka pilte. Kuna tegemist on ikka seikluskaameraga, ei toimu pildistamine suure tõenäosusega sätitult ja selleks on WG-M1 kiire sarivõte, 10 kaadrit sekundis. Pildistamine toimub tänu kõrge tundlikusega CMOS sensorile, millel on madal müratase. Pildimõõtmeteks on 14 megapikslised ehk 4320 x 3240 pildid. Ava F2.8 ja fookus on automaatne. Pildistamisel muutub pildinurk veelgi laiemaks – 160 kraadini.

RIMG0003

RIMG0002

RIMG0001

RIMG0004

 

 

Kokkuvõte

WG-M1 on Ricohi seikluskaamerate korralik esiklaps. Ta saab hakkama oma hinnaklassi kohta  ilusa fullHD pildiga ja ei ole kohmakas käes või enda küljes hoida. Aegluubis võttega on põnev jäädvustada kasvõi lumesõda. Aku kestis minu kasutuses umbes poolteist tundi filmimist. Seikluskaamerale kohaselt ei saa me tihti kaamerat õiget pidi nt auto külge kinnitada. Tore oleks kui kaamera saaks ise pildi keeramisega hakkama, õnneks saame vähemalt ekraani orientatsiooni muuta.

Kui on tarvis salvestada oma seikluseid vee all või mäe peal ja ei ole selleks tarvis just 4K võimekusega hallikat klotsi, siis võib kindlasti soovitada Ricohi seikluskaamerat WG-M1. Tuleb teda kahes toonis: hall ja oranž.

 

Mänguri alumiiniumist sõber Roccat Alumic

$
0
0

Esimesel hetkel tundub hiirepadjast arvustust kirjutada isegi naljakas. Nagu püüaks arvustada linikut laual või vaipa põrandal. Või näiteks uksematti. Tegelikult viimane võrdlus oleks kõige õigem, sest tegu on ikkagi funktsionaalse tootega.

Roccat Alumic hiirepadja tõi mulle kingituseks juba mõni aeg tagasi jõuluvana. Mõni aeg tähendab siis 2-3 aastat tagasi. Etteruttavalt võin öelda, et see on üks funktsionaalsemaid kingitusi st kasutan seda saamisest alates iga päev ilma vähimagi tõrketa. Alumic on muutunud märkamatuks, kuid oluliseks osaks minu argipäevast.

Enne Alumic’ut oli mul samuti metallpõhjal hiirepadi firmalt Allsop, mis iseenesest polnud ju paha, kuid häiris mind on tagsihoidlike mõõtmetega. Ja mitte ainult. Peale Alumic’u kasutuselevõttu oli tunne nagu oleks sattunud Ford Fiesta roolist Mercedese G-klassi. Kõike oli rohkem – ruumi, kiirust, täpsust, funktsionaalsust. Paradiis, aga mitte hiirematt.

 

Roccat Alumic välimus

roccat-alumic-hiirematt-digitest-6
roccat-alumic-hiirematt-digitest-5

Alustame välimusest. Kujundus on ülimalt mehelik. Ühel külje keskel laiutab sinkjal taustal suur must Roccati lõvisiluett. Teisel poolel on sama siluett märksa tagasihoidlikumalt hõbevärviga mustale taustale kantud. Kui sinine pool on jõuline, siis must pool jälle soliidsem. Mõistagi oleks kergekäeline poole valikul lähtuda vaid välimusest, sest ülesanded on mõlemal täiesti erinevad.

Suurus. Ausalt öeldes on Alumic esimene täismõõdus mängurile mõeldud hiirepadi. Arvestades aga aastatega kasvanud ekraanipinda ka tavakasutajate seas, siis sobib see suurepäraselt ka näiteks töötamiseks 24- või 27-tollise monitoriga. Hiir ei liigu padjalt maha ka kõige madalama DPI-ga ringi uidates. Mõistagi eeldab Alumic märgatavalt suuremat lauapinda, kui seda vajaks tavaline hiirepadi.

 

Materjal

roccat-alumic-hiirematt-digitest-3
roccat-alumic-hiirematt-digitest-4

Kuigi populaarsed on ka kummist/plastist mänguritele mõeldud hiirepadjad, siis on metall on konkreetsuses ja mehelikkuses minu südame täielikult võitnud niiet kuigi jõuluvana mulle see aasta juba uue, Roccat Sense hiirepadja tõi, siis pole ma viimast esialgu veel pakendist väljagi võtnud ning kui aus olla, siis ei kujuta ettegi, millal ma seda teen. Ehk võibolla vaid arvustamiseks.

Alumic välimus on, hoolimata tihedast kasutusest, püsinud praktiliselt muutumatuna kõikide nende aastate jooksul. Muuseas – jäik metall võimaldab ju hiirt kasutada ka väljaspool lauapinda, kasvõi süles või põlvel hoides. Seda muidugi vaid juhul, kui lauapinnast ikka krooniline puudus on.  Hiirepadja nurkades on kummist nurgad, mis muudavad hiirepadja küll pisut hulknurkseks, kuid samas hoiavad selle kenasti laual paigal. Hiirepadja kummalgi küljel on kasutatud erinevat materjali, üks on mõeldud kiiruseks ja teine täpsuseks.

 

Funktsionaalsus

roccat-alumic-hiirematt-digitest-8

 

 

Siin on õigem koht rääkida kiirusest ja täpsusest. Nö sinine külg on mõeldud snaiperitele, neile, kes vajavad oma mängudes või ka töös täpsust. Neile, kelle liigutused on aeglased ja hoolikalt läbimõeldud. See külg sobib suurepäraselt ka argitoimetusteks nagu internet, kontoritarkvara jms. Boonusena tuleb sellega siis kaasa uhke ja suur lõvisiluett keset patja.

Must külg seevastu on märksa lustlikum pakkudes ohtralt tempot ja adrenaliini. Minu Roccat Tyon suisa tuiskab mööda hiirepatja nagu klimp taldrikupõhjal. Piisab vaid väikesest tõukest sõrmega, et hiir jõudsalt mööda patja edasi liugleb. Eks proovige seda kodus oma hiire ja hiirepadjaga järgi teha.

Minu Roccat Tyon suisa tuiskab mööda hiirepatja nagu klimp taldrikupõhjal.

Funktsionaalsust lisab ka komplektis olnud eraldi seisev randmetugi. Tean, et paljud mängurid ja mittemängurid randmetuge erinevatel põhjustel ei kasuta. Ise olen randmetugede teemal olnud seni pigem neutraalne st kui see on olemas, siis ma seda ka kasutan, aga spetsiaalselt randmetoe pärast hiirepatja valinud ei ole.

Alumic’u randmetoest olen aga kergelt sõltuvusse sattunud ja ilmselt järgmist patja valides eelistan juba randmetoega patja. Kuigi arvestades Roccati randmetoe senist seisukorda, siis jätkub seda ka järgmise hiirepadja jaoks, sest välja näeb see endiselt igati ontlik. Hoolimata sellest, et geelitäitega randmetugi on kaetud vaid kangaga. Kummine põhi hoiab tuge kindlalt paigal ka kõige palavamas võitlushoos. Nagu öeldud, mina olen väga rahul.

Väike lisapluss on ka see, et Alumic’u mõlemad küljed on hõlpsalt puhastatavad, juhul kui sinna mingil kummalisel põhjusel, köhh-köhh, näiteks erinevat toidupuru vms peaks sattuma. Ka juba kuivanud mustus lahkub kergesti lihtsa vee ja lapi kaasabil.

roccat-alumic-hiirematt-digitest-1

roccat-alumic-hiirematt-digitest-2

roccat-alumic-hiirematt-digitest-7

Kokkuvõtteks

roccat-alumic-hiirematt-digitest-12

Mina läheksin Roccat Alumic’uga luurele küll. Ja lahingusse läheks. See tähendab pea iga päev käingi ma ju koos temaga erinevatel võitlustandritel ning mitte kunagi pole Alumic mind hätta jätnud. Ikka kas enda mõistus või reaktsioon on olnud hädade põhjuseks. Või lääg, see nähtamatu massimõrvar. Ainuke asi, mis mind Alumic’u juures häirib on selle surematus st ma ei kujuta ette, millal tekkiks mul mingigi põhjuse seda välja vahetada. Kahtlustan, et enne toimub revolutsioon hiiremaailmas või hoopis arvutites.

Mina igatahes soovitan Roccat Alumic’ut absoluutselt soojalt kõigile, kes vähegi korralikku hiirepatja vajavad või tahavad. Juhul, kui lauapinda on piisavalt, siis pole muud, kui andke aga tuld.

 

Vedel ekraanikaitse Clean & Coat – ussiõli või “real thing”?

$
0
0

Juba mõnda aega on kirjutuslaua servalt mulle süüdistavalt otsa vaadanud testimiseks antud Clean & Coat vedel ekraanikaitse, mis mõeldud nutiseadmete, kaamerate ja televiisorite ekraanide kaitsmiseks.

Kuigi olen ise igasuguste ekraanikaitsjate veendunud austaja tekitas antud tegelane minus siiski skepsist. Idee on ju väga tore, eriti veel minusugustele töntssõrmedele, kes kilest või karastatud klaasist ekraani paigaldamisega eriti hästi hakkama ei saa, vaid eelistavad selleks kasutada spetsialisti abi.

Aga kas vedel ekraanikaitsja on parem kui plastikust või karastatud klaasist? See tuli alles välja selgitada. Mõeldud tehtud – otsisin sobiva doonortelefoni ja asusin asja kallale.

 

Pakend

clean-coat-ekraanikaitse-digitest-1

Papist pakend peidab endas väikest valget aerosoolipudelit kirjaga Clean & Coat ning kilepakendis valget mikrokiust lappi. Puuduvad igasugused instruktsioonid vedeliku ekraanile kandmiseks vms. Ainsaks juhiseks on pakendil olev minimalistlik instruktsioon „Kanda peale mitteimava kangaga ning hiljem poleerida (polish)“. Paraku puuduvad igasugused vihjed sellele, mis koostisega on pudelikeses peituv salapärane ollus. Samuti ei ole ühtegi märki tootja kohta.

 

Installeerimine

clean-coat-ekraanikaitse-digitest-5

Esmalt kratsin seoses napisõnalise instruktsiooniga kukalt. Seejärel guugeldan. Tulemusteta. Puhastan hoolikalt ekraani võimalikust saastast. Seejärel võtan südame rindu ning pihustan ekraanikaitset otse telefoniekraanile. Hõõrun kaasasolnud valge lapiga üle, pihustan uuesti ja hõõrun jälle. Seejärel jätan telefoni pooleks tunniks nö hanguma, sest pakendil olnud kiri nõuab seda.

 

Tulemus

clean-coat-ekraanikaitse-digitest-77

Visuaalsel vaatlusel ei näe ma vähimatki vahet installeerimiseelsel ja –järgsel ekraanil. Ekraanil olnud kriimud igatahes pole kuhugi kadunud. Aga seda pole tootelubaduses ka kusagil kirjas. Väidetavasti peaks toode pakkuma kraapimiskindlust, olema sõrmejälgedevastane, antistaatiline, vett ja mustust tõrjuva toimega ning parandama ja erksamaks muutma ekraani poolt edastatavaid värve. Aga alustame otsast:

Kraapimiskindlus

Erinevate metallobjektidega keskmist survet avaldades ekraani kriipimine jälgi ei jäta. Tugevamat jõudu samas rakendama ei hakka, sest ilmselt pole see ka asjakohane vaja on nö keskmisi kasutustingimusi.

Sõrmejäljed

Vale puha. Sõrmejäljed jäävad ekraanile samahästi kui varem. Tõsi, neid on mõnevõrra lihtsam ehk sealt eemaldada.

Antistaatiline

Üldiselt pole ma seda probleemiga eriti kokku puutunud, mistõttu ei märka ma ka mingit vedela ekraanikaitse kasutamisest tekkinud vahet.

Hüdrofoobia

Vetthülgav toime on samas paranenud, veekuulikesed veerevad ekraanilt hoogsalt maha. Pori vms ollusega siiski telefoni mäkerdama ei hakka, tolm jääb seevastu ekraanile tuima ükskõiksusega, ehk on seda vaid veidi kergem sealt eemaldada.

Värvid

Paraku ei näe ka siin mitte kõige vähimatki vahet võrreldes ekraanikaitseeelse ajaga. Ehk suudaksid tulemust tõestada mingit kõrgtehnoloogilised mõõtevahendid, kuid tavakasutaja silma ei märka absoluutselt mitte mingit erinevust.

 

Kokkuvõtteks

clean-coat-ekraanikaitse-digitest-4

Minule sellel tootel ennast maha müüa ei õnnestunud ja nii ma oma iPhone 6+ ja iPad minilt ZAGG’i Invisible Shield karastatud klaasist ekraanikaitsjaid maha ei kiskunud ja Clean & Coat’i asemele ei kandnud.

Võibolla mõni minust tugevama närvikavaga tegelane aga oleks seda teinud, sest kolmes põhilises punktis, nagu kraapimiskindlus, praktiliselt nähtamatu kohalolek ning ülimalt lihtne installeerimine, pälvis toode tegelikult plusspunktid.

Igatahes tekkis minu peas kurikaval plaan, et kui mu abikaasa töötelefon uue vastu vahetatakse, siis katan selle kohe vedela ekraanikaitsega ning jälgin selle mõju pikemaajalises perspektiivis. Alles siis, kui see uuenduslik ekraanikaitse ennast niimoodi positiivselt tõestanud on, kannan ma selle oma isikliku raha eest ostetud hinnalise nutiseadme ekraanile.

Vapramad mehed ja naised aga võivad seda minu poolest proovida kasvõi kohe ning seejärel tulemustest siinsamas kommentaariumis teada anda. Ootan põnevusega.

Clean & Coat vedel ekraanikaitse maksab digitaltrade.eu veebipoes 24,95€

Razer Deathstalker Essential on mängurikuues ametnik. Või vastupidi

$
0
0

Razeri tooted enam mänguritele tutvustamist või kiitmist ei vaja. Neid on minugi käte alt läbi käinud õige mitmeid sh ka nii mõnigi klaviatuur. Razer Deathstalker Essential aga eristub vähemalt kõigist neist Razeri klaviatuuridest, millega mina kokku olen puutunud.

Tunded igatahes on vastakad. Eriti kui arvestada, et minu vaieldamatuteks favoriitideks klaviatuurimaailmas on just mehhaanilised klaviatuurid oma spetsiifilise klahviklõbina ja mõnusalt tundliku aga suhteliselt kõrge klahvikäiguga.

Membraanklahvidega Deathstalker Essential’i klahvikäik on vaid 2mm, mis peaks muutma nende kasutamise ekstrakiireks ja sujuvaks. Ühtlasi aga muudab see Deathstalker Essential’i põhimõtteliselt mehhaanilise klaviatuuri vastandiks.

 

Pakend ja sisu

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-3

Pakendi sisu lähtub tootenime viimasest osast st sõnast ´Essential´ – põhiline. Nii peitubki razerlikult rohemustas karbis vaid klaviatuur ise ja suhteliselt õhuke kasutusõpetus. Siinkohal olemegi selle peatüki põhilise sisu edastanud.

 

Välimus

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-4

 

Äratuntavalt razerlik. Sirgjooneline ja minimalistlik. Kompaktne. Välimus meenutab isegi rohkem rangelõikelises kostüümis kontoriametnikku kui macholikult vilede-kelladega üle puistatud geimerit. Isegi firma logo, mis muidu Razeri hiirtel ja klaviatuuridel üpis silmatorkav on, jääb Essential’i juures peaaegu märkamatuks. Minule isiklikult selline minimalism või isegi spartalikkus sobib, kuna mängides kasutan ma nagunii rohkem hiirt ja oma truud Razer Nostromo gamepad’i. Klaviatuurisõbrad aga võivad muidugi nuriseda mugavate otseklahvide puudumise üle.

Samuti meeldib läikiva plastpinna puudumine. Soliidselt tuhm ja pisut krobeline pind näeb soliidne välja ning hoiab ära käte higistamist kokkupuutel klaviatuuriga. Plussiks tuleks lugeda ka see, et randmetugi on klaveriga ühes tükis.

Väärikat üldmuljet kipub pisut rikkuma odavõitu ja läikimakippuv ühenduskaabel.

Minule isiklikult selline minimalism või isegi spartalikkus sobib

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-14

 

Tarkvara

image002
image004
image003

 

Siinkohal pean ma tunnistama, et hoolimata korduvatest katsetest ei õnnestunud mul Deathstalker’it konfigureerida Razer Synapse tarkvara kasutades. Synapse lihtsalt ei näinud või ei tundnud Deathstalkerit ära. Hiljm küll selgus, et probleem asus nagu alati klaviatuuri ja tooli vahelises filtris. Olin lihtsalt esimestel katsetel olnud veidi kannatamatu ning polnud tarkvara installimise protsessi selle legitiimse lõpuni viinud. See tähendab, et proovisin hakata klaviatuuri kasutama peale nö standdardprotseduuri, mis ei hõlmanud endas arvuti mitmekordset restarti jms. Peale täielikku installi aga läks edasine nagu ludinal.

Mulle iseenesest meeldib Razeri tarkvara rohkem kui näiteks Roccati oma. Kuigi viimane pakub ohtralt (isegi keskmise geimeri jaoks isegi liiga palju) sätestamisvõimalusi, siis Razer pilli lõhki ei aja. Võimalusi on täpselt piisavalt ning tarkvara ise meeldivalt intuitiivne. Mugavuselt võrdleksin seda isegi Logitechi tarkvaraga. Roccati puhul meenutan ma muidugi sooja südamega neid arvukaid ja mugavaid eelhäälestusi, mis selle tarkvaraga kaasa tulevad.

Deathstalkeriga saab makrosid salvestada käigupealt, kõik käib kiiresti ja sujuvalt. Asi toimib täpselt nii nagu seda Razerilt oodata võib.

Deathstalkeriga saab makrosid salvestada käigupealt, kõik käib kiiresti ja sujuvalt. Asi toimib täpselt nii nagu seda Razerilt oodata võib.

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-6

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-5

 

 

Kasutamine

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-13

Nagu ma juba alguses mainisin, on minu eelistuseks kõrge klahvikäiguga mehhaanilised klaviatuurid ning membraanklahvidega Deathstalker Essential on põhimõtteliselt selle antipood. Madal klahvikäik ja veel enam, madalad klahvid olid alguses äärmiselt harjumatud kasutada. Näpud tabasid pidevalt valesid klahve. Et aga harjutamine teeb meistriks, siis õppisin ma suhteliselt kiiresti ning kui selle arvustuse alguses olin ma veel suhteliselt kohmakas, siis arvustuse teise kolmandiku juures kirjutasin ma Deathstalkeriga juba sama kiiresti kui oma põhilise Logitech G15 klaviatuuriga. Lõppude lõpuks ei tundunudki malalad klahvid sedavõrd ebameeldivad kui alguses.

Klaviatuur on kompaktne ja madal, mis on iseenesest mugav. Paraku sobib randmetoe suurus kas suurele või väiksemale käele, keskmise suurusega käe jaoks jääb randmetoe serv pisut ebamugavasse asendisse. Asi muutub kui lükata välja klaviatuuri all pesitsevad jalad. Kasutusnurga muutus parandab kasutusmugavust märgatavalt ka minu keskmise suurusega käte jaoks.

Mis veel suurusesse puutub, siis tuleb antud klaviatuuri juures leppida nö väikese Enter-klahviga. Mind isiklikult selle tagasihoidlikud mõõtmed ei häirinud, kuid kindlasti on neid, kes eelistavad suuremat ja mugavamat.

Kompaktsusest hoolimata on Razer varustanud klaviatuuri spetsiaalse nn gaming mode’iga, mis aktiveerub, kui Fn ja F10 klahve üheaegselt vajutada. Se aitab vältida Windows-klahvi ebakohast sekkumist virtuaallahingutesse, kui mängija käsi ootamatult vääratama peaks.

Samamoodi aitab Fn-klahv mugavalt reguleerida helitugevust või heli täielikult summutada ning vahetada lugusid meediamängijas.

 

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-9

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-10

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-12

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-11

 

Kokkuvõtteks

 

Razeri klaviatuurid on vaieldamatult ühed parimad meie planeedil. Nad on hea koostekvaliteediga ja vastupidavad, funktsionaalsed ning ergonoomilised. Erandiks pole ka Razer Deathstalker Essential. Veatult funktsioneeriv raudvara, täiuslik koostöö tarkvaraga, kiire ja mugav sätestamine on Razeri kaubamärkideks ka antud klaviatuuri juures. Selle stiilne välimus sobib suurepäraselt võiks isegi öelda, et paremini, mõne disaineri või tippjuhi mokasse kabinetti kui šabloonse mänguri pizzakarpide ja tühjade mullijoogipurkidega sisustatud ’koopasse’.

Deathstalker Essential on pigem mõeldud rohkem pühendunud mängurile, kui laisale ja mugavale pühapäevamängurile. Mugavate makroklahvide puudumine paneb kesmisest enam proovile kasutaja näpuosavuse eeldades pikemaajalist ja intensiivsemat praktikat.

Membraanklahvid on aga suunatud mänguritele, kes otsivad tavapärasest erinevamaid lahendusi või kes pole lihtsalt rahul tavaliste (sh ka mehhaaniliste) klaviatuuride poolt pakutavaga. Seda enam, et Razer Deathstalker Essential’i hind on profiklaviatuuri kohta vägagi soodne ning .

Isiklikult minu südant Deathstalker Essential siiski võita ei suutnud eeskätt just membraanklahvide pärast. Eelistaksin kiirusele pigem konkreetsemat ja tuntavamat klahvikäiku. Oleks aga see klaviatuur varustatud mehhaaniliste klahvidega, siis vastaks deathstalker Essential nii minu vajadustele kui ka maitseeelistustele.

See arvustus on kirjutatud Razer Deathstalker Essential klaviatuuriga.

tamron-15-30mm-objektiiv-photopoint-gf-700

razer-deathstalker-klaviatuur-digitest-7

 

 

Roccat Sense hiirematt laiendab lahinguvälja

$
0
0

Hiiremati arvustamine võib võhikule tunduda sama lihtne või keeruline kui proovida arvustada käterätikut või põrandavaipa. Millest seal ikka rääkida peale välimuse ja võib olla ka suuruse.

Hiiremattides, vähemalt mängurite omades, peitub aga märksa enam, kui esmapilgul tundub. Terve hulk valgetes kitlites onusid on oma laboratooriumites põhjalikult vaeva näinud, et mängurite hiired libiseksid mattidel nagu klimbid supitaldrikul. Mingil määral võib siin paralleele tõmmata kaitseväes kasutatava kamuflaažiga, mis paistab esmapilgul võhikule ebamääraste värvilaikude kogumina, kuid mille taga on tegelikult tuhandete teadlaste usin töö.

Minu jaoks oli paralleel kaitseväega muidugi kerge tulema, sest minu kätte sattus Roccat Sense Naval Storm.

 

Välimus

roccat-sense-hiirematt-1

Oma sõjakast nimest hoolimata näeb Camo Charge välja pigem rahustavalt kui sõjakalt, sellelt näib õhkuvat mingit new age’ilikku ambienti. Hoolimata isegi mati vasakus ülanurgas asetsevatest sõjalaevade miniatuursetest siluettidest. Viiekümnele sinisele toonile assisteerib suur, kuid tagasihoidlik Roccati lõvisiluett ja väiksem logo koos tootenimetusega vasakus alanurgas.

roccat-sense-hiirematt-2

Olles ise juba aastaid alumiiniummattide veendunud austaja, siis hämmastas Sense mind oma suurusega, kattes mu Roccat Alumic’u resoluutselt nagu vaip. Kindlasti on ka suuremaid hiirematte, kuid 40×28 on vähemalt minu laua jaoks maksimaalne suuruse, millest enamat ma naljalt lubada ei saa. Ning tõenäoliselt poleks suurem hiirepadi ka eriti praktiline, hoolimata üha odavnevast ja kasvavast monitoripinnast. Sest arenevad ka hiired ja sellega seoses kasvab nende DPI.

Pikantse detailina võib siin mainida detaili, et Sense’i on katsetatud hiirega, mille DPI on kuni 16 800! Suure tõenäosusega peavad meie kõigi hiired minema nüüd nurka häbenema. Seega pakub Sense enam kui külluslikult liikumisruumi ka kõige nõudlikumale närilisele. Ühesõnaga näib olevat tegu kaasaegse hiiremati jaoks optimaalse suurusega.

Välimuse alla käib kindlasti ka see, kui sale st õhuke hiirematt on. Roccat rõhutab Sense’i pakendil mitmel korral, et matt on vaid 2mm paksune. Tõsi, mulle meenub siin arvutiaja koidik, kui hiirepadjad olid vaid veidi õhemad nõudepesusvammist. Ok, see oli nüüd väike kunstiline liialdus, kuid ikkagi olid need matid sama paksud kui kodumaise sea pekk.

 

Kasutamine

roccat-sense-hiirematt-6
roccat-sense-hiirematt-7

Minu praegune lemmikmatt Roccat Alumic (loe Roccat Alumic ülevaadet siinsamas Digitest.ee veebilehel) on kahepoolne st üks pool on kiiruse, teine täpsuse jaoks. Sense sellega paraku kiidelda ei saa, sest tema alumine pool on libisemise vältimiseks kummeeritud. Ning paigal püsib matt nagu liimitud. Seda enam, et tegu on vägagi madala matiga (vähemalt võrreldes Alumic’uga).

Ühesõnaga on mati pealispinnal segatud kokku kiirus ja täpsus, muutes mati universaalseks. Ning siinjuures on aus tunnistada, et mulle see universaalsus meeldib. Et valgetes kitlites onud on täinud väga head tööd. Hiir liigub matil meeldivalt kiiresti, jäädes samas ka piisavalt täpseks.

roccat-sense-hiirematt-5

Tänu oma suurusele jätab matt veidi ebakonkreetse mulje st kohati tekib illusioon nagu liigutaksin hiirt lihtsalt lauapinnal. Ja ma pole päris kindel, et see mulle meeldib. Alumic’u kõrgus lauapinnast, eristuvad nurgad muutsid hiire ’lahinguvälja’ võrdlemisi konkreetseks ja seega ka hõlpsamini kontrollitavaks. Mõistagi ei väida ma siin nagu oleks mu Roccat Tyon Sense’i kasutades kontrolli alt väljas. Tõenäoliselt on siin lihtsalt tegu minu harjumusega.

Samuti häirib mind õige kergelt see, et Sense Naval Storm servadest veidi kummi kipub kiskuma. See tähendab et mati ja laua vahele jääb märgatav õhukiht. Reaalselt ja minu mängustiili juures see mingeid probleeme ei tekita, kuid mulle isiklikult meeldiks rohkem, kui matt kenasti lauale liibuks.

 

Kokkuvõtteks

roccat-sense-hiirematt-4

Olles juba aastaid erinevaid Roccati tooteid kasutanud, võib kindlalt öelda, et pettunud pole ma kunagi. Kindlasti on pole ehk kõik tooted olnud 100% täiuslikud, paranemisruumi on pisut kõikjal, kuid kindlasti on tegu mängurividinate koorekihiga, olgu siis tegu hiirte, klaviatuuride või hiirepatjadega.

Roccat Sense on väga hea ja universaalne hiirepadi, mis sobib kenasti kaasaegsete suurte monitoridega. Muidugi, kui on kindlasti vaja eraldi pinda kiiruse ja täpsuse jaoks, siis tuleb otsida midagi spetsiifilisemat. Nagu näiteks Alumic. Sense’i aga kasutavad edukalt ka professionaalsed arvutimängurid, nii et see on igati sobiv ka kohaliku kõrgklassi mängurite jaoks. Nagu seda Digitesti lugejad kindlasti ka on.

Kõik nö ebakohad, millega ma Sense’i kasutades kokku puutusin on pigem minu isiklikud kiiksud, seega mitte eriti objektiivsed ja inimestele, kes pole alumiiniumist hiirepatjadega just kokku kasvanud, võin seda konkreetset Roccat Sense Naval Storm 2mm hiirepatja igati soojalt soovitada.

 

 

Roccat Kave XTD 5.1 – peakomplektide etalon

$
0
0

Roccati tooteid kujutatakse alati kui mängurite unelmat, mis on ühest küljest ka tõsi. Kave XTD 5.1 kõrvaklappide kohta räägiti reklaamtekstis, et need on mõeldud pikkadeks mängusessioonideks. Minul ei ole pikad mängusessioonid vaid tööpäevad – päevad, mille jooksul tuleb olla pidevalt telefoni otsas, töödalda läbi hulk informatsiooni. Ma olen klienditoe ninja. Kas Kave XTD 5.1 on muutunud minu elu kergemaks? Aga produktiivsemaks? Sellest räägime siin. Tehnilised omadused harutas lahti kolleeg Silver enda varasemas artiklis.

 

12 tundi peas

On kordi kui minu tööpäev venitab või venitan ma selle ise pikaks, et mugavas keskkonnas tööväliste asjadega tegeleda. Paar päeva tagasi sai proovitud kõrvaklappe 12 tundi peas hoida, et aru saada kui väga hakkavad need kõrvadele ning kas tegemist ongi tõesti “ära võta kunagi peast” tootega. On küll.

Kave_XTD_pult_pealt2 
Kave_XTD_pult_külg_profiil

Kuigi paljud on öelnud, et nende heliisolatsioon ei ole piisaval tasemel, siis ma leian, et nii ongi parem. Kui mul on vaja kolleegiga vestelda siis lööb ma ühe liigutusega konsoolist nii mikrofoni kui kõrvaklappide heli nulli ning saangi vestluse peetud. Ma ei pea midagi peast võtma ja see mulle meeldib.

12 tunni jooksul pidasin ma lugematu arvu telefonikõnesid, vaatasin läbi kümned videod ning kuulsin Spotifyst sadakond muusikapala, korduvalt vestlesin kolleegidega ning vaid ühe korra võtsin klapid peast – kui päev läbi oli. Ei mingit valutavat pead nagu odavamate vähetuntud tootjatega ega reaalset vajadust päeva jooksul neid peast kiskuda.

Kuigi ma olen kõvasti vaeva näinud, et need kõrvaklapid väsimuse märgid lagedale tooksid ei näi ei korpus ega ükski teine osa väsinud. Hea koostekvaliteet on kindlasti märksõnaks kui maksad kõrvakatete eest 169 eurot. Ja välimus? Minu maitsele võiks tulukesi rohkemgi olla. Näiteks põlev Roccati logo oleks äge ju, aga see on kõigest värvitud sinine.

 

Elu ilma

Kui me endale midagi ostame siis ajapikku kaob ära see “vau”-effekt ja toote tegelik väärtus vajub unustusse. Seepärast loobusin ma samast peakomplektist üheks päevaks. Nagu kuri needus oli just sel päeval rekordiline arv telefonikõnesid. Juba ainuüksi kõrvaklappide peast võtmine ja tagasi panemine iga 2 minuti tagant ajas mul pea valutama. Pealegi prooviks võetud paarikümne eurosed klapid surusid tugevalt kõrvadele ning õhtuks olid viimased valusad.

Nii üllatav oli järsku saada aru, et kõne ajal ma ei saagi helitaset reguleerida suurest rullikust vaid pean telefonitoru seadetes kolama, mis ei olegi nii mugav. “Nagu jalgratast leiutada,” tundsin ma poole päeva pealt. Aga nii ongi. Inimestele, kes räägivad palju telefoniga ent vajavad ühendust arvutiga on Roccat Kave XTD 5.1 ainuõige valik ning kord kui see ära proovida ei kujuta teisiti enam ette ka.

Kave_XTD_avang
Kave_XTD_tugikaar_pikendus
Kave_XTD_elemendid

 

 

Kasutusmugavus ning lihtsus

Suure kasutusjuhendite vastasena ei lugenud ma seda. Need on ju kõigest kõrvaklapid, või kuidas. Aga tuli lugeda. Natukene tuleb ümber harjuda sellega, et sinu helikaart jääb kogu tegevusest kõrvale. Laual seisev juhtkonsool täidab ka selle funktsiooni.

Raske õppusel, kerge lahingus ehk raske seadistada, kerge kasutada. Mida põhjalikumalt asjad ära seadistada seda vähem tuleb hiljem liigutusi teha. Inimesele kes on kasutanud varem Roccati tooteid tuleb seadistamine kindlasti lihtsalt – kasutajaliides on nende tarkvaral alati sama nägu. See ongi ainus, mis on ette heita. Ei ole juht külge ja minekut, aga eks autole tuleb ka kütus sisse kallata enne kui gaasi andmisest kasu on.

 

Kokkuvõtteks

Kui rahakott kannatab, siis ostke endale Kave XTD 5.1 headset ning unustage kõik muu, sest see funktsionaalsus ning mugavus on pakitud väga heasse korpusesse. Olgu siis töö jaoks või koju, on see suurepärane ost.

Ja kuigi ma olin alguses skeptiline ning olin veendunud, et nendest on kasu vaid arvutimängurile kes päev läbi inimesi tapab pidin tunnistama enda eksimust – neid oleks vaja igal meie kontori töötajal.

tl;dr on need kõige praktilisemad kõrvaklapid mis mul kunagi on olnud ning turul olevatest kindlasti kõige mõistlikum ost – kui sulle on tähtis elada enda elu mugavalt.


Samsung Galaxy A5 nutitelefon kui ahvatlev keskklassi tipp

$
0
0

Olles oma tormilised noorukiaastad edukalt seljataja jätnud, olen tänaseks jõudnud arusaamisele, et suurus pole siiski oluline. Pole oluline sõita kõige kiirema ja võimsama autoga, mängida Freecelli kõige moodsama ja võimsama arvutiga, omada kõige suuremat elamispinda või jahtlaeva jne jne. Märksa olulisemad on tõhusus, efektiivsus ning see, et oleks mõnus olla.

Ühineda selle ’kõige-kõige’ võidujooksuga võivad ainult rumalad või friigid. Õnneks või õnnetuseks ei kuulu ma ise sajaprotsendiliselt kumbagi eelmainitud gruppi. Küll aga sobib mulle hästi Apple’i tootefilosoofia, kus täiesti keskpäraste (või ehk isegi veidi madalalmate) tehniliste näitajatega riistvara konkureerib erinevate näitajate ning kasutajakogemuse poolest nutitelefonide täielike tippudega. Lisame siia tippklassi koostekvaliteedi ja disaini ning Apple’i edu polegi enam teab mis eriline saladus.

Samsung on teatavasti algusest peale kopeerinud Apple’i tooteid. Just nimelt tooteid aga mitte mõtteviisi. Samsung Galaxy A5 puhul tundub mulle, et Samsung on oma veast aru saanud ning on asunud kopeerima ka tooteideoloogiat. Samsung Galaxy A5 on esimene Samsungi nutitelefon, mida vähemalt minul oli mõnus kasutada või siis lihtsalt kättegi võtta.

 

 

Välimus

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-152

 

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-202

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-203

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-205

Õhuke ja elegantne. Kui telefoni nö fassaad on tüüpiliselt samsungilik, siis tagakülge katab mõnus sile, matt, kergelt kummise olemisega metall. Minu käes oleval versioonil siis valget värvi. Mõnus katsuda ja mitte eriti libe kasutada. Elegantsi lisab peenike lihvitud alumiiniumist serv , kuhu mahuvad pesad nii SIM- kui ka mälukaardi jaoks, sisslülitamisnupp ja klahvid heli reguleerimiseks, samuti ka pordid USB-kaabli ja kõrvaklappide jaoks.

Samsung Galaxy A5 näeb ühtlasi välja üks väiksemaid 5-tollise ekraaniga telefone, mida ma näinud olen. Tõtt-öelda olin enne tehniliste andmetega tutvumist isegi arvamusel, et tegu ongi vaid 4,7-tollise ekraaniga. Külgedelt on ekraan veetud peaaegu servadeni, mis on küll kena vaadata, aga samas vajab see kasutamisel teatavat harjumist..

Minu jaoks on Samsung Galaxy A5 mingis mõttes isegi fenomenaalne. Võrreldes teiste Samsungi telefonidega muidugi. Selles mõttes, et vastupidiselt teistele Samsungi mudelitele, jätab A5 lähemalt vaadates, veel parem kätte võttes, parema mulje kui kaugemalt või pildi pealt.

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-201

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-300

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-204

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-159

 

 

Tarkvara

Screenshot_2015-02-19-20-37-40
Screenshot_2015-02-19-20-43-34
Screenshot_2015-02-19-20-44-17
Screenshot_2015-02-19-20-46-15

 

Screenshot_2015-02-19-20-43-54

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-400

Taaskord põhjust Samsungi kiita, et on aja jooksul siiski õppust võtnud. Kui veel aastakene tagasi (varasemast ei maksa rääkidagi) olid Samsungi telefonid täis erinevat idamaiselt müstilist bloatware’i,  siis mida aeg edasi, seda märkamatuks selle kohalolek muutub.

Ilmselt on hardcore kasutajate kisa siiski ületanud tootja valuläve, et enamus Samsungi enda rakendustest on nüüd vaid vabatahtlikult allalaaditavad Samsungi enda rakendustepoest. Mõistagi kasutab Samsung juhust ja üritab erinevate funktsioonide kasutamise juures kasutajat oma rakendustepoodi suunata ja see on iseenesest mõistetav ja andestatav. Igatahes Samsungi enda TouchWiz sulandub üha enam märkamatult kokku androidiga ja see on iseenesest tore. Puhtam ja kuivem tunne igatahes.

Mõistagi on Samsungi rakendused ka selle telefoni juures tegevuses, aga vähemalt esialgu tunduvad need suhteliselt funktsionaalsed olevat nagu erinevad turvalahendused, võimalus pihuga üle ekraani libistades ekraanitõmmiseid teha, ülim akusäästurežiim ning muidugi mitmikakna võimalus. Viimane tundub mulle hoolimata 5-tollisest ekraanist suhtelisest ebapraktilisena.

Ainukese nö võõrtarkvarana ’laamendas’ ühel kolmest avaekraanist Flipboardi rakendus. Kuna aga ma ise seda rakendust pea igapäevaselt kasutan, siis erilist meelehärmi see mulle mõistagi ei pakkunud ja selle olemasolu läks Samsungile kirja pigem plussina.

Kui muidu teeniks Samsung seekord minu käest oma tarkvara eest täispunktid, siis miinuseks on muidugi androidi KitKat versioon. Mitte, et see väga vilets oleks, aga Lollipop oli väljas juba enne selle mudeli turuletulekut ning vaieldamatult on ’pulgakomm’ parem versioon kui ’šokolaad’.

Screenshot_2015-02-19-20-46-53

 

enamus Samsungi enda rakendustest on nüüd vaid vabatahtlikult allalaaditavad Samsungi enda rakendustepoest.

 

Kasutamine

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-154

Samsung on siin suhteliselt hästi tabanud täiusliku telefoni tuuma. See tähendab, et telefon peaks tegema, mida vaja, seda peaks olema mugav käsitseda ning muul ajal, kui seda vaja pole, peaks see jääma märkamatuks. Ehk on muidugi viga minu iPhone 6 Plus’is, kuid igatahes selle kõrval jäi Samsung Galaxy A5 püksitaskus suhteliselt märkamatuks. Samuti oli seda igati mugav kasutada ka ühe käega.

Kõik rakendused toimivad sujuvalt, erilist vau-efekti ei ole, aga pole ka mingeid lääge ega viivitusi. Kõik käib täpselt nii nagu peab. Muuhulgas võib kiidusõnu öelda ka telefoni heli kohta, mis on piisavalt vali ja eeskätt puhas.   Ometi on siin kaks teemat, millel tahaks lähemalt peatuda.

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-155

 

Kaamera

Screenshot_2015-02-19-20-52-23
Screenshot_2015-02-19-20-52-31
Screenshot_2015-02-19-20-55-27
Screenshot_2015-02-19-20-57-56

Huvitaval kombel sobis Galaxy A5 kaamera mulle paremini kui viimati testis olnud Samsung Galaxy Note 4 oma. Tõsi, ise kahtlustan ma, et viga oli selle konkreetse telefoni kaameras, mitte selle mudeli omas. Fotod on igatahes täiesti viisakad. Samsungi kohta see tähendab. Isegi värvidega pole enam nii ülepingutatud nagu varem. Selle väite tõestuseks valisin koguni välja ühe eriti hallides toonides pildi. Tõsi, fokusseerimisega kipub pisut kaua aega minevat.

Kaamera tarkvara juures pole Samsung muidugi suutnud südant kõvaks teha, vaid on maksnud lõivu ühe enam tuure koguvale endlitrendile. Nii on telefoni tagakaameral režiim, kus kaamera fikseerib kaamera ette sattunud näo, annab sellest piiksuga teada ning pildistab kahe sekundi pärast. Telefoni ekraanikaamera saab aga endlit tegema panna kaamera ees peopesaga vehkides.

 

20150215_163130 copy
20150219_153312

Tõsi on aga see, et ekraanikaamera endleid võiks soovitada vaid akuutse nägemispuudega inimestele. Pildid on lihtsalt ebareaalselt mudased. Näiteks panoraampilte on teha kerge ja meeldiv.

20150215_163236

 

 

Ekraani ja telefoni suurussuhe

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-153

Teisena tahaks rääkida probleemist, millega ma Galaxy A5 kasutamisel kokkupuutusin. Nagu ma juba eelpool mainisin, jätab A5 oma ekraani suuruse kohta väiksema mulje kui teised 5-tollise ekraaniga telefonid. Ekraani suhe terve esipaneeliga on 71%. See aga tekitas telefoni käsitlemisel teatavad ebameeldivusi kui telefoni hoida mitte servadest, vaid võtta kahe sõrme vahele.

Nii kippusid sõrmed pidevalt aktiveerima kas Tagasi-klahvi või aktiivsete rakenduste loetelu. Aja jooksul muutus see üpris häirivaks. Lisaks osutus telefoni sisselülitus nupp liiga tundlikuks ning aktiveeris taskus lakkamatult ekraani. Lihtsalt liiga sageli.

 

Kokkuvõtteks

samsung-galaxy-a5-nutitelefon-158

Minu jaoks on Samsung Galaxy A5 esimene Samsungi telefon, mille kasutamist ma võiksin kaaluda. Siin pean paraku tunnistama, et Samsung Galaxy Alpha’t ma veel näppima pole sattunud.Ma pole küll põrmugi kindel, et oleksin selle eest nõus välja käima enda vaevaga teenitud eurosid, kuid näiteks töötelefonina oleks see igati aktsepteeritav. Kompaktne disain, tipptasemel koostekvaliteet ja piisavalt hea raudvara tagavad üle keskmise kasutuskogemuse.

Kui eri firmade ühte hinnaklassi kuuluvad nutifonid vms pakuvad suhteliselt sarnaseid võimalusi, siis Samsung Galaxy A5 pakub võrreldes teistega pisut rohkem ja seda just mitte niivõrd tehniliste omaduste, vaid selle kõrgema klassi kasutuskogemuse võrra, mida korralikud materjalid ja koostekvaliteet võimaldavad.

Kuigi telefoni kaamera pildid on üle keskmise, siis nö hardcore fotohuvilisele soovitaks siiski koguda veel veidi raha ja soetada endale veidi parem kaameraga telefon.

Põhiliseks miinuseks selle telefoni juures jäi minu jaoks see, et telefoni tuleb kasutamise ajal hoida servadest. Kuna telefon ise on üllatavalt õhuke ja jätab veidi hapra mulje, siis pidin selle kasutamisel olema üle keskmise ettevaatlik. Aja jooksul võib sellega muidugi ära harjuda, kuid samas võib see ka liiga kurnavaks kujuneda.

Minu jaoks algab telefon sellest tundest, kui ma selle kasutamiseks kätte võtan ja Samsung Galaxy A5 puhul on see tunne igatahes hea. Nii hea, et võin  seda telefoni südamerahuga ka teistele kasutamiseks soovitada. Tegu on ilmselt parima keskklassi telefoniga, mida minul on õnnestunud oma käes hoida.

 

Gitzo Explorer GT2541EX – statiivigurmaanide magustoit

$
0
0

Möödunud sügisel saabus aeg mind üle 10 aasta ausalt teeninud Manfrotto 055 Pro statiiv lihtsamale tööle suunata. Uueks statiiviks sai Gitzo Explorer GT2541EX – neljalüliliste jalgadega süsinikkiust kolmjalg. Tänaseks olen seda kolmjalga saanud juba erinevates olukordades kasutada ja oskan tema omadusi analüüsida.

Et täpne olla, siis Explorer seerias on ka kolmelüliliste jalgadega variant, mille maksimumkõrgus on küll 6 cm suurem, kuid kokku panduna on see tervelt 10 cm pikem. Minu eelistus oli kompaktsus kaasavõtmisel ja seetõttu valisin neljalüliliste jalgadega variandi. Muus osas neil vahet pole.

 

Kerge ja „soe“

Kaks Gitzo Explorer kolmjala head omadust ilmnevad juba kätte võtmisel. Esiteks kaalub süsinikkiud alumiiniumist vähem. Gitzo Exploreri kaal on kõigest 1,84 kg. Minul lisandub sellele veel 0,65 kg ehk vana hea Manfrotto kuulpea 468MGRC2.

Looduses matkamisel on väiksem kaal alati eeliseks. Teiseks juhib süsinikkiud halvemini soojust ehk talvekülmas saab statiivi isegi paljakäsi puudutada. Mugavam on talvel muidugi kinnastega toimetada.

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-1
gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-2

 

Fikseerimisvabadus ja jäikus

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-6

Gitzo kolmjala teeb eriliseks asjaolu, et mitte ühelgi liigendil ei ole kindlalt ette antud seadenurki.

Jalgu saab vahemikus 0-90º fikseerida mistahes nurga alla. Keskposti kaldenurka saab valida lausa 180º ulatuses.

See vabadus on eriliselt mõnus looduses tegutsejale, sest enamasti tuleb kolmjalg seada ebatasasele pinnasele. Keskposti suur liikumisulatus võimaldab toetada ka maapinnale asetatud kaamerat.

 

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-3
gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-55

141207ut008

 

Gitzo Explorer võimaldab toetada kaamerat ka maapinna läheduses.

141207ut017

 

Lehenööbikud kasvavad langenud lehe varrel.Canon EOS 5D Mark II, MP-E65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, f/16, 6 s, ISO 800.

 

150209ut004

150209ut030

↑ Kuusevaiku kinni jäänud koibik. Canon EOS 5D Mark II, EF180mm f/3.5L Macro USM, f/16, 5 s, ISO 100.

 

Fikseeritud liigendid annavad kasutamises veel ühe olulise eelise. Paika seatud kolmjalg moodustab ühtse jäiga terviku, mis omakorda tähendab paremat stabiilsust. Saab julgelt pildistada ka kõrgele tõstetud keskpostiga. Vajadusel saab keskposti otsas asuva konksu külge asetada lisakaalu. Kokku lubab Gitzo statiivile asetada kuni 12 kg raskust.

Jalalülide pikkuse seadmiseks on statiivil keeratavad fiksaatorid. Kes on harjunud tavapäraste „klõpatsitega“, peab veidi kohanema. Aga kohanemine käib kiiresti, sest lahti-kinni keeramiseks piisab poolest pöördest. Suurema käega inimesed saavad kinnises asendis statiivil keerata lahti-kinni korraga kõik ühe jala kolme lüli.

Loodusfotograafi jaoks on oluline, et keeramine toimub vaikselt. See tähendab, et mistahes statiivi asendi muutmine ei tekita liigseid helisid.

 

Jalgade otsikutest

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-7

Keeratavatel jalalülidel on ka üks väike kaudne puudus. Statiivi jalgade otsikud käivad jalgade külge kruviga. Kokku pandud statiivi jalalülisid lahti keerates võib kogemata lõdvaks keerata ka otsikud. Tasub endale sisse harjutada komme alati statiivi kokku pannes kergelt üle keerata ka otsikud. Siis ei teki ebameeldivaid üllatusi. Kindluse mõttes võib otsikute keerme vahele panna tilga kõige nõrgemat keermeliimi (näiteks Loctite 222) ja mured kaovad. Kõige nõrgemat keermeliimi soovitan selle pärast, et kui peaks tekkima soov jala otsikuid vahetada, siis saab ikka lahti keerata.

Kui millegi kallal norida, siis vaikimisi statiiviga kaasa pandud jalgade otsikud on välitingimustes „kõigest“ üle keskmise korralikud. Kuival ja kõval pinnasel toetavad nad hästi. Libedal jäisel pinnasel võivad nad aga paigalt nihkuda. Gitzo pakub siin mitmekesist valikut erinevate otsikute näol. Mulle endale meeldivad kõige rohkem sellised, millel saab kasutada kas naelotsikut või kummiotsikut. Naelad hoiavad kolmjala paigal ka jää peal, parketil tegutsemiseks saab kummiümbrise välja keerata. Ka on kummiümbrise läbimõõt omajagu suur, mis hoiab paremini pehmemasse pinnasesse vajumas.

Kui on vaja eriti suurt stabiilsust, on Gitzol pakkuda ka pikad maa sisse lükatavad piigid, mis kolmjala ka pehmemal pinnasel paigal hoiavad.

 

150212ut006

Lumes statiiv ei libise, kuid jäisel pinnal tegutsemiseks soovitan piigiga otsikuid.

 

Kokkuvõtteks

gitzo-GT2541EX-explorer-statiiv-8

Kokkuvõttes on Gitzo Explorer üks tõeliselt hea kolmjalg, mis rahuldab ka kõige nõudlikuma kasutaja vajadusi. Tõeline magustoit statiivigurmaanidele.

Sony a7 II hübriidkaamera

$
0
0

24,3 megapiksline (täiskaader EXMOR CMOS) sensor koos BIONZ X pildiprotsessoriga, hübriidne autofookus, 5-teljeline kaamerasisene pildistabilisaator, 3” kallutatav ekraan, elektrooniline pildiotsija, WiFi ühendus, puhas HDMI väljund ja 50 Mbps XAVC S koodek videosalvestuseks – pole just paha loetelu nii pisikese kere kohta! Kui siia lisada kõik muud toredad viled ja kellad, mida Sony a7 II hübriidkaamera endas peidab, teeb see silmad ette paljudele konkurentidele samas hinnaklassis.

DSC06479

Esmapilgul tundub Sony a7 II väljast identne teiste a7 perekonna liikmetega. Lähemal vaatlusel ilmneb, et a7 II-l on hoopis teise kujuga käepide. Arvestades kere väiksust on pikemalt väljaulatuv käepide väga hea edasiarendus ja aitab aparaati kindlamini peos hoida. Kaamera sisse/väljalülitusnupp ühes päästikuga on nüüd sellesama käepideme kohale liigutatud.

a71

Tundub kaamerat käes hoides loogilisem küll, samas päästiku alla, uue käepideme külge viidud säri muutmise ketas oli jällegi seletamatult harjumatu koha peal. Esimestel kasutuskordadel ei tahtnud nimetissõrm pimesi seda kuidagi üles leida. Eks ta harjumise asi ole.

a73

Nuppude seesugune ümberpaigutamine jättis veidi kaamerapealset pinda vabaks ning nüüd on ühe asemel kaks kasutaja poolt seadistatavat otseteenuppu kohe päästiku juures olemas.

Muutused kaamera tagaküljel on marginaalsed.

 

Sony a7 II reaalses kasutuses

Selle fotoka kõlavaim müügiargument on kahtlemata 5-teljeline keresisene pildistabilisaator, mis töötab nii pildistamisel kui filmimisel.

a72

Teisisõnu tähendab see seda, et ka ilma stabilisaatorita objektiividega on võimalik selle kaameraga tavalisest paar astet aeglasematel säritustel käest nõelteravaid pilte teha. Abiks näiteks neile, kel vaja tihti nadides valgusoludes pilti teha ning statiivi kasutamine põhjusel või teisel kõne alla ei tule.

DSC06480

Tõsi, “täie raha eest” töötab keresisene stabikas nende torudega, mis kerele vajalikku infot – näiteks objektiivi fookuskaugus või pildistatava objekti kaugus – edastavad. Vanemate objektiividega pildistades saab see-eest kaamerale ise fookuskauguse sisestada, et liikuv sensor olukorrale vastavalt käituks.

Allolev prooviklõps on tehtud käest 200mm pealt, säriajaga 1/10s. Sellest järgmine pilt on 100% väljalõige samast kaadrist. Täitsa töötab.

tele_1
tele_2

Kuigi ülalräägitu kehtib ka videovõttel, ei maksa siin kohe šampust välja valada. Jah, käest filmides ja kaamerat mitte üleliia agaralt ühelt objektilt teisele tõmmates saab väga häid ja kena, stabiilse pildiga kaadreid. Samas, kui olukord nõuab kiiremat reageerimist ehk kaamera liigutamist, on pildis selgelt näha kuidas stabilisaator veidi “pildist maha jääb”, st. videosse jääb stabika tööle iseloomulik jõnks. Kui pildistamise juures ei ole sellest lugu, siis videos asi just kena ei paista, eriti kui seesuguseid jõnkse ühte klippi palju satub.

Sony a7 II videoosakonna tehnilised näitajad on paljulubavad – 50 Mbps XAVC S koodek ning S-Log 2 võimalus teeksid temast justkui kõrgema liiga mängija. Kahjuks ei küündi a7 II videokvaliteet “noorema venna” Sony a7s-i tasemele. “Vanad head” aliasing ja moiré on paraku mõlemad  esindatud. Kui need silma ei riiva või neid märgata ei oska, on pilt muidugi maasikas. Filmimisel tuleks vaid hoiduda kaameraga liigsest rapsimisest, sest rolling shutterist tingitud “tarretiseefekt” on kiire kauneid kaadreid rikkuma. Probleem, mis kahjuks kummitab kõiki Sony a7 sarja keresid.

DSC06484

Kuigi a7 II-l on kirjade järgi eelkäijaga võrreldes 30% kiirem autofookus, ei ole see kaamera siiski kiirelt ja etteaimamatult liikuvate objektide jäädvustamiseks parim valik. Näiteks mänguhoos ringisiblivate laste seeriast jäi kettale alles suhteliselt väike protsent teravaid kaadreid. Autofookuse täpsusele ei ole samas midagi ette heita – rahulikult liikuvate või seisvate motiivide puhul oli teravus alati täpselt õiges kohas.

 

DSC06483

Veidi häiris ka see, et piltide kaamerast vaatamisel 100% peale ülessuurendamine on endiselt aeglane nagu paljudel vanematel Sony fotokatel, mida proovinud olen. Ei saa öelda, et seepärast mõni asi tegemata jääb, kuid kui pildistamine on ajakriitiline, muutuvad sellised pisiasjad lihtsalt tüütuks.

Tänu sisseehitatud WiFile on Sony a7 II-e võimalik juhtida ka üle nutiseadme. Samuti saab erinevatesse seadmetesse otse kaamerast pilte või videoklippe lähetada. Pisikese raha eest on võimalik kaamerasse töö mugavamaks muutmiseks tirida  tarvilikke äppe, nii on näiteks olemas väga eeskujulik time lapse-i rakendus, mis lisaks õige intervalli hoidmisele tehtud kaadritest kaamera sees ka videofaili valmis toodab.

 

DSC06478

Sony ei anna endiselt a7 seeria kaameratega kaasa üht elementaarsemat tarvikut – akulaadijat. Seega, kui just seda ostu eraldi ei tee, käib aku laadimine USB kaabliga läbi kaamera. Muidu nii pädeva kaamera juures tundub see lihtsalt jabur.

 

DSC06496

 

 

Keerame tundlikkust juurde

Selge on see, et Sony a7s-i tasemel müravabasid kaadreid ei ole topelt piksliarvuga sensorilt mõtet oodata. Aga kõige halvem see tulemus ka ei olnud. ISO 12800 ja 25600 kasutamisel tuleb lihtsalt arvestada, et väga ilusaid suuri trükke neist ilmselt ei tee. Kui seda müra sealt ka tarkvara abil vähemaks saab, kaob (ja on suurel määral juba nagunii kadunud) ka vajalik detail.

Allolevad pisipildid on suuremaks klikatavad.

isosuur

iso100

iso200

iso400

iso800

iso1600

iso3200

iso6400

iso12800

iso25600

 

Sony a7 II näidisfotod

_DSC040055mm, f/1.8, 1/25s

_DSC028655mm, f/1.8, 1/250s

_DSC031055mm, f/1.8, 1/125s

_DSC035255mm, f/1.8, 1/50s

_DSC035755mm, f/2.8, 1/50s

_DSC0393200mm, f/4, 1/25s

_DSC036655mm, f/1.8, 1/200s

 

Plussid ja miinused

DSC06494

+ 5-teljeline kaamerasisene pildistabilisaator
+ superhea digitaalne pildiotsija
+ eeskujuliku detaili ja värviedastusega 24 megapikslised RAW failid
+ stiilne ja kompaktne kere
+ peaking ja zebra funktsioonid videovõttel
+ 50 Mbps XAVC S videokoodek koos S-Log 2 võimalusega
+ puhas HDMI väljund

- akulaadija puudumine kaamerakomplektist
- ikka veel pisut aeglane jälgiv autofookus
- videovõtte alustamise nupp endiselt tõsiselt halva ja ebamugava koha peal
- tehtud piltide sissesuuminime kaameras aeglane
- hoomatav aliasing ja moiré videovõttel

 

Kokkuvõte

DSC06477

Sony on taaskord ühe väga korraliku pildimasinaga maha saanud. Tõsi, tegu ei ole just parima valikuga näiteks spordi või eluslooduse pildistajale – siin jääb a7 II-e jälgiv autofookus veidi aeglaseks. Samuti tasuks pigem a7s-i poole kiigata, kui kaamera ostetakse peamiselt videotöödeks. Võib-olla väikese liialdusega, aga põhimõtteliselt kõigi muude (foto)tööde jaoks on Sony a7 II väga aus valik.

Tasub vaid silmas pidada, et koos kaamerakomplektiga on tark soetada ka eraldi akulaadija ning paar varuakut, sest Sony akud istuvad laadijas kaua ning need kered juba oskavad akusid kiirelt tühjaks imeda!

Sony a77 II

$
0
0

24,3 megapiksline Exmor APS HD CMOS sensor, kaamerasisene pildistabilisaator, poolläbipaistev fikseeritud peegel, 3-tolline kallutatav LCD ekraan, 12 k/s sarivõte, WiFi võimalus, pädev ja kiire autofookus videovõttel – need ja veel hunnik Sonyle omaseid väikeseid kellasid ja vilesid – ja ei olegi üldse paha diil nii umbes tuhande euro eest.
Välimuselt on Sony a77 II üks korralikult nuumatud põrsake. Seda on tunda ka kaamerat kätte võttes – raske ja hästi peos istuv kere äratab usaldust. Ühtlasi tasub kohe ära öelda, et niisama näpu otsas rippuva “jopetaskukaameraga” mis igal pool märkamatult kaasas käib, siin tegemist ei ole. Mitte, et Sony oma nö. profiklassi fotokat disainides seda üldse silmas pidanud oleks, aga tänapäeval, kui väga head pilti ja videot tegevad kaamerad järjest väiksemaks võlutakse, väärib see igaks juhuks äramärkimist.

22
Sony a77 II on poolläbipaistva ja fikseeritud peegliga kaamera, mis võrreldes näiteks sama tootja hübriidkaameratega annab tuntava eelise autofookuse kiiruses, asetades ta samasse kategooriasse “päris” peegelkaameratega. Poolläbipaistev peegel tähendab samas muidugi seda, et sensorile jõuab vähem valgust, ning kõrged tundlikkused on mürasemad. Kas Sony a77 II autofookus aga liikuvaid objekte läbi kuulipildujaliku sarivõtte ka teravana hoida suudab, on juba omaette teema.

 

DSC06386Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/200s, f/2.8, ISO 100

 

Allolev pisipildiseeria salati lõikumisest küllaltki kontrastsetes valgusoludes andis 14-pildisest seeriast täpselt pooled nõelteravad pildid. Teisel poolel kaadritest oli fookus jõudnud ette- või tahapoole jooksu panna või olid nad lihtsalt üle kaadri ebamääraselt pehmed.

sariv6te

 

Tõsi, tegemist ei ole just teab mis kerge ülesandega misiganes kaamera jaoks. Lihtsamatel testidel, näiteks otse kaamera suunas jooksev laps, oli eksimise protsent väiksem. Küll esines natukene fookuse “saagimist” ka vähe liikuvaid objekte sarivõtte ja jätkuva teravustamise režiimil pildistades. Autofookuse kiirus ja uuestifokusseerimine on siiski timmitavad ning katse-eksituse meetodil saab veaprotsendi enda käe järgi ja konkreetseid vajadusi arvestades kindlasti väiksemaks sättida.

 

33

 

Võib-olla oli tegu konkreetse (demo)aparaadi probleemiga, aga kaamera tagaküljel asuv joystick  ei saanud tihti aru kuhu suunda ma teda parajasti muljusin, nii et näiteks menüüdes vasakule-paremale seigeldes tuli tehtud vajutusi sageli korrata.

 

DSC06427Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/80s, f/2.8, ISO 200

 

 

Nagu juba ütlesin, on Sony a77 II puhul tegemist väga kiire sarivõttega kaameraga, kuid peale pikki kaadrivalanguid on päris tüütu puhvri tühjenemist ja piltide kaardilekirjutamist oodata. Ka kiire mälukaardiga võttis see üksjagu aega ning miskipärast meenusid kohe katsetused vanemate Sony “suurte fotokatega”. Muud operatsioonid, sh. piltide suumimine, on a77 II-l küll märgatavalt kiiremad.

 

DSC06445Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/40s, f/2.8, ISO 800

 

Vähekontrastsetes oludes suutis a77 II üllatavalt kiiresti ja täpselt fokusseerida, vt. näiteks ülalolevat leivapilti. Siiski, pildikvaliteedist rääkides, nadide valgusolude sõber Sony a77 II ei ole. Allolev klõps on tehtud hämaras ruumis, tundlikkusel ISO 6400. Nagu suurelt pildilt näha, on peenem detail pildist kadunud ja asendunud värvimürase mudruga.

 

DSC06475Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/40s, f/2.8, ISO 6400

 

Kelle jaoks kiire ja täpne autofookus videovõttel olulised, sobib see kaamera hästi. Peab ütlema, et proovitud Sonydest (ja neid ei ole vähe) käitus a77 II selles osakonnas kõige eeskujulikumalt. Valitud fookuspunkti all olevad objektid hoiti kenasti teravad, objekti kauguse muutumisel või asendumisel teisega reageeris kaamera kiirelt ja täpselt. Video kvaliteet iseenesest midagi märkimisväärset ei ole, kuid näiteks sama hinnaklassi Canoni peegliga võetud videost tundusid a77 II failid suts teravamad ja detailsemad.

 

DSC06470Sony DT 16-50mm f/2.8 SSM, 1/320s, f/2.8, ISO 100

 

Sony a77 II-l on olulisi eeliseid sama hinnaklassi traditsiooniliste peegelkaamerate ees, eriti videovõttel. Samas ei saa mööda vaadata ka eespool mainitud miinustest. Enne lõplikku ostuotsust soovitan kaamerat kindlasti poes oma käe ja silmaga proovida!

Datakam G5 City – pardakaamerate kuningas või vähemalt Geländewagen

$
0
0

 

Ilmselt tänu Euroopas kehtivale Rooma õigusele pole Eestis, erinevalt Venemaast, autokaamerad veel kuigivõrd levinud. Hoolimata Youtube’i ahvatlustest kasutavad neid pigem professionaalsed autojuhid, kes veedavad rooli taga enamuse oma päevast. Tõenäosusteooria järgi on neil lihtsam suurem võimalus sattuda avariisse ja seega võib neil olla pardakaamerast ka praktilisem kasu kui juutuubi ülesriputatud naljakast liikulusvideost.

Reaalne elu ja reaalselt ohtlikud olukorrad aga ei sõltu alati selle arvustuse lugeja potentsiaalselt veatust juhtimisoskusest, sest meie liiklus on täpselt nii tugev nagu selle kõige nõrgem lüli ning ilmselt on igal seda lugeval autojuhil lülide nõrkuse teemal kogemusi rohkem kui küll.

Igatahes õnnestus selles ülevaates üle vaadeldava autokaameraga jäädvustada olukord, mis oleks teise poole süü läbi äärepealt päädinud laupkokkupõrkega. Õnneks polnud vaid kiirus selleks veel piisav. Seda olukorda võib huviline näha näidisvideol siinsamas allpool.

Kuna autoaken oli parajalt porine, on pilt pisut udune aga pakub põnevust sellegipoolest. Pildikvaliteedi juures peatume allpool.

Antud vahejuhtum pani allakirjutanud igatahes sügavalt mõtlema pardakaamera soetamise peale. Seega võib vajadus korraliku pardakaamera, nagu seda on Datakam G5-CITY, järgi tekkida igal autojuhil sõiduoskustest sõltumata.

Ehkki antud pardakaamera on ilmselgelt üks professionaalsemaid, mida ma käes olen hoidnud, siis antud arvustuses lähtun ma pigem tavakasutaja kui näiteks logistikafirma arendusjuhi vaatevinklist.

Tegelikult on erinevaid võimalusi kaamera peenhäälestamiseks sedavõrd rohkelt, et antud arvustuse formaat võimaldab käsitleda neist vaid murdosa ning kaamera täielikuks ülevaateks oleks vaja kirjutada raamat või teha teleseriaal.

 

Komplekt

datakam-autokaamera-150

Datakam G5 oli selle ülevaate kirjutamise ajal saadaval kolmes erinevas versioonis. Videokvaliteet on kõikidel kaameratel identne. G5-CITY PRO ja G5-CITY MAX on muus osas identsed – MAX versioonile on lisatud lihtsalt komplekti kaks 32GB mahutavusega mälukaarti. G5-CITY (hallis karbis) versioon on ilma GPS-ita.

Hiljuti on Datakami suguvõssa lisandunud ka G5 REAL mudelid – GPS-iga ja ilma. REAL mudelid erinevad CITY kaameratest objektiivi poolest. Kui CITY objektiiv on 130-kraadise vaatenurgaga selleks, et kaadrisse mahiks võimalikult palju eesmist ala, siis REAL objektiiv on pisut kitsama 110-kraadise vaatenurgaga – selleks, et autonumbrid ja muud detailid oleks paemini näha.

Siin ülevaates oli lähima vaatluse all ja kasutuses Datakam G5-CITY MAX versioon.

Datakam G5-Max  pakend on soliidne nagu mõnel kallimapoolsel käekellal. Kompaktsesse ja läbipaistvasse plastkarpi mahub lisaks kaamerale veel ohtralt komplekti kuuluvat lisavarustust:

  • iminapaga kaamerahoidik
  • kleepribaga kaamerahoidik
  • kaheosaline nailonist pakend (mida kasutusõpetuses peenelt kandekohvriks kutsutakse)
  • kahe(!) USB-pordiga laadimisadapter
  • pikem USB-juhe kaamera ühendamiseks toiteallikaga (auto sigaretisüütajaga)
  • tavaline lühike micro-USB kaabel
  • kaks 32Gb mälukaarti
  • kasutusõpetus
  • mikrokiust lapp kaamera optika puhastamiseks.

See, et laadimisadapter on varustatud mitte ühe vaid kahe USB-pordiga on eriti kiiduväärne, sest tihti vajab samast toiteallikast energiat ka auto GPS või tahab laadimist nutitelefon või –tahvel. Samuti on meeldiv fakt, et selle mudeli puhul ei ole koonerdatud mälukaartidega.

datakam-autokaamera-12

_MG_9979

datakam-autokaamera-1

 

 

Välimus

datakam-autokaamera-3

 

datakam-autokaamera-5

datakam-autokaamera-10

Datakam G5- Max’i välimus on meeldivalt soliidne ja kompaktne. Isegi veidi võidusõiduauto või vähemalt BMW esteetikaga. Pikliku ja kitsana ei võta see esiklaasil eriti palju ruumi ega mõju mingilgi moel segavalt.

Mõistagi kaasneb kompaktse kujuga ka pisem ekraan, kuid olgem ausad – Datakam G5-Max on eeskätt mõeldud ju salvestamiseks, mitte salvestatu taasesitamiseks. Seega puudub suurema ekraani järgi igasugune reaalne vajadus. Nii näitas G5-Max sõidu ajal ekraanipildi asemel hoopis sõidukiirust

Plastist korpusest hoolimata tundub kaamera käes igati tihke tükina tänu keskmisest korralikumale koostekvaliteedile.

Professionaalset välimust lisavab kaamerale objektiivi varjuk. See oneemaldatav, valmistatud pehmemapoolsest kummist ja hoiab ära otsese päikesevalguse langemise terava nurga alt objektiivi esiläätsele, tagades nii hea pildikvaliteedi ka külgvalguse korral. Soodsamatel autokaameratel sellist päikesevarjukit objektiivi küljes pole.

datakam-autokaamera-4

datakam-autokaamera-11

datakam-autokaamera-2

Kaamera kinnitamiseks on kaks võimalust. Iminapaga kinnitus on mõeldud ajutisemaks lahenduseks. Väiksem ja diskreetsem kinnitub liimiribaga ja on n.ö permanentsem lahendus. Sellega on näiteks hea kaamerat statsionaarselt esiklaasi üleserva tagasivaatepeegli varju, paigutada. See on ka tootja ametlik soovitus, mida siinkirjutaja siiski eiras, paigutades kaamera iminapaga aluse abil klaasi alumisse ossa, et vältida auto lae alt ripnevat kaablit.

Pealkirjas võrdlesin ma Datakam G5-Max’i Mercedes Benzi maineka Geländewageni ehk siis G-seeriaga, kus on funktsionaalsus ühendatud küllusliku luksusega. Datakam G5-Max oma võimalusterohkusega meenutas just seda legendaarset kõikjalsõitjat. Aga alustagem algusest.

 

 

Kinnitamine ja esmane sisse lülitamine

datakam-city-max-autokaamera-108

 

Paigaldamine on põhimõtteliselt lihtne. Eriti lihtne on muidugi liimkinnitusega paigaldus, vaakumkinnitus seevastu vajas veidi nuputamist. Kellel aga on seda tüüpi kinnitustega varasemaid kogemusi, siis ei tohiks siin midagi keerulist olla.

Liimkinnitusega kaamerahoidik sobib olukorras, kus kaamerat kasutatakse vaid ühes sõidukis, kui aga sõiduvahendeid on mitu, siis on mõistagi arukam kasutada vaakumkinnitusega alust. Mõistagi aga võib varustada ka kõik oma sõiduvahendid liimkinnitusega kaamerahoidikuga, mis on saadaval suhteliselt soodsahinnalise lisavarustusena.

Mõistagi võiks siis selle statsionaarse kinnituse juurde paigaldada ka toitejuhtme, mille pikkusest peaks piisama küll igale masstoodangus olevalt sõiduautole või tarbesõidukile. Juhe ise on suhteliselt peenike ja piisavalt diskreetne, et sobida ka eksklusiivsemasse interjööri.

Kui hoidikud paigaldatud ja juhtmed veetud, siis edasine kasutamine on lihtsaimast lihtsam. Kinnita vaid kaamera neodüümmagnetiga varustatud hoidikule (piisab vaid kaamera ´tõstmisest hoidiku juurde kui hoidik magneti jõul kaamera oma pessa tõmbab) ning ongi korras. Toitekaabel kinnitub mitte kaamera vaid hoidiku külge nii et autost väljudes saab autokaamera lihtsalt ühe kerge liigutusega magnetipesast välja tõmmata. Ellu ärganud pardakaamera tervitab salongisviibijaid, soovides neile sulnil naisehäälel head reisi.

Kaamera osutus üldse üllatavalt jutukaks, jagades kõlaval häälel oma teadmisi üle terve autosalongi. Mis kõige parem aga, et täiesti puhtas ja aktsendivabas eesti keeles. Kaamera tervitab, jätab nägemist, teavitab võimalikest politsei kiirusekaameratest, GPS ühenduse saavutamisest ning kui töötav kaamera mu töntside sõrmede vahel kogemata autopõrandale libises, siis andis naisehääl resoluutselt teada, et fail on lukustatud.

Kaamera tervitab, jätab nägemist, teavitab võimalikest politsei kiirusekaameratest, GPS ühenduse saavutamisest ning kui töötav kaamera mu töntside sõrmede vahel kogemata autopõrandale libises, siis andis naisehääl resoluutselt teada, et fail on lukustatud.

Kiiruskaameratest, ohtlikest ristmikest, raudteeülesõitudest teavitamine põhineb SPEEDCAM andmebaasile, kuhu on sisestatud Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Poola, Saksamaa, Taani, Venemaa ja Ukraina kaardid..

datakam-autokaamera-13

Kaameraga kaasas olev adapter on soliidsest metallist ja kahe USB pesaga

datakam-city-max-autokaamera-109

 

Salvestamine

datakam-city-max-autokaamera-102

Toiteallikaga ühendatud kaamera hakkab automaagiliselt tööle peale mootori käivitamist ning filmib kuni mälukaardi või –kaartide täitumiseni, peale mida hakkab kronoloogilises järjekorras üle salvestama vanemaid lindistusi. Kuigi minu käsutuses oli 2x32Gb mälumahtu, siis täitusid need üpris kiiresti, kuna valisin lindisturežiimiks maksimaalse FullHD kvaliteedi ehk siis 1920×1080.

Kaks mälukaardipesa pole aga lihtsalt mugavusfunktsioon või mõeldud lihtsalt mälumahu suurendamiseks. Tegelikkuses saab ühes pesas asuva kaardi sisu kopeerida teisele, teha niiöelda tagavarakoopia. Kui ehk Eestis see nii oluline polegi, siis näiteks Venemaal võib seadusesilmadele üle antud mälukaart koos eluliselt olulise sisuga vägagi kergelt sealses bürokraatia masinavärgis kas tahtlikult või tahtmatult kaduma minna ja siis kindlustab üks ekstrakoopia selle omaniku seljataguse.

Salvestusrežiim oli vaikimisi seadistatud nii, et video salvestati viieminutiliste lõikudena, mille suurusteks sai 700Mb. Salvestatava klipi pikkust on mõistagi võimalik reguleerida ühest minutist kuni tunni ajani.

Lisaks maanteel toimuvale salvestab kaamera vastavalt omaniku soovile ka sõidukiiruse, asukoha kaardil ning kasvõi salongis toimuva vestluse apgreidides nii kaamera pigem teatavaks ’mustaks kastiks’, millega on tavaliselt varustatud lennumasinad. Igatahes oli tagantjärele isegi põnev jälgida lisaks filmitule ka kaardilt nii oma liikumistrajektoori ja kiirust.

datakam-autokaamera-100

datakam-autokaamera-101

 

 

 Polarisatsioonifilter kõrvaldab autoklaasi peegeldused

datakam-autokaamera-7

 

Datakam kaameraga on komplektis kaasas väike ümara kujuga tume klaasitükk. See on polarisatsioonifilter, mis tuleks – eriti just suvisel ajal kui päikesevalgust palju on, kinnitada objektiivi ette. Polarisatsioonifiltri eesmärgiks on kõrvaldada (eriti just päikeselisel päeval) auto esiklaasile tekkivaid peegeldusi ja muuta seega videopilt autost väljaspool toimuvast selgemaks. Polarisatsioonifilter ei ole mõeldud teiste autode klaasidelt peegelduse kõrvaldamiseks (selleks et näiteks vastutulnud sõidukites istuvaid isikuid registreerida) vaid sõitu salvestava auto esiaknalt peegelduse kõrvaldamiseks.

Pärast polarisatsioonifiltri objektiivi kummist varjuki taha kinnitamist ja enne salvestama hakkamist tuleks see filter keerata sellise nurga alla, kus see peegeldust maksimaalselt pärsib. Seda on lihtne teha, kui lükkad valge paberi armatuurlauale kaamera alla ja keerad filtrit objektiivi ees ringiratast sellisesse positsiooni, kust aknale langev peegeldus kõige vähem näha on. Vaata videost:

 

 

Pildikvaliteet

datakam-city-max-autokaamera-100

Youtube on teatavasti tulvil erinevatest seikluslikest autode pardakaamerate poolt jäädvustatud olukordadest, millel kõigil on üks ühine nimetaja – vilets kvaliteet. Kui ehk situatsioonid ja klippides osalevate autode margid on valdavalt arusaadavad, siis sellega tihtilugu asi ka piirdub. Datakam G5 autokaamera Full HD režiim lubab aga mälukaardile jäädvustada kasvõi teiste sõiduvahendite registreerimisnumbrid või juhtide näoilmed muutes nii potentsiaalsete paharettide vastuväited viljatuks. Seda muidugi siis, kui kui vaatenurk on õige ja valgust piisavalt.

Head peegelkaamerad salvestavad tavaliselt videot andmesagedusega 24 või 28 mbps. Datakam video maksimaalseks andmesageduseks on 20 mbps. See on autokaamerate maailmas ülikõva näitaja ja lubab sellelt autokaameralt head pildikvaliteeti.

Datakam video maksimaalseks andmesageduseks on 20 mbps. See on autokaamerate maailmas ülikõva näitaja

Mis valgustundlikkusse puutub, siis võib Datakam  G5-Max uhkustada f/1,6 avaga objektiiviga, millest on kindlasti kasu meie hämarapoolses kliimavöötmes või öisel sõidul, kus ka probleemid on kergemad tekkima. Kuid vaatame nüüd, kas tehniliste omaduste tulevärk ja kvaliteetse videopildi lubadused ka paika peavad:

Datakam G5 autokaamera pildikvaliteedi võrdlus päeval:

Selles videos võrdleme Datakam G5 kaamerat ühe teise tootja 139-eurose pardakaameraga. Klipist (lülita alt paremalt sisse kvaliteet 1080p ja klõpsa video täisekraanile) on näha, et mõlemad kaamerad teevad korralikku teravat pilti. Datakam`il ei ole aga pildikvaliteedis sellist eelist nagu võiks reklaammaterjali järgi loota. Pigem on teise autokaamera filmitud videol objektid – objektiivi kitsama nurga tõttu – teravamadki.

Datakam G5 autokaamera pildikvaliteedi võrdlus öösel:

Öösel filmimine on pardakaamerate jaoks väga keeruline sest pisike sensor peab hämaras valguses kiiret videot filmides suutma detaile võimalikult teravana jäädvustada. Võrdlusvideost näeme, et Datakam ja võrdluskaamera on taas väga sarnase pildikvaliteediga. Võrdluskaamera on kitsama objektiivi tõttu isegi pisut detailsema pildiga. Datakam objektiivi vaatenurk on nimelt 130 kraadi. Äsja on Datakam valikusse tulnud ka kitsama 110-kraadise vaatenurgaga Datakam G5 Real, mis on mõeldud just autonumbrite ja muu detaili paremaks salvestamiseks.

 

 

Taasesitamine – Datakam Player

Screenshot-2015-05-15-18.47.41

Kõikide nende põnevate andmete taasesitamiseks tuleb kaameraga kaasa ka spetsiaalne programm Datakam Player. Täpsemalt istub see kaamera mälukaardil  -seda pole vaja installeerida – peale klõpsates peaks see kohe käivituma. Minu Win 8.1 kohta aga teatas mälukaardil olev tarkvara, et ta seda Windowsi versiooni ei toeta, kuid www.datakam.ee kodulehelt tõmmatud versioon hakkas tööle vähimagi tõrketa.

Kaamera enda tarkvara pakub võimalust kõiki andmeid turvaliselt krüpteerida, et kasutaja privaatsed andmed ei satuks võõraste silmade alla, kuid minu paarinädalase prooviperioodi ajal puudus mul näidisvideote krüpteerimiseks igasugune vajadus. Samuti ei kasutanud ma ka tootja poolt pakutavat parkimisrežiimi, mis jäädvustab kaamera ees toimuva siis, kui te ise autost eemal olete. Kuna aparaadil on siiski keskmise nutitelefoni hind, siis ei söendanud ma kuidagi seda autosse omapead jätta. Veel vähem siis esiklaasile kõigi möödujate silma alla. Kuigi toote kodulehel lubatakse, et pardakaameral on äärmiselt märkamatu välimus, siis mina pidasin targemaks karta kui kahetseda.

 

Plussid ja miinused

 

Plussid

Funktsionaalsus (hetkekiiruse näitamine, teavitused kiirustkaameratest, kiiruspiirangutest jne)
+kaks mälukaardipesa koos mälukaartidega
+eestikeelne kasutusõpetus ja tarkvaraline tugi
+mitmekülgne ja peensusteni sätestatav tarkvara
+väärikas ja stiilne välimus
+lihtne paigaldus ja mugav kinnitus
+GPS-ühendus ja andmete salvestus
+eestikeelsed häälteavitused
+andmete krüpteerimine
+parkimisrežiim
+võimalus kasutada veebikaamerana (Skype)
+temperatuurikindlus (-25 kraadi kuni +50 kraadi)
+video ja foto samaaegne salvestamine
+esmaklassiline ja tugeva valgusjõuga optika
+Full HD 20 mbps salvesturežiim
+ kuni 12Mp fotoresolutsioon

Miinused

-väike ekraan
-mitte väga intuitiivne kasutajaliides
-sätete jooksvaks muutmiseks tuleb kaamera aluselt eemaldada
-kõrge resolutsiooniga kaasnevad suured mälumahud

 

Kokkuvõtteks

datakam-city-max-autokaamera-101

 

Datakam G5-Maxi võimalused on ilmselgelt mõeldud eeskätt professionaalidele – kas logistikutele või teistele, kes mingil põhjusel vajavad oma sõidukite liikumise kohta võimalikult palju ja täpset infot. Või siis inimestele, kes tahavad oma raha eest saada lihtsalt parimat. See tähendab võimalikult palju erinevaid vilesid-kellasid.

Olles ise selle viimase koolkonna esindaja, siis soovitaksin soojalt seda kaamerat kõigile, kes väärtustavad oma elu piisavalt, et seda Full HD resolutsioonis jäädvustada.  Pakutavate võimaluste poolest meenutab kaamera tõepoolest pigem nn musta kasti kui tavalist pardakaamerat.

Pildikvaliteedi poolest – nagu ülal võrdlusvideote abil nägime – pole väga vahet milline 100+ eurot maksev kaamera sul armatuurlaual salvestab.  Just funktsionaalsus ja kasutamismugavus on aga need märksõnad, miks Datakam G5 autokaamera on väärt keskmisest kõrgemat hinda.

Nagu öeldud on tegu peaaegu täiusliku pardakaameraga. Pardakaamerate kuninga ehk siis tsaariga, sest tegu on Vene toodanguga. Viimasest faktist hoolimata hämmastab Datakam G5-Max oma koostekvaliteedi ja võimalusterohkusega. Hämmastab mõistagi positiivses mõttes. Ainukesena võiks viriseda mitte kõige nägusama ja intuitiivsema kasutajaliidese üle, kuid kaamera funktsionaalsus kompenseerib selle kuhjaga.

 

 

Samsung S6 Edge on kena, kuid kiiksuga

$
0
0

Häid asju on hea arvustada ning neist kirjutada on hea ja kerge.

Kui aus olla, siis poleks kunagi uskunud, et alustan nii Samsungi telefoni arvustust. Kuigi aegade jooksul on neid minu käest läbi käinud omajagu ning põhimõtteliselt on nende areng viimastel aastatel olnud positiivne: oluliselt on vähenenud varem telefonis laiutanud Samsungi enda rämpsvara, paranenud on koostekvaliteet ja –materjal ning viisakamaks muutunud välimus.

Samsung Galaxy S6 Edge ja tema lihtsam vend Samsung Galaxy S6 on esimesed tõepoolest tipptasemel Galaxy seeria telefonid varasemate mudelite plastises ja kunstnahases reas.

 

Välimus

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-4

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-8

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-11

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-13

 

Välimuse poolest on uus Samsung S6 Edge vaieldamatult üks silmapaistvamaid ja edevamaid hetkel saadaval olevaid telefone. Kaunilt külgedele kaarduv esmaklassiline ekraan ületab oma atraktiivsuselt isegi LG Flex nõgusat ekraani. Ning seda võrdlust ei toonud ma siia asjatult.

Kaunilt külgedele kaarduv esmaklassiline ekraan ületab oma atraktiivsuselt isegi LG Flex nõgusat ekraani.

Kuigi mõlemad tehnoloogilised uuendused demonstreerivad Samsungi ja LG tehnilist võimekust, siis pole neile nö ’uuendustele’ loodud piisavalt sisu, et nende olemasolu õigustada.

Samsungi kumeraid külgi võib põhjendada esteetiliste kaalutlustega, kuid tänapäeva disain eeldab, et välimus oleks ka funktsionaalne. Kumerate külgedega ekraan võib olla küll kaunis, kuid vähemalt esialgu sellele erilist praktilist rakenduse siiski pole.

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-7

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-12

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-14

Küll aga pälvib kiidusõnu telefoni ülejäänud osa – metallraam ja klaasist tagakülg. Minule isiklikult meenutab see pisut sünteesi iPhone 4 & 4S ja iPhone 6 disainist, kus klaasi ümbritseb kumer metallserv.

Sarnaselt iPhone 6-ga turritab kaamera välja ka Samsung S6 tagaküljest, kuid kui iPhone’i puhul tehti sellest vähemalt internetis suur number, siis Samsungi puhul pole seda veel mitte keegi välja toonud. Ehk nagu ütlesid vanad kreeklased – mis on lubatud härjale, pole lubatud Zeusile.

Mind isiklikult ei häirinud tagaküljest väljaeenduv kaamera mitte grammigi ei visuaalselt ega praktiliselt. Nagu ei häirinud mind ka see, et nii esi- kui tagakülg kippusid ehk terake liiga kergesti sõrmejälgi koguma.

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-16

 

Tarkvara

Screenshot_2015-04-08-21-49-07
Screenshot_2015-04-08-21-52-43
Screenshot_2015-04-08-22-01-26
Screenshot_2015-04-08-21-50-29
Screenshot_2015-04-08-21-49-43

Tegelikult võiks iga telefonitootja teha igast oma mudelist kaks versiooni – ühe, millele installib oma kasutajaliidese ja kõik oma viled ja kellad, ning teise, millel on võimalikult puhas Android. See rõõmustaks võrdselt nii nö edasijõudnud kasutajaid kui ka dumbuser’eid. Igatahes rõõmustab tuhandeid ja isegi miljoneid kasutajaid maailmas see, kui Samsung, LG, HTC jt oma nö kasutajaliidest ja sellega kaasneva pahna kogust kärbivad.

Samsung on siin teinud väga head tööd. Võrreldes varasemaga on kadunud terve kuhi kasutut kraami ning alles jäänud vaid mõned idamaised tarkvaravigurid, millest ehk tõepoolest kasu võib olla. Nagu näiteks pisut pealetükkiv, aga samas suhteliselt vähenõudlik Samsungi fitness rakendus, otsekõne funktsioon, Galaxy enda assistent alternatiiviks Google’i virtuaalassistendile ja veel väiksemat pudi-padi.

Lõpuni aus olles tuleb tunnistada, et esmakordselt laadisin ja installisin ma midagi Samsungi enda võrgupoest. Touch Wis kasutajaliidese teema Vintage Cafe oli minu arvates märksa stiilsem ja subtiilsem võrreldes värvikireva nö default teemaga.

Screenshot_2015-04-08-21-57-24

Screenshot_2015-04-08-22-01-54
Screenshot_2015-04-08-21-56-54
Screenshot_2015-04-08-21-53-14
Screenshot_2015-04-08-21-59-56

 

 

Kaamera

20150408_195120

Screenshot_2015-04-08-22-00-48

Minu jaoks vaieldamatult parim osa sellest telefonist oli kaamera. Ning seda on maininud kõik, kes selle telefoni/kaameraga kokku on puutunud. Imeliselt kiire fookusseerimine, teravad ja tasakaalus fotod on pälvinud juba ohtralt kiidusõnu kõikjal maailmas. Seega olid minugi ootused üpris kõrgel. Ning Samsung suutis mind tõepoolest üllatada nii heas kui halvas mõttes.

Kõigepealt halvast. Miskipärast ei alanud minu tutvus kõnealuse kaameraga kõige paremini, kui see mingil seletamatul põhjusel esimesel õhtul isegi täiesti piisava valgustuse juures ei fokusseerunud minu musta koera peal piisavalt hästi. Hiljem ta küll parandas oma vea, aga väike okas jäi siiski kripeldama.

Samuti oli sellega paras piin makrofotosid teha. Tõsi küll, pildistasin neid liikuvas rongis niiet ehk oli siin võis põhjuseks olla väike värin. Lisaks jooksis kaamera tarkvara paaril korral seletamatul põhjusel kokku niiet kaamera sulgeda ja taaskäivitada. Õnneks juhtus seda vaid paar korda ning tõenäoliselt kaovad need apsakad hilisemate tarkvarauuenduste käigus.

Screenshot_2015-04-08-22-00-44

20150401_074828
20150405_121356

20150406_073943

20150405_125143

20150405_124544

Hea külje pealt võin aga lihtsalt korrata arvukaid arvustajaid enne mind. Kaamera on tõepoolest kiire. Lausa sigakiire, kui sellist terminit kasutada võib. Pildid tulid teravad, hästi tasakaalus ja suhteliselt neutraalsete värvidega. Võrreldes Samsungi varasemate telefonikaameratega mõistagi. Isegi kerge hämarus ei mõjunud piltide kvaliteedile negatiivselt.

Kaamera on tõepoolest kiire. Lausa sigakiire, kui sellist terminit kasutada võib

Kaamera tarkvara oli igati hea ja intuitiivne, sobides nii algajale kui edasijõudnule. Panoraamvõtte režiim oli ilmselt mugavaim, mida proovinud olen, mängurõõmu pakkus ka valikulise fookuskaugusega võtterežiim. Ometi suutis Samsung väikese idamaise tõrvatilga poetada ka siia „Virtuaalse võtte“ nime all. Tõenäoliselt on siin tegu kahvatu katsega luua mingi omamoodi 3D-efekt, kuid mina ei saavutanud muud, kui kergelt hakkiva ja väreleva pildi. Õnneks on selle kasutamine rangelt vabatahtlik, mistõttu kasutuskogemusele see olulist mõju ei avalda.

Küll aga ei avaldanud erilist muljet S6 Edge’i ekraanikaamera, mis püüdis küll nägusid nö ilustada, kuid kasutas sealjuures idamaises elektroonikatööstuses kasutusel olevaid standardaid st kaotas näost vähimagi detailsuse.

20150407_200412

20150405_141559

20150403_141854

 

 

Kasutamine

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-6

Kasutamine algab käeshoidmisest ja siin on mul isiklikult kaksipidised tunded. Nagu eespool juba mainisin, on koostekvaliteet ja –materjalid eeskujulikud. Telefon on piisavalt raske, mitte plastiselt kerglane, on tunne, et peos on midagi toekat.

Samas aga osutusid siin vähemalt minu jaoks ebakohaks just need kumerad küljed, mis muutsid küljed ebamugavalt õhukeseks, mis omakorda muutis kergelt ebakindlaks ja -mugavaks selle käeshoidmise. Eriti veel kui arvestada telefoni keskmisest tunduvalt kõrgemat hinda. Eeskätt just see viimane faktor varjutas minu jaoks muidu igati mõnusat telefoni kasutamise tunnet.

Oma ’kõigest’ 5,1-tollise ekraaniga tundub telefon käes keskmine või isegi väike, igatahes piisavalt mugav ka ühe käega kasutamiseks.

Järgmiseks suuremaks kasutusmugavuseks võib pidada sõrmejäljelugejat. Olles proovinud Samsungi esialgseid versioone sellest, loobusin mingite mudelite juures isegi seda proovimast. Tegu oli suhteliselt lootusetu üritusega, mis mõjus hävitavalt närvikavale. Olles aga kuulnud piisavalt sooje sõnu uue sensori kohta, otsustasin proovida. Põhimõtteliselt oli kiitjatel õigus, sõrmejäljelugeja oli mäekõrguselt parem eelmistest.

Ometi ei pääsenud ma – või õigemini Samsung – siin bugidest. Taas täiesti arusaamatutel põhjustel ’unustas’ telefon mingil hetkel ära kolm minu poolt sisestatud neljast sõrmejäljest. Neljandale seevastu reageeris S6 Edge piisava nobedusega. Loodetavasti on antud mälunõrkus ajutine ning aja jooksul see kõrvaldatakse.

Seevastu võis vaid rõõmu tunda mugavast kaamerakäivitamisest kodunupu abil. Teatavasti piisab Samsung S6 Edge kaamera käivitamiseks vaid topeltklikist kodunupul ja voila’. Omalt poolt võin kinnitada, et just nii mugav ja lihtne see ongi. Tegelikult võikski nii käivitada kõiki kaameratelefone.

Teatavasti piisab Samsung S6 Edge kaamera käivitamiseks vaid topeltklikist kodunupul ja voila’

Telefoni akul oli pidamine igati normaalne. Kuigi minu iPhone 6+ ületas teda siin mõnevõrra, aga mitte märkimisväärselt. Hommikul laadija küljest võetud telefoni aku täituvus oli õhtuks umbes 10% iPhone’i kasuks, kuigi see päeval ka pisut rohkem vatti sai.

Küll aga täheldasin ma esimestel päevadel telefoni kohatist kuumenemist, kuigi erilist hagu ma talle antud hetkel ei andnudki. Varem pole ma isiklikult sellise nähtusega kokku puutunud, küll aga lugenud sellest erinevate telefonimudelite kohta.

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-5

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-10

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-9

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-15

Kokkuvõtteks

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-1

Juba mõnda aega räägitakse, et nutitelefonid on põhimõtteliselt valmis ning Samsung S6 Edge on siin väga heaks näiteks. Võimas ja kiire, ideaalne ekraan, silmapaistev välimus, esmaklassiline kvaliteet on siin koos kõigega, mida Android operatsioonisüsteem pakub.

Vaieldamatult on tegu androidimaailma hetkeliidriga, millele oleks ülimalt raske veel midagi lisada peale ekraanipinna. Tõsi küll, kohe-kohe ilmutab ka LG avalikusele oma värske lipulaeva G4, kuid olen jube ette kindel, et erinevused nende kahe st kolme (G4, S6 ja S6 Edge) vahel saavad olema pigem kosmeetilised. Koostekvaliteedilt ja –materjalidelt ehk isegi Samsungi kasuks.

Seega kui sul, armas lugeja, on palju raha (ning edevust) ja suur armastus Androidi vastu, siis võta endale kindlasti ligi Samsung Galaxy S6 Edge. Oled sa aga pisut praktilisema meelega, siis vastab su nõudmistele suurepäraselt ka täiesti tavaline ja lihtne Samsung Galaxy S6 ilma ühegi Edge’ita.

Razer Nabu X nutivõru – kui soovid alati ühenduses olla

$
0
0

Nutikellad on viimastel aastatel väga populaarseteks muutunud. Olgu kohe öeldud, et Razer ütleb enda verivärske Nabu X kohta hoopis nutivõru. Mis see nutivõru on, mida see teeb, milleks see hea on ja kas selles ka mõni varjatud miinuspool peitub? Kuu aja pikkuse proovimise jooksul sain teada nii mõndagi.

Kaua oodatud nutivõru Razer Nabu X on nüüd natukene enam kui kuu müügis olnud ning on näha, et tootjana Razerit ikka veel austatakse. On ka põhjust – nende pakendid on alati ilusad, tooted töötavad ning harva juhtub nii, et pärast ostu tahaks sellest loobuda. Pigem tekib tunne, et oled varem millestki väga olulisest ilma olnud.

Muidu mänguritele tipptarvikuid tootev Razer ütleb, et Nabu X on kõigile. Kusagil hinges olen ka mina mängur ning saan aru miks just nemad selle peale tulid – mängurid üldjuhul ei hiilga tervislike eluviisidega ning Nabu X on suurepärane toode, et seda parandada.

ADS_7050
ADS_7062

Funktsionaalsuse osas on Nabu X väga lihtne. See loeb samme, väriseb ning sütitab tulukesi, kui telefoni tuleb mingi teade ning… ega väga palju rohkem ta ei teegi. Ahjaa, kui talle peale koputada siis ta süütab vastavalt sinu päeva täidetud eesmärkidele enda peal tulukesi, aga seda on palju mugavam vaadata telefonist.

 

Välimus

ADS_7089

ADS_6871
ADS_6867

Ma olen kasutanud oma elus paljusid erinevaid Razeri tooteid ning ka erinevaid nutiseadmeid ning seetõttu julgen kinnitada, et see toode on natukene eriline enda välimuse poolest. See on lihtsalt nii lihtne, nii mitte-midagi-ütlev (selle kõige paremas mõttes) ning loomulik, et minu sõbrad ei täheldanudki seda minu käel enne kui ma vastu seda toksisin, et teada saada kui kaugel olen ma enda päevase eesmärgiga.

Selline minimalism on väga mõnus, sest see ei tõmba liigselt tähelepanu ning muidu kohmakad spordikellad ei sobi kindlasti näiteks ülikonnaga, mis ongi Nabu X puhul teisiti – kuivõrd see on nii pisike, mahub see kenasti manseti alla ning ei sega seal kedagi.

 

 

Kasutamine

IMG_0538Kasutamine on väga lihtne. Esmakasutusel tuli seadme aku täis laadida spetsiaalse kaasas olnud USB-kaabliga, mis kinnitub seadme siseküljele. Juhe ise on lühike, aga razerlikult robustne. Ja roheliste otstega, muidugi. Siis tuli alla laadida igati intuitiivne tarkvara, mis kohe mulle sidumist ka pakkus.

Sidumine toimub kiirelt ning selle kinnituseks vilgutab seade oma tulukesi korra ning väristab ennast.

Kurb on muidugi see, et seadistamise võimalusi tarkvara täna liigselt ei paku. Sisuliselt saab vaid valida mis värvi LEDid süttivad kõne, sõnumi või äppi teate korral. Mina jäin vaikesätete juurde, sest need tundusid päris loomulikud.

Rohkem midagi tegema ei peagi. Seade loeb sinu samme ning ajal kui sa magad üritab määratleda sinu unekvaliteeti. Viimase täpsuses ma küll kahtlen ent samme loeb Nabu X küll piinliku täpsusega. Ka minu pikkusest tulenev läbitud distants tundus kilomeetri läbimisel üllatavalt täpne (1002 meetrit, ütles Nabu X).

Funktsioonid:

  • Sammulugemine – väga täpne. Arvestab muuhulgas läbitud distantsi kasutaja pikkuse põhjal.
  • Unekvaliteedi jälgimine – ei saanud sellest päris tolku. Võib-olla minu unetsüklid vahelduvadki iga 30 sekundi tagant, võibolla ei toimi see päris hästi. Aga vähemalt saab infot selle kohta kui palju sa magad. Tõsi, algus- ja lõpuaja pead jällegi ise märkima.
  • Teavitused – võib muutuda natukene häirivaks kui su telefon pidevalt väriseb, sest siis võib ranne päris haigeks jääda. Kui aga kõik ära seadistada siis tõtt-öelda mulle meeldib, et ma ei pea kätt taskusse panema.
  • Integreerumine teiste rakendustega – see on Razeril eriti hästi välja kukkunud, sest suhteliselt lühikese ajaga on väga paljud rakendused saanud endale Nabu X toe. See võimaldab aga Nabu kogutavat infot nendele edastada. Näiteks Steami on võimalik panna meenutama sulle, et sa mõne pikema jalutuskäigu tegema pead.

ADS_7050

Mis mind väga üllatus oli nii akukestus kui ka mõju iPhone-i akukestusele. Olin eeldanud, et vähemalt kolmandikust akumahust võib suu puhtaks pühkida, ent olin väga meeldivalt üllatunud kui esimesel nädalal laadisin Nabu X-i vaid ühel korral ja see oli ka esmalaadimine. Edaspidi tuli seda teha kahel korral nädalas, aga seda polegi väga palju. Samas mobiiliaku kasutus jäi suhteliselt samale tasemele. Tunnikese ehk kaotasin – aga midagi sellist, et väga häirinud oleks ei suutnud ma täheldada.

 

 

Kokkuvõte

ADS_6866

See väriseb. Palju ja pidevalt, kui sa oled aktiivne inimene, kel on palju nutitelefoni rakendusi, mis pidevalt teateid saadavad. Värin võib muutuda natukene tüütuks, sest ainus moodus randmevibra välja lülitada, on loobuda rakenduse teadetest ka telefonis. Nabu tarkvara ei võimald ei luba app-haaval ka notification-eid maha võtta. Väidetavalt saab seda teha tulevikus.

Selle aja jooksul kui ma kasutasin Nabu X ei jäänud mul mitte midagi märkamata, mis minu e-elus toimub. Kui nüüd mõelda on sellest natukene kahju, sest nii läks raisku kindlasti mõni väärtuslik hetk.

Kui sa soovid olla aga pidevalt ühenduses siis on see parim seade ever. Ta ei asenda mitte midagi. See on lisaseade, mis hoiab mänguri sportlikuna ning pidevalt enda telefoni läheduses, sest levialast välja kõndides kukub nutipael käepeal lakkamatult värisema.

 


Olympus E-M5 Mark II – raputab peegelkaamerate maailma

$
0
0

Katsetasin Olympus OM-D E-M5 Mark II hübriidkaamerat, mis on hetkel Olympuse hübriidkaamerate perekonnas üks võimekamaid. Tegu on tõsiselt võimsa pilliga pisikeses keres, nii et kui oled uue fotoka otsinguil, siis loe kindlasti edasi – äkki on just see kaamera sinu jaoks see õige!

 

 

Üldiseloomustus ja olulisemad omadused

Kaamera rahuldab ka tõsisema fotohuvilise vajadused, aga jääb seejuures mõnusalt kergeks ja kompaktseks (kere kaal 417 grammi). Välimuselt jätab ta koos 14-42mm kitobjektiiviga armsalt retroka mulje. Korpus on mõnusalt kätte istuv, tugeva disainiga, kummeeritud kattega ja näeb väga kena välja. Koos kitobjektiiviga on kaamera piisavalt väike, et mahtuda näiteks mantlitaskusse, nii et selle kaasaskandmine pole probleem.

Olympus OM-D E-M5 olulisemad omadused:

  • 16 mp CMOS sensor 4/3 formaadis
  • Kompaktne ja ilmastikukindel magneesiumsulamist korpus
  • Metallist valikukettad
  • 40 MP foto režiim (soovitatavalt statiivilt pildistades)
  • 5-suunaline sensorinihutusega värinastabilisaator, CIPA standardite kohaselt 5 stoppi efektiivsusega
  • 3tolline väljakeeratav ja pööratav LCD-ekraan
  • 2 360 000 pikslit mahutav elektrooniline pildiotsija
  • Full HD Video, 1080p, 60/50/30/25/24p. 60p režiimis on maksimaalseks andmesageduseks 77 Mbps
  • Kaameral on 3.5 mm mikrofonisisend. Eraldi müüdaval akutallal on 3.5 mm audioväljund (kõrvaklappide jaoks)
  • 10 fps sarivõte ilma autofookuseta kaadrite vahel. 5 fps sarivõte jälgiva autofookusega
  • Sisseehitatud Wi-Fi – kaamera juhtimiseks ja fotode laadimiseks nutiseadmesse
  • Komplektis on keeratava peaga välklamp
  • Aku vastupidavus: 750 säritust “Quick Sleep” režiimis, 310 säritust tavarežiimides.

 

33

Sisseehitatud välku kaameral ei ole, aga kaasa on pandud väike pööratava peaga lisavälk juhtarvuga 9 (ISO 200).

Välguga näkku pildid pole teadupärast kõige kenamad, nii et igas suunas pööratav pea võimaldab põrgatada välku laest või seinalt, mis annab palju hajutatuma valguse.

Olympus OM-D E-M5 Mark II nuppude ja funktsioonide kohta on juba tehtud põhjalik ülevaade Photopointi ajaveebis, nii et seda juttu ma üle kordama ei hakka, vaid räägin hoopis oma kogemustest selle kaameraga pildistamisel ja näitan fotosid, mida sellega tegin.

2

Tagaküljel on tõeliselt suur kolmetolline ekraan, mida saab igat pidi keerata ning kriimude vältimiseks transpordiasendis tagurpidi oma pessa pöörata.

Ekraan on väga hea pildikvaliteediga. Pildistamise ajal sealt pilte üle vaadates tahaks endale hea töö eest õlale patsutada, sest paistab, et juba otse kaamerast tuleb vaid kulda :) Pärast arvutist vaadates muidugi suurem lummus kaob kuid väike fototöötlus teeb hea siiski veel paremaks.

 

Kolm objektiivi

1

Komplektobjektiiv 14-42mm F/3,5-5,6 EZ

See imepäraselt pisike objektiiv on üldse kõige kompaktsem suum, mis hübriidkaameratele tehtud. Kompaktsus on väga suur pluss, sest kui suuremad torud fotoka ees on, siis kaamerat enam taskusse ei pista ja kaob ka armas retrokaameralik välimus.

14-42mm F 3,5-5,6 võimaldab minna pildistatavale objektile väga lähedale, nii et sellega saab teha lähivõtteid ja püüda pildile suures plaanis lilleõisi, putukaid või muid väikesi objekte. Objektiivi kahjuks räägib aga tema varieeruv maksimaalne ava. Sisse suumides muutub ka maks. aga väiksemaks, nii et pildistades 42mm juures, saab kasutada vaid avaväärtusi alates F 5,6.

4

Valgusjõuline universaalne 12-40mm F/2,8

Universaalne 12-40mm F/2,8 objektiiv on põhimõtteliselt asendusobjektiiv kompaktsele komplektobjektiivile. Suunatud professionaalsema kasutaja jaoks, sest ava on läbivalt valgusjõuline f/2.8, klaas on kvaliteetsem ja pilt teravam,  leidis teisena kõige rohkem kasutust. Fikseeritud ava 2,8 võimaldas soovi korral teha uduse taustaga pilte ja objektiiv suutis teravustada ka väga lähedal asuvat objekti, sobides seega lähivõtete tegemiseks.

3

Portreeobjektiiv 75mm F 1,8

75mm F 1,8 objektiiv oli minu lemmik – fiksobjektiivi teravusele ei saanud suumid vastu ja sellega sai pildistada kauneid portreesid ka väheses valguses. Lähim teravustamiskaugus on sellel 0,84m, nii et väga lähedale objektile minna ei võimaldanud, kuid kuna sellise objektiivi valivad ilmselt inimeste pildistamist armastavad fotograafid, siis see ei sega.

 

Pildistamiskogemus

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/1000sec, ISO 200, 75mm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/800sec, ISO 200, 75mm

Teravustamiskiirus ↑

OM-D E-M5 Mark II automaatse teravustamise kiirus on muljetavaldav. Ei ole mingit viivitust, vahet pole, kas pildistad vastu valgust, hämaras, või proovid teravustada vähekontrastset pinda. Inimeste pildistajana lülitasin muidugi sisse ka näotuvastusrežiimi ja nii paljude võimalustega näotuvastust pole ma varem näinudki.

Menüüst saab valida, kas teravustada lähemal olevale silmale, või hoopis paremale või vasakule silmale. Profiilis oleva näo tuvastamisega jäi kaamera veidi jänni, aga kui mõlemad silmad paistsid, siis hüppas teravus alati eksimatult näole, olgugi, et proovisin trikitada ja tegin pilti näiteks okste vahelt. Kaamera ei läinud hetkekski segadusse ja ei hakanud oksi teravustama, vaid leidis kohe näo üles.

 

Värinastabilisaator →

Olympuse kaameratel on värinastabilisaator kere sees. See võimaldab teha väiksemaid objektiive ja nii võid kindel olla, et ükskõik millise objektiivi kaamera ette keerad – värinastabilisaator on ikka olemas.

Kirjade järgi peaks stabilisaator lubama kasutada kuni 5 stoppi pikemat säriaega. Testimise perioodil loobusin oma tavalisest harjumusest tõsta ISO ja kasutada kiiret säri ning valisin meelega pikemad säriajad ja võin omast kogemusest kinnitada, et Olympuse värinastabilisaator on väga tõhus.

Need pildid pildistasin käest ja kasutasin säriaegu 1/30 sek ja 1/40 sek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 3,5, 1/30sec, ISO 200, 14mm

↑ OM-D E-M5 Mark II automaatse teravustamise kiirus on muljetavaldav. Ei ole mingit viivitust, vahet pole, kas pildistad vastu valgust, hämaras, või proovid teravustada vähekontrastset pinda.

↓ võin omast kogemusest kinnitada, et Olympuse värinastabilisaator on väga tõhus. Need pildid pildistasin käest ja kasutasin säriaegu 1/30 sek ja 1/40 sek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/40sec, ISO 200, 75mm

 

 

ISO ulatus – 100 vs 1600

Kaamera ise soovitab kasutada ISO väärtusega 200 ( Kui ketast keerad ja ISO 200ni jõuad, siis lööb ette kirja “recommended”) 200 ongi kõige madalam numbriline ISOväärtus, mida valida saad. Sellest madalam, ISO 100, on tähistusega LOW.

Kuulasin siis kaamera soovitust ja kasutasin enamasti ISO 200, aga testisin muidugi ka teiste väärtustega ja pean ütlema, et ka ISO kergitades ei juhtu pildikvaliteediga midagi hullu.

Tegin näidispildid kõige madalaima võimaliku ISOga ja kõrvale võrdluseks 1600. Viimasel on müra küll näha, kuid üldse mitte häirivalt. (Klikka pildile, et näha suuremalt.) →

10

Vasakpoolne: F 8, 1/25sec, ISO 100, 35mm; Parempoolne: F 8, 1/200sec, ISO 1600, 35mm

 

Sensor on kaameral 4/3 formaadis, nii et vaikimisi teeb ta ka sellise küljesuhtega pilte. Kui aga selline formaat sulle ei meeldi, siis on võimalik menüüst valida teistsuguseid küljesuhteid ja kere sees lõigataksegi pildid just sellisesse formaati nagu tahad. Võid valida kas 4:3, 16:9, 3:2 või 1:1 külgede suhte.

 

Peegelkaamera kasutajana on 3:2 pilt mulle kõige omasem:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 F 2.8, 1/250sec, ISO 200, 40mm

 

Panoraamisõbrad saavad valida 16:9:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 6,3, 1/100sec, ISO 200, 42mm

 

Ja klassikalise ruutformaadi fännid võivad kohe kaamerast välja lasta 1:1 suhtega pilte:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 7,1, 1/160sec, ISO 200, 42mm

 

Mina olen harjunud pea kõigil piltidel mingitki fototöötlust kasutama, aga kes arvuti taga oma piltide kallal nokitseda ei taha, siis pakub menüü “picture mode” väga palju valikuid, mida juba kaamera sees oma piltidega teha saad. Vivid, Portrait ja Enhance valikud piltidel väga suurt muutust ei teinud, aga näiteks valides Monotone, Pop art, Cross processed või teised “ART” kategooria seaded, mida on kokku 14, saad kohe pildistamise ajal kaameralt tellida oma fotod mustvalgena või keeratud värvidega.

 

Näidisfotod

Allpool veel mõned pildid, mis ma OM-D E-M5 Mark IIga tegin:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 2,8, 1/40sec, ISO 200, 75mm

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 4,1, 1/80sec, ISO 250, 20mm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 2,8, 1/400sec, ISO 200, 40mm

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 2,8, 1/250sec, ISO 200, 40mm

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/500sec, ISO 200, 75mm

 

 

Kokkuvõte

Olympus OM-D E-M5 Mark II pöörab hübriidkaamera usku ilmselt ka parajalt skeptilised peegelkaamerakasutajad, sest pildikvaliteet on kaameral suurepärane, kasutusmugavus väga hea ja muidugi kergus ja kompaktsus, millest peegelkaamera kasutajad ei või undki näha.

See hübriidkaamera on sobilik valik inimesele, kes palju ringi liigub ja tahab pidevalt hetki oma elust jäädvustada, kuid ei soovi kopsakat fotokotti kaasas vedada. Ideaalne kaamera, mida võtta kaasa reisile ja väga hea valik emale, kes tahab salvestada hetki oma laste kasvamisest.

Kaamera on juba automaatrežiimil pildistades nii tasemel, et ka algaja saab ilma ajusid ragistamata head pildid, kuid ei valmista kindlasti pettumust ka tõsisele fotohuvilisele.

 

Samsung Galaxy S6 nutitelefon – S6 Edge vaene sugulane

$
0
0

“Mitte ainult vaene, vaid ka kole,” tahaksid ilmselt nii mõnedki vahele torgata. Well, eks ilu ole ikka vaataja silmades, aga Samsung S6 Edge’i küsitav disain on teenimatult palju kära üles tõstnud ning nn ‘tavalise’ Samsung S6 vaese Tuhkatriinu rolli jätnud.

Kui Edge’i välimus ehk ongi keskmisest pilkupüüdvam, siis tänapäevane disain eeldab ilult ka funktsionaalsust ning kumerad servad pakuvad seda paraku vähevõitu. Aga juba olen ka mina ise langenud Edge’i võrku ning mitte sellest ei taha ma täna rääkida.

Välimus

samsung-galaxy-s6-edge-nutitelefon-14

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-103

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-13

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-11

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-8

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-100

 

Samsung S6 ja S6 Edge on põhimõtteliselt kaksikud, kes erinevad üksteisest veidi vaid välimuse poolest. Kaksikuid omavahel võrreldes tuleb aga tunnistada, et Samsung on nende disainierinevustega läinud nii-öelda vihma käest räästa alla.

Kui Edge’i kumerad kuid teravad servad jätsid mulle täiesti ebafunktsionaalse mulje, siis võrreldes tavalise S6-ga omandasid need teatava lisaväärtuse.

Lihtsa S6 servad on teatavasti kenasti ümaraks lihvitud (meenutades nii hämmastaval kombel Samsungi põhikonkurendi Apple’i viimaseid telefonimudeleid).

Kui iPhone 6 alumiiniumist kest püsib aga seejuures peos hämmastavalt hästi, siis Samsungi poolt kasutatud metall koostöös klaasist esi- ja tagakülgedega muudab telefoni libedaks nagu lutsukala ja õhukeseks nagu kevadine lest.

Samsungi poolt kasutatud metall koostöös klaasist esi- ja tagakülgedega muudab telefoni libedaks nagu lutsukala ja õhukeseks nagu kevadine lest.

Kui aga iPhone’i alumiiniumümbris on suhteliselt kriipsu- ja kraapsualdis, siis S6 servad näivad seevastu olevat veidi kobedamast metallist ning ilmselt säilitavad oma sära kauemaks.

S6 servad näivad seevastu olevat veidi kobedamast metallist ning ilmselt säilitavad oma sära kauemaks.

Et klaasist tagakülg on tavalisest enam sõrmejäljelembene, siis tasub perfektsionistil kindlasti eelistada pigem heledama kestaga telefoni.

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-102

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-14

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-12

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-9

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-101

 

 

Tarkvara

Samsung-s6-Screenshot-1
Samsung-s6-Screenshot-4
Samsung-s6-Screenshot-2
Samsung-s6-Screenshot-3
Screenshot_2015-05-01-19-59-08

 

Enamuse tänapäevaste nutitelefonide tootjate omatarkvara puhul kehtib lihtne maksiim: Less is more. Mida vähem tootja sinna oma tarkvara lisab, seda rohkem mahub sinna kasutajapoolset kraami ja seda rohkem jääb vabaks kasutajale vajalikku ressurssi. Kuigi Samsung puikles pikalt sellele mõtteviisile vastu, on ta selle tõe oma viimaste mudelitega siiski omandanud.

→ Ühes asjas on ta (st Samsung) ometi endale kindlaks jäänud. See on soovimatus teha koostööd kohalike keeleoskajatega, kes suudaksid Samsungi rakendused jms korrektsesse eesti keelde panna.

Tänu suhteliselt arkaansetele eestikeelsetele vastetele jääb osade funktsioonide eesmärk ja ülesanne täiesti arusaamatuks ning selgub vaid katse-eksituse meetodil. Mõistagi võib siin süüdistada ka adekvaatse eestikeelse leksika puudumist, kuid mina näen antud situatsioonis pigem Google Translate programmi liigset usaldamist.

Screenshot_2015-05-01-19-48-47
Screenshot_2015-05-01-19-52-34

Mul kui algajal audiofiilil tegi aga südame soojaks Samsungi väike ekstraponnistus põnevama helipildi loomiseks. Nimelt võib tarkvara abiga tekitada illusiooni, nagu kuulaks telefonist tulevat muusikat läbi eksklusiivse lampvõimendi. Loomulikult paneb selline lahendus elupõlise audiohundi põlglikult muigama, kuid lõppude lõpuks räägime me siin ju ainult telefonist, mitte mitmetuhandeeurosest Hi-Fi komplektist. Minu poolt saab Samsung siin igatahes plussi kirja.

Nimelt võib tarkvara abiga tekitada illusiooni, nagu kuulaks telefonist tulevat muusikat läbi eksklusiivse lampvõimendi.

→ Plussi saab Samsung kirja ka mõnede nägusate kasutajaliideste eest Galaxy poekeses (tasuta!), mis ei paista silma mitte idamaise värvikirevusega, vaid pakuvad oma maitseka subtiilsusega silmadele nii olulist puhkust.

Screenshot_2015-05-01-19-52-04

 

 

 

Kasutamine

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-7

Kui kaasaegsel tipptelefonil jääb võimekusest vajaka, siis peab midagi küll väga valesti olema. Nii ei pea ka S6-ga mingeid kompromisse tegema – tänu ekraani jagamisele võib isegi mitut rakendust samaaegselt jooksutada. Muidugi kui 5-tollist ekraani ikka jagada. Tegelikult pole ühegi tipptelefoni juures mõtet võimekusel üldse peatuda, sest näiteks tavakasutaja vaatevinklist on need erinevused praktiliselt tajumatud. Mängud, rakendused – kõik need toimivad nagu lepase reega, ilma vähimagi viivituseta.

S6 on mõnus katsuda ja kätte võtta, kuid seoses üldise libedusega on selle kasutamine – ehk siis käes hoidmine – keskmisest keerukam ning tuleb olla pisut ettevaatlikum. Hoolimata keskmisest tummisemast olekust ja suhteliselt suurest ekraanist jääb telefon püksitaskus suhteliselt märkamatuks. Minu isiklikust vaatevinklist vaadates sobiks S6 suurepäraselt pigem just peene triiksärgi rinnatasku, mitte trööbatud teksaspükste taskusse.

 

Screenshot_2015-05-01-19-57-29

← Kuna olin Samsung S6 akupidavusest varem juba mõndagi head lugenud, siis olid mu ootused siin üpris kõrged.  Reaalsus paraku jäi kuuldule alla. Nagu jäi S6 alla ka minu iPhone 6 Plusile. Mitte küll kardinaalselt, kuid siiski. Õhtuks oli minu iPhone’i akus mahla umbes 10-15% rohkem järgi kui S6-el. Märkimisväärseks muudab selle numbri fakt, et oma telefoni kasutasin ma päeva jooksul märksa rohkem kui katseksemplari.

→ Kuigi sõrmejäljelugeja on mäekõrguselt parem Samsungi varasematest mudelitest, siis kokkuvõttes ei ole tulemus vähemalt minu jaoks veel eriti kasutajasõbralik. Minu sisestatud neljast sõrmejäljest reageeris telefon lõpuks st mõne päeva pärast enam-vähem kindlalt vaid ühele. Ning ka seda näppu tuli sinna asetada väga spetsiifilises asendis.

Iseäranis tüütuks muutis selle privaatsussätte asjaolu, et peale kindlat ja suhteliselt väikesearvulist näpuga katsetamist hakkas turvatarkvara parooli nõudma. Samsung on siin küll lapsekingadest välja kasvanud, kuid liigub nüüd ringi nooruki Crocs kummikingades.

Screenshot_2015-05-01-19-56-41

 

Huvitava faktina jõudis minuni muuhulgas väide, et S6 pidavat olema ka vee- ja tolmukindel, kuigi Samsung seda ise ei reklaamigi. Siin ei taha ma kutsuda inimesi seda kodustes tingimustes järgi proovima. Pigem jätab see kasutajale mõõduka lootuse, et kui telefon nt WC-potti libiseb või mererannas lainetesse sulpsatab, jääb see ehk ka mõne kuu pärast töökorda.

Minu kätte jõudis S6 sedapuhku koos kontaktivaba laadijaga, mida võiksin mõneti võrrelda telefoni sõrmejäljelugejaga. Põhimõtteliselt peaks seda olema väga mugav kasutada, kuid reaalsusel olid taas väikesed lõtkud sees. Nimelt pidi telefoni sellele mustale plastkettale üpris täpselt seadma, et telefon ennast laadima asuks.

 

Kaamera

20150505_195520-104

Kaamera on vaieldamatult selle telefoni parim osa. Vähemalt minu jaoks. Juba kaamera käivitamine kahe kodunupu klikiga on ülimalt mugav ja nupukas. Käivitub kaamera küll kiiresti, kuid fokusseerimisega lood enam nii magusad ei olnud. Teravustamise kiirusest jäi vajaka umbes veerandi tehtud piltide juures. Kindlasti oli see kiirem kui ülejäänud Android nutitelefonidel, kuid mõningat venimist võis kohati siiski märgata.

Ülejäänud kolmveerand piltidest olid kenasti teravad ning neutraalsete värvidega. Tegelikult isegi kraadikese võrra liiga neutraalsed, muutudes kergelt elutuks. Mõistagi on aga selline variant igati eelistatum esimeste telefoniversioonide ülekeeratud toonidele.

Tarkvara on meeldivalt lihtne ja intuitiivne, mis peaks meeldima nö tavatarbijale. Samas saab aga väga lihtsalt esile manada terve armaada erinevaid sätteid, mis muudavad S6 kaamera sobivaks ka fotograafias edasijõudnu jaoks. Vähemalt testperioodi ajal eelistasin ma kasutada Samsung S6 kaamerat oma iPhone 6 Plus’i omale.

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-5

20150420_072547-200
20150429_173216-202

 

20150423_200859-102

 

20150421_092423-101

 

20150420_160127-201
20150502_120719-203

 

20150423_201617-103

 

 

Kokkuvõtteks

samsung-galaxy-s6-nutitelefon-digitest-1

 

Samsung Galaxy S6 on suurepärane nutitelefon ning vaieldamatult üks parimaid tegijaid nutitelefonide seas. Tõsi, antud hetkeks on müügile ilmunud ka LG viimane nutifon G4, millel on kindlasti omad eelised. Omamata küll võimalust seda omakäeliselt katsetada, arvan siiski, et erinevused on vaid kosmeetilist laadi ja tegu saab suuresti olema vaid maitseeelistustega erinevate tootjate vahel.

Samsung on oma turundustegevuses jätnud nö tavalise Samsung S6 telefoni sadakond eurot kallima Edge’i varju, kuigi sisuliselt ei erista neid kahte eriti midagi peale erikujulise ekraani. Suure tõenäosusega kannavadki Samsungi turunduskulud vilja ning enamus ostjatest valib endale edevalt kumeraservalise ekraaniga Samsung Galaxy S6 Edge’i hoolimata selle kallimast hinnast. Mõistlikumale ostjale aga võib julgesti soovitada tavalist S6 versiooni hoolimata selle liigsest libedusest. Viimase vastu aitab suurepäraselt kui soetada telefonile praktilised nö märkmikukaaned.

Mõistlikumale ostjale aga võib julgesti  soovitada tavalist S6 versiooni hoolimata selle liigsest libedusest. Viimase vastu aitab suurepäraselt kui soetada telefonile praktilised nö märkmikukaaned.

Lisaks telefoni kaitsmisele kriimustuste ja kukkumisel tekkivate vigastute vastu, võimaldavad sellised kaaned telefoni ülimalt mugavalt käes hoida. Surudes telefoni taha painutatud esikaant keskmise ja nimetissõrme vahele jääb pöial ekraanil liikumiseks mugavalt vabaks. Isegi kui see nipp jäi nüüd paljudele arusaamatuks, siis on ilmselt siililegi selge, et paarikümneeurone ümbris on kordades säästlikum kui osta teravamate külgedega Samsung Galaxy S6 Edge.

DJI Phantom 3 Pro – mantlipärija oleks vähe öelda

$
0
0

Kui jõudis kätte aeg tutvustada uut DJI Phantom 3 drooniseeriat olid inimesed põnevil. Et see oli ootamist väärt, selgus kohe. Kõik uutelt mudelitelt oodatu ja enamgi veel ületati kõne esimese 10 minutiga. Ja siis läks asi veel paremaks. Milline see DJI Phantom 3 siis on?

Mina lendan pea igapäevaselt fotografeerimise ning vähesel määral ka video tegemise, eesmärgil. Kahe nädalaga sain hea pildi ette sellest, milleks see väike droon võimeline on. Aga heast pildist räägime veel eraldi.

Et aru saada, kust minu mõtted tulevad, olgu öeldud, et DJI ei ole üldse mitte ainus tootja, kelle droonidega lendan. Minu inventaris on tänaseks olnud aga nii DJI Phantom 2 Vision+ kui ka põhiliseks aparaadiks olev lipulaev DJI Inspire 1 ning lähiajal on minu õuele oodata märksa suuremat heksakopterit. Phantom 3 (P3) toob endaga hulga mõnusat ning kellasid ning vilesid, millest selles ülevaates käsitlen vaid põhilisi. Tulevikus püüan teieni tuua aga ka detailsed arvutused funktsioonidest eraldiseisvalt.

 

Välimus

Võin teile kinnitada, et võrreldes Phantom 2 drooniga siin välimuses suuri muutusi ei ole. Nagu isegi näete, siis kleepsud on sama kujuga, kaamera on sarnase gimbaliga, jalgu on tal ikka veel ainult kaks ning keredisain muutunud ei ole. Paremal juhul võiks öelda, et läbitud on facelift. Samas on uued jalad laiemad ning seetõttu uus lennumasin vanasse kotti hästi ei mahu, mistõttu tuleb viimase kallale noaga minna või uus soetada. ADS_7229Mis koheselt aga silma jääb, on nurga all asetsevad mootorid (ja kuldne värv). Propellerid tunduvad samasuguse (9450-tüüpi) ning lähemal uurimisel selgub, et suur osa “lisasid” on justkui vana korpuse külge kruvidega kinni lastud. Aga kõik toimib, mistõttu ei olegi mõtet ju töötavat lahendust lõhkuda. Võrreldes vana drooniga köidab ta tänu enda kuldsele värvusele tähelepanu veel rohkemgi ning mõjub natukene mänguasjalikult. Väikese keha sees on aga suur süda, mis nõudis ka võimsamat akut.

ADS_7250
ADS_7254

Lendamine

Kõige ehedamalt on võimalik selgitada Phantom 3 lennukogemust minu ühe viimase lennuga, kui täiesti lageda maa peal otsustasin sõbraga koos nii 12 m/s tuule natukene “lustida”, endal käed hirmust kergelt kanged. GPS-režiimis ei tee droon teist nägugi ning püsib probleemideta paigal. Ta reageerib igale sinu liigutusele koheselt, on vaikimisi seadistuses isegi hüperaktiivne! Kiired kurvid, pöörded ning hullumeelne kihutamine (mis ei ole üldse tarvilik fotografeerimisel või videovõttel) on sellega kindlasti enam kui võimalik. ATTI-režiimi lülitades jääb võitlus tuulega ning drooni peatamine kasutaja teha, ent siis lendab ta veel kiiremini ning on veel äkilisem. ADS_7246 Kui Phantom 2 läks taeva poole probleemideta ent alla tulles oli tagasihoidlikult aeglane, siis selle mantlipärija 3 liigub igas suunas praktiliselt silmapilkselt. Esialgu natukene muretsedes võttis natuke käedki värisema, kui sain aru kuidas on mõjunud paigaldatud uued mootorid, mis on suurema stabiilsuse nimel nüüd ka nurga all.

Madalal kõrgusel lennates või hõljudes (ka siseruumis) töötab põhja all olev fotooptilline sensor suurepäraselt, ning muidu vähetundlik baromeeter asendatakse sonari-laadse sensori näiduga, mis hoiab drooni ka seintest 10 cm piires ühel kohal.

ADS_7258
ADS_7273

Lendamise puhul on mulle väga sümpaatne drooni võimekuse ja suuruse suhe. Phantomi kere on niivõrd väike ning propellerid lühikesed, et ta mahub lihtsalt kohtadesse kus suured kolakad ennast ära lõhkumata lennata ei saa. Puude vahel tiirutades võib Phantomi puhul ära lõhkuda küll propelleri (nagu mina), aga suurem kahju jääb olemata, mida ei saa näiteks öelda Inspire 1 drooni kohta. Suures osas pidin kahe nädala jooksul tõdema, et mul on enam kui kahju see masin tagasi anda. See on ju enda olemuselt lihtsalt suurepärane! Me võime lõpmatuseni rääkida sellest, et see näeb välja nagu mänguasi (kuigi kindlasti seda ei ole). Me võime kakelda foorumites selle üle, et DJI on ülbe (sest neil on 70% turuosa ning nende tooted on see, mille järgi teised õpivad). Rääkida hädadest, mis kaasnevad kõige, ka paberlennuki lennutamisega. Aga Phantom 3 on tegija.

 

Juhtimine

Juhtimine ning lendamine on omavahel väga tihedalt seotud. DJI on ühendanud DJI Pilot rakenduse alla nüüdseks mõlemad, nii uue Phantomi kui Inspire 1 drooni, mis on väga mugav. Samasugune juhtimine mõlema drooniga tähendab, et ei ole “kus see nüüd oligi” hetki.

Kui möödunud põlvkonna droonil nägi pilti 360p siis nüüd on see 720p. See on märkimisväärne erinevus. Juhtimine on selle jagu muidugi kergem, et suur post ei ole vaid hägune laik keset ekraani.

IMG_0041

Mis on pildil?

1. Ülemisel real on tagasi algmenüüsse minemise nupp; Lennurežiim, mida saab lülitada puldilt. Hetkel P-GPS asendis hõljub droon lendava statiivina taevas kui kange mitte puutuda. Ühendatud sateliitide arv (hetkel 20); Puldi ja videosignaali indikaatorid; 57% akut, mis lubab meil lennata veel 10 minutit.

2. All vasakul radar, mis näitab meie asukohta kaardi suhtes. Droon on suunaga minu poole. Roheline täpike olen mina.

3. Telemeetria: 14,9 m kõrgust, 61,7m kaugus lennutajast horisontaalselt, kiirus nii vertikaalis kui horisontaalis 0.

4. Vasakul küljel on nähtaval automaatse maandumise ning koju naasmise nupud.

5. Paremal küljel saab juhtida kaamerat. Teha pilti, muuta video- või fotorežiime ning lülitada sisse ka manuaalne kaamera juhtimine.

Uus pult on visuaalselt nagu Inspire 1 oma. Kummisem ning kindlasti raskem. Ka nutiseadme hoidik on mugandatud ning tehtud kõvasti suurem, et ka tahvelarvutist nähtava pildi järgi lennata saaks. Võrreldes vana mudeliga on suurema andmetiheduse tõttu vajalik aga USB-kaabli ühendus puldi ja seadme vahel.

Uutest nuppudest:

1. Vasakul tagumisel küljel on lennurežiimide vahetamise lüliti, mis võimaldab lülitada GPS, ATTI ja IOC (Intelligent Orientation Control) vahel. Selle kõrval on video salvestamise nupp, all gimbali liigutamise nupp.

2. Return home nupp võimaldab drooni koju kutsuda või siis kutsungi koju katkestada.

3. Preview nupp paremal tagumisel küljel, mille kõrval on “nimetu nupp”, mis teeb pilti. Selle all on särijuhtimise rõngas.

4. Puldi põhja all on kaks programmeeritavat nuppu, millest üks on vaikimisi rakendatud lülitama rakenduses kaardivaate ning kaamerapildi vahet, teine keerab gimbali otse alla või 90-kraadi maapinna suhtes. Just viimane on väga mugav täiendus, sest aitab kiiresti kaameranurka muuta.

 

Kaamera

ADS_7250

ADS_7271
ADS_7237
ADS_7265

Ma olen suhteliselt kriitiline selliste asjade nagu värvide sügavus ning dünaamiline ulatus. Kunagi tuli selle tõttu lausa kaameramarki vahemata ning kogu kola maha müüa. Ma olen kriitiline ka müra suhtes ning seetõttu olin suhteliselt kurb oma DJI Phantom 2 Vision+’ga. Kui valgust jäi väheks siis tähendas see suure tõenäosusega rikutud pilti ning ükski järeltöötlus seda ei suutnud päästa.

Vaade Pärna alleele taevast. Pildistatud Phantom 3 Professionaliga päikese loojumise ajal.

Phantom 3 kaamera südameks on sama sensor (Sony toodang) nagu Inspire 1-l. Kuigi see on jätkuvalt tilluke, sest kaameragi on väike, siis pilt on palju parem kui võrrelda seda Inspire 2 Vision+ pildiga. Uue kaamera suureks eeliseks on väiksem vaatenurk. Enam ei jää kaadrisse drooni maandumisjalad ega enamustel kordadel ka propellerid.

2048_2

Pildistatud Phantom 3ga Tallinnas, Rocca al Mare kandis. Keskpäevane päike on küll järsk, ent sensor tuleb sellega kenasti toime.

Kui avada DNG-failid Adobe tarkvaraga siis optikaprofiili veel toodetud ei ole. Mina asendasin puuduva seniks Inspire 1 omaga ning vähimgi moonutus kadus. Visuaalsel vaatlusel tundub kohati, et suure vennaga (Inspire) võrreldes esineb vaikimisi vähem vineteerumist.

Uus kaamera avab inimesele, kes viitsib pildistada DNG-vormingus, hoopis uue maailma. Välja põlenud aladest on võimalik taastada küll vähe, nagu iga teisegi kaameraga, ent varjudest (shadows) tuleb nähtavale palju enam kui ealeski varem. Video seisukohast, Inspire 1 omanike lohutuseks, on aga Phantom 3l muresid rohkem:

Jello efekt – sellest on keeruline lahti saada. Kavalpead räägivad ND-filtrist, mida paraku tootja kaasa ei pane ning millele keeret ette nähtud ei ole. Üks sõber soovitas aga vahetada kummipuksid kõvemate vastu ning asendada kinnitusklambrid nipukatega. Kiire test näitas, et vähemalt viimane annab tulemust küll. Jello ei kao küll täielikult, ent suures osas siiski. Phantom 2l seda probleemi näiteks ei esinenud, kuigi madalama resolutsiooni pärast võis see märkamatagi jääda.

Kaamera ei pööra ennast 360-kraadi. Tõtt-öelda ei saa teda ise üldse keerata, vaid keerata tuleb tervet drooni, mis ei ole videot filmides väga mõistlik lahendus. Kuidas saakski pöörata, kui jalad on ees. Võrreldes Phantom 2ga ei ole enam seda jubedat moonutust. Samas kuivõrd piksleid on vähem, siis on vähem ka teravust. Tumealades leiab aga müra sisuliselt poole vähem.

DJI Phantom 3 Professional töötlemata kaamerapilt

DJI Phantom 3 Professional töötlemata kaamerapilt

DJI Phantom 2 Vision Plus töötlemata kaamerapilt

DJI Phantom 2 Vision Plus töötlemata kaamerapilt

Kui otseselt võrrelda nüüd kahe kaamera võimekust ideaaltingimustel siis on nad väga sarnased, kui kohutav Phantom 2 kaadrumine ei sega. Aga vaadates natukene pimedamal ajal tehtud fotot ning käies mõlemad kähku Adobe Camera RAWs üle, avaldub Phantom 3 poolmaagiline sisemus.

Lõigatud Phantom 2 pilt, et saada sarnane vaatenurk.

Lõigatud Phantom 2 pilt, et saada sarnane vaatenurk.

Natukene RAW converteris lõikamata foto Phantom 3st.

Natukene RAW converteris muditud lõikamata foto Phantom 3st.

Kokkuvõte

Pärast kaht nädalat sisuliselt igapäevast lendamist on mul siiralt kahju Phantom 3 käest anda. See on imeline kaaslane, sest mahub seljakotti või originaal karbis käe otsa kui lähed sõbrale maale külla ning näed teepeal hingematvaid vaateid. ADS_7257 Phantom 3 Pro on imeline. Sellel imelisusel on küll omad “aga”-d, näiteks see, et kaamerat pöörata ei saa ning uue välja tulekul tuleb terve uus droon osta kui soovid ajaga kaasas käia, aga selline on elu. See on selle kompaktsuse ning unikaalse funktsionaalsuse hind. Phantom 3 Professional on kahtlemata midagi nii harrastajale, algajale kui profile. Kõik need kolm kasutaksid seda täiesti erinevalt ent kas see ei olegi siis ühe tõesti hea toote tunnus, et sobib iga roaga, sõltumata kastmest?

Roccat Apuri – mängurile juhtmehoidja, sekretärile USB hub, lauale kaunistus

$
0
0

Roccat Apuri on üks veidra nimega toode, mis Roccati toodetega mitte kursis olevale inimesele võib tunduda lihtsalt üks kauniste tulukestega ning väga veidra kujuga USB laiendusseade. Tegelikuses on see aga palju enamat ning sellest oskab rõõmu tunda iga arvuti taga aega veetev inimene. Mis on Roccat Apuri, mida see teeb ja miks peaks seda ihaldama nii kontorirott kui elukutseline mängur?

 

Välimus

IMG_7903

Selle välimus on kergelt öeldes omapärane kui mitte mõista selle funktsiooni. Selle toote põhiline funktsioon on tegelikult aga seotud hiirega. Nimelt kipub viimase kaabel takerduma ning selle pidev kiskumine on nii ebamugav kui ka hiirt kahjustav. Apuri välistab selle.

Välimuselt natukene ülbelt mõjuva Apuri põhja all süttib sisse lülitumisel Roccati logo kujuline sinine tuluke. Apuri matt pealispind mõjub vägagi soliidsena. Nagu Roccati kõrvaklappidel, on siingi kasutatud tiheda kiuga plastikut, mis on robustne ning käes mõnus ja ei mõju odavalt. Selle mattpind on natukene isegi ehk kuninglik. Mulle isiklikult tundub küll, et Apuri näol on tegemist kõige ilusama USB-hubiga mida ma kunagi näinud olen.

Ühenduspistikud

Roccat Apuri on varustatud 4 USB 2.0 USB-pistikuga, mis ammutavad voolu eraldiseisva vooluadapteri kaudu, mistõttu on sealt seadmete laadimine ohutu nii toiteblokile kui emaplaadile, sest viimasest ammutatakse vaid andmeid, mitte elektrit. Selleks on muidugi seadmel ka A/C vooluadapteri pistik ja microUSB port, mis ühendab seadme arvutiga.

Hiirekaabli hoidik

See veider konksulaadne kummist seadme kohal rippuv “käpp” ongi tegelikult Apuri põhiline väärtus. Kummi sees olev vagu võimaldab sinna panna hiirekaabli ning nii jääb alati piisavalt kaablit laua peale. Mitte selle alla ega kuhugi nurga taha. See tagab omakorda hiire sujuva ning ühtlase liikumise. Tekib lausa juhtmevabaduse tunne. Et mõista, kas see on minu veider reklaamiohvriks langemine või ongi see päriselt nii, proovis seda ka meie sekretär ning märkas erinevust kohe.

IMG_7905

IMG_7908

IMG_7911

IMG_7906

 

Funktsionaalsus

IMG_7946

USB pistikud

Need töötavad. Töötavad hästi, kuigi tänapäeval võiks muidugi unistada USB 3.0st, et saada kiirem andmeside, aga las see olla. Nad täidavad edukalt oma funktsiooni ja mälupulga ühendamiseks ei ole vaja roomata laua alla. Väiksemat andmemahtu edastavad seadmed sobib hästi ühendada sinna, sest voolutarbe eest hoolitseb eraldi adapter niikuinii.

Natukene on veider nende paigutus, vähemalt minu laual. Mulle oleks sobinud paremini kui need oleksid olnud ees ja vasakul, mitte ees ja paremal, nagu need on. Muidugi on see minu isiklik eelistus veidra lauapaigutuse pärast, aga ma ei ütle, et see seade on sellepärast halb.

Kaablihoidik

Mis puudutab kaabli hoidmist, siis mulle meeldiks rohkem kui ma saaksin kindlustada, et hiirekaabel ei tuleks lahti, näiteks mõne klambriga. Mängides mänge, kus hiirekasutus võib olla väga intensiivne ning kaootiline on oluline, et selliseid asju ei juhtuks keset mängu. Minul õnnestuski ühel korral Apuri ümber ajada ning juhe sealt vahelt ära tõmmata.

Enda ülesannet täidab see muidugi väga hästi – erinevust märkasid kõik minu kolleegid ja ma ise ka. Suurim erinevus oli muidugi aga kodus, kus kehva kaablimajanduse tulemusena kippus minu hiirekaabel jääma pidevalt laua nurga taha. Apuri kaotas selle mure igaveseks.

IMG_7937 IMG_7924

Roccat Apuri Photopoint.ee veebipoes hinnaga 39,99 €

Ricoh WG-5 – kaamera, mis kutsub seiklema

$
0
0

Kui ma alguses seda ülevaadet kirjutama hakkasin, olin soojas toas tugitoolis sülearvuti mul süles. Aga siis taipasin, et see pole siiski see õige keskkond sellest kaamerast rääkimiseks. Nüüd ma istungi õues pärast järjekordset selle kaamera retsimist.

Ricoh WG-5 GPS tunneb end väga mugavalt ekstreemsetes oludes – kukutada kannatab seda kaamerat 2,2 meetri kõrguselt, uputada 14 meetri sügavusele vette, survet kannatab 100 kilo ja külmakindlus on kuni -10 kraadi. Sees on 16MP taustavalgustusega CMOS pildisensor ning mehaaniline värinastabilisaator. Lisaks on 6 LED valgustit objektiivi ümber, et väga lähedalt saaks makrofotosid teha, GPS, baromeeter, valgustusega eesmine ekraan ja palju muud huvitavat. Karbi sisu näeb Lauri kirjutatud karbist välja postituses.

 

Olulisemad tehnilised andmed
  • Sensor: 16 megapiksliga BSI-CMOS 1/2,3″
  • Tundlikkus: 125 – 6400 ISO
  • Fokaalvahemik: 25 – 100mm
  • Optiline suum: 4x
  • Ava: f/2.0 – 4.9
  • Pildistabilisaator: Sensori nihutusel baseeruv
  • Lähim teravustamiskaugus: 1cm
  • Säriajad: 1/4000 – 4 sekundit
  • Stseeniprogrammid: 24
  • 12 digitaalset filtrit
  • Video: 1920 x 1080 25p
  • Ekraan: 460 000 piksliga 3″ TFT LCD AR peegeldumisvastase vääristusega
  • Sisseehitatud GPS
  • Aku: D-Li92 liitiumaku (240 kaadrit CIPA)
  • Kaal: 236g koos aku ja mälukaardiga

 

Väljast ja seest

_MG_7704 (1)

Kuna tegu on “kõva” ja kõigekindla kaameraga, on korpus robustsem kui tavakasutuseks mõeldud kompaktidel ja käes hoides on tõesti julgem tunne kui kaamera peaks kukkuma. Kaamera kuju on selline, et oleks mugavam käes hoida ning raskemates situatsioonides saaks kindlalt kinni haarata, millele aitab kaasa kaamera peal olev väike lohk.

Kaamera esiküljel on ka digitaalne näidik, mis näitab kella ning vastavalt vajadusele kas õhurõhku või kõrgust merepinnast. Kui kaamera on välja lülitatud, saab pildistamisnuppu vajutades näidiku taustavalguse põlema panna, et ka pimedas näeks kellaaega. Lisaks saab suuminupuga muuta, kas näidik näitab õhurõhku või kõrgust merepinnast.

_MG_7749

Tagaküljel asuvad nupud on korpusest üpris palju kõrgemale toodud ning palja sõrmega intuitiviiselt vajutada pole probleem. Küll aga on nupud üksteisele väga lähedal, ning kiiremas olukorras või kinnastega vajutamine on juba väga palju raskendatud. Probleem seisneb selles, et kõik nupud on koondatud ekraanist paremale, vasakul aga on tühja ruumi, kus ilutseb vaid kiri selle kohta kui vastupidava kaameraga tegemist on. Piltide taasesitamise-, menüü- ning funktsiooninupud võiksid olla ekraanist vasakul, saaks rohkem ruumi juurde.

_MG_7756

Kuigi WG-5 on mõeldud rasketes tingimustes kasutamiseks, ei tähenda sugugi, et see ei saaks hakkama ka magava kassi pildistamisega. Kaameras on erinevate olukordade jaoks terve ports režiime, täisautomaadist öörežiimideni.

_MG_7818

Hea lisana on olemas säriajaprioriteet (Tv). Kuna kaamera on mõeldud ekstreemsetes olukordades kasutamiseks, on tihtipeale actioni pildilepüüdmiseks tarvis kasutada kiiremat säriaega. Režiim annab kasutajale võimaluse seda ise määrata.

_MG_7820

Märkimist väärivad veel veealused režiimid nii pildistamiseks kui filmimiseks. Režiimid sätivad värvustasakaalu vastavalt veele ja ka lasevad rohkem valgust läbi. Interval Movie režiim laseb kasutajal määrata, mis aja tagant kaamera teeb pildi (valikutes on 1, 5, 10, 30min ja 1 tund) ja lõpuks paneb selle videoks kokku.

Digital Microscope režiimis saab aga teha pilte 1cm kauguselt. Selle jaoks on komplektis rõngas, mis läheb objektiivi ümber. Kui kaamera panna otse pildistatava objekti peale, varjab rõngas küljelt tuleva valguse ja valgustab kuue LED-iga subjekti.

_MG_7815

_MG_7805

RIMG0048

 

Reaalses kasutuses

Menüü on lihtne ja loogiline. Eraldi sakk pildirežiimi seadete muutmiseks, üks video jaoks ja üks kaamera seadistustele. Pole ülearu keerukaid seadistusi kuid kõik vajalik on olemas. Vastupidiselt enamusele kaameratest on menüü läbipaistev. Erilist praktilist vajadust ma sellel funktsioonil küll ei näinud, kuna menüü kaob nagunii eest ära kui hakata fokusseerima.

_MG_7838

Ekraan näitab pilte teravalt ja värvid on head, vaatamata suhteliselt väikesele pikslite arvule võrreldes mõne muu kaameraga. Peegeldustevastane vääristus töötab – väga lihtne oli päikese käes pilte vaadata.

Heades valgusoludes on pildikvaliteet hea, kuigi müra kipub piltidele jääma natuke rohkem kui sooviks ning on olukordi, kus kromaatilise aberratsiooniga jääb objektiiv hätta. Mis mulle aga väga meeldis, oli see, kuidas kaamera saab hakkama raskemates valgusoludes. Alloleval fotol on näha aknast sillerdav väga terav ja hele valgus, kui ülejäänud ruum on üpris pime. Kehvemates valgusoludes on suureks plussiks kiire ning valgusjõuline f/2 objektiiv. See töötab suurepäraselt.

RIMG0058

100% suurenduselt on näha kompaktkaamera kohta väga terav ning detailne joonis, mida sensor suudab jäädvustada selliste keerulistes oludes.

Untitled-1

Veealune režiim muudab värvustasakaalu soojemaks, kompenseerides seal domineerivaid sinakaid toone. Fokusseerimise ning säritamisega saab kaamera vee all üpris hästi hakkama, arvestades olusid.

RIMG0038

 

Kaamerale on võimalik panna külge erinevaid kinnitusi, nii originaale kui ka teiste tootjate omi. Seadmel on tavaline 1/4″ keermega statiivi kinnituskoht, seega sobivad sinna kõik kinnitused, millel on vastav kruvi olemas. Kaamera statiivi kinnituskoht asub veidi halvas kohas – täiesti paremal põhja all. Sellises asukohas on üpris raske kinnitada midagi, sest pidepunkti pole ning kaamera kipub liikuma.

_MG_7840

_MG_7784 

Plussid ja miinused

Plussid

+ Ilus disain, mis on ka praktiline
+ Tõesti vastupidav
+ Hästi toimiv stabilisaator
+ Peegeldumisvastane ekraan
+ Hea pildikvaliteet keerulisemates valgusoludes
+ Palju režiime igaks olukorraks
+ 1cm makrovõte
+ GPS
+ Taustavalgusega näidik esipaneelil
+ Lihtne ja loogiline menüü

Miinused

- Heades valgusoludes veidi mürane pilt
– RAW-võimalus puudub
– Wifi puudub
– Nutiseadmega juhtimine puudub
– Ebamugav nuppude asetus

 

Kokkuvõte

Ricoh WG-5 GPS on kiire, mugav on kasutada, ja mis peamine – lihtne. Valgusjõuline f/2 objektiiv kindlustab teravad pildid ka vee all ning kindel stabilisaator aitab vähendada värinat, mistahes situatsioonis olla.

Tänu erinevatele režiimidele aitab kaamera läheneda pildistamisele loovamalt ja kaamera kutsub seiklema. Sellega ei pea kartma raskeid olusid ning võib vabalt minna vette, mudasse, lumme või kuhu iganes hullama ning pildid saab kätte.

Võrreldes eelmise mudeliga võiks olla rohkem uuendusi – peamiselt RAW pildistamise võimalus ning juhtmevaba ühendus nutiseadmega. Sellegipoolest kui on tarvis vastupidavat kaamerat, millega saab ekstreemsetes oludes pildi kätte, on minu kindel valik Ricoh WG-5.

Ricoh WG-5 Photopointis 299€

 

Viewing all 433 articles
Browse latest View live